Uydu Alıcısı Arızası

Başlatan SB7, 29 Temmuz 2020, 17:22:36

SB7

Selamlar.
Skytech marka bir uydu alıcısında yanık kokusu ve uydunun kendini sürekli yeniden başlatması üzerine içini açtım. Kartın arızası lnb girişinde bulunan bir entegreden kaynaklanıyor galiba.

Entegrenin adı yandığı için görünmüyor. S08 ile başlıyor ancak bu kadarıyla bir bilgiye ulaşamadım. Sizce bu entegrenin adı nedir ve nerde bulabilirim.
Şimdiden teşekkürler.
-SB7

SB7

Hocam cevabınız için teşekkürler.  Attığınız entegreye bakarak bu devrede Vcp pini(4numaralı pin) gnd ye bağlı. Vout pini (2 numaralı pin) ile vcp pini arasında ölçüm yaptığımda 4 V civarı bir voltaj okuyorum. Entegre henüz ölmemiş anlaşılan  :) Normal mi bu voltaj?
Edit: Şuan televizyona bağladığımda kanal değiştirilebiliyor ancak tüm kanallar sinyal yok uyarısı veriyor
-SB7

Melih1802

Entegren kesinlikle arızalı. Entegre dc dc converter devresinde kullanılmış. Dc dc entegrenin beslediği diğer entegrelerin besleme voltajını öğrenin ve dışarıdan dc dc converteri kiti takarak sorunu çözebilirsiniz.

SB7

Hocam Dc-Dc konvertere benzemiyor bu entegre.  Vout ucunu Dc kademesinde 0 V ölçüyorum.  4V ölçümünü AC kademesinde ölçtüm.
-SB7

cevat1

Entegreyi değiştirdikten sonra, entegrenin etrafındaki malzemelerin tamamını kontrol edin.
Kısa devreye düşen var mı?

Melih1802

Alıntı yapılan: SB7 - 30 Temmuz 2020, 11:12:02Hocam Dc-Dc konvertere benzemiyor bu entegre.  Vout ucunu Dc kademesinde 0 V ölçüyorum.  4V ölçümünü AC kademesinde ölçtüm.
Ben baktığımda hala dc dc. Dediğim gibi yap çalışır.

SB7

Tamamdır teşekkürler. Deneyip sonucu buraya yazacağım.
-SB7

vedo35

Ben uydu alıcısı teknik servisinde çalışırken tüner koruma transistörleri çok degistirirdim. Bu yeni model bir kart. Büyük ihtimalle arkadaşın dediği gibi dc-dc konvertör olma ihtimali yüksek. Yani tuneri besleyen DC DC entegre..
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.