modüler plc çalışmam

Başlatan sessiz_roman, 02 Ağustos 2020, 16:38:03

sessiz_roman

arkadaşlar hepinize selam, arkadaşlarımın istediği üzerine onlara bazı elektronik projeler hazırlıyorum. Bu projeler kimi zaman çok basit olurken kimi zaman da çok karmaşık olabiliyor. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi elektronikte önemli olan projenin önemi olup olmaması değil arızasız şekilde çalışıyor olmasıdır. yakın arkadaşınıza bir proje yaptığınızda 3 - 5 gün sonra arayıp kardeşim bu bozuldu dediğinde ister istemez mahcup oluyorsunuz. projeler ufak tefek olduğu zaman tutupta bir plc takma şansımız yok. o yüzden bende kendi modüler plc projemi geliştirmeye başladım. projem mcu, input, output(röle-ıgbt), power, rtc, serial port - ethernet port - i2c port vs gibi portlardan oluşacak. tabi bunlar modüler olacak ve projenin büyüklüğüne göre modüller birleştirilip plc miz oluşturulacak.

örnek vermek gerekirse haftanın belirli günlerinde ve belirli saatlerinde bir bahçenin sulanması gerekiyorsa bana sadece mcu, rtc portu, power portu ve röle portu(4lü) lazım. bunları birleştirip işlemciyi takvime göre proğramlayıp röleyle bahçeyi sulayıp işi bitireceğim. sizden isteğim hazırladığım modüllerin eksiğinin olup olmadığını bulmama yardımcı olmanız. hepinize şimdiden teşekkür ederim.

ilk olarak input modülü. kendisi 6lı bir modül.

bu da 3 boyutlu görünümü

bunlarda transistor ve role çıkışları

röle dip kılıf

şimdi sizden ricam benim imput devremde ne gibi geliştirmeler yapılabilir konusunda bana yardımcı olmanız.

şöyle kırmızı çemberin içindeki gibi eklentiler mi yapmalıyım(kırmızı çemberin devresi bu sitedeki elektroemre arkadaşın devresiydi galiba) yoksa yeşil çember gibi olayı abartmalımıyım. yardımlarınız için teşekkürler.

sessiz_roman

arkadaşlar input modülünde araştırmalarım sonucu bir takım değişikliğe gittim. girişte ki ledi kaldırdım ve bir adet zener diyotla dşrenç ekledim. sizce bu değişiklik bana pozitif mi geri döner yoksa negatif mi.

power20

Opto ledi zener etkisini yok ediyor. Düz diyod yerine geçiyor.    1N4007 koysanız, ters polariteden korur, fayda sağlayabilirdi.

brandice5

Kirmizi ile cizilen yer sanirim yuksek voltajlar icin tasarlanmis (12v ve üstü).
Iki direnc ile gerilim bolucu yapildigi icin dusuk voltajlarda (mesela 5v) opto iletime gecmez. Opto girisinde gerilim bolucu bana cok mantikli gelmiyor.

Ayrica PCB tasarim yerlesimleri guzel ama track ler cok ozensiz en kisa yoldan cizilmis. Birazdaha profesyonel gorunum katmak istiyorsan yollari biraz daha estetik cizebilirsin.

sessiz_roman

Alıntı yapılan: Kılıç - 03 Ağustos 2020, 09:47:04Opto ledi zener etkisini yok ediyor. Düz diyod yerine geçiyor.    1N4007 koysanız, ters polariteden korur, fayda sağlayabilirdi.
hocam o zaman son hali şöyle oluyor doğru mudur. size göre var mı başka eksiği
yeşil halka içerisinin

sessiz_roman

Alıntı yapılan: brandice5 - 03 Ağustos 2020, 11:14:46Kirmizi ile cizilen yer sanirim yuksek voltajlar icin tasarlanmis (12v ve üstü).
Iki direnc ile gerilim bolucu yapildigi icin dusuk voltajlarda (mesela 5v) opto iletime gecmez. Opto girisinde gerilim bolucu bana cok mantikli gelmiyor.

Ayrica PCB tasarim yerlesimleri guzel ama track ler cok ozensiz en kisa yoldan cizilmis. Birazdaha profesyonel gorunum katmak istiyorsan yollari biraz daha estetik cizebilirsin.

hocam bende kartları 24v için tasarlıyorum aslında

power20

Diyoda paralel direnç gereksiz

Okan AKÇA

R2 direnci r1 direncinin önünde olmadir. Hatta biraz yüklenmesi  hızlı girislerde parazit gibi durumları iyileştirir.

sessiz_roman

Alıntı yapılan: Okan AKÇA - 03 Ağustos 2020, 13:57:03R2 direnci r1 direncinin önünde olmadir. Hatta biraz yüklenmesi  hızlı girislerde parazit gibi durumları iyileştirir.
tam olarak şöyle mi hocam.
peki direnç değerlerinde ne gibi değişiklik yapmalıyım, 24v bir kart tasarlamak istiyorum.

sessiz_roman

arkadaşlar son kararım şudur.
ledi kaldırdım devreden

bu da 3 boyutlu hali

itirazı olan yoksa pcb olarak ürettirmeyi düşünüyorum malum sitede

Melih1802

Giriş led' lerini kaldırma. Sadece bence de yeri iyi değildi.
Giriş led'lerini işlemcinin bir bacağından seri olarak 74HC595 ile göster böylece işlemcinin girişi kesin algıladığını görebiliriz.
İşlemci olarak ne kullanacaksın? PIC düşünürsen destek olabilirim.

brandice5

Opto ledine paralel direnç gereksiz. Orada gerilim bölücü oluşturduğunun farkındasın değil mi?

680R yi koymazsan girişe 3V bile versen opto iletime geçer.

Ama 680R koyarsan ve ledin iletim voltajının 1.5V olduğunu düşünürsek;

1.5=(Vin/(4700+680))*680 den Vin en az 11.8V olması lazım.

Bunun farkında değilsen sonra devrem neden çalışmıyor diye yazılım tarafında saç baş yolarsın.

power20

sessiz_roman

Alıntı yapılan: Melih1802 - 03 Ağustos 2020, 18:53:38Giriş led' lerini kaldırma. Sadece bence de yeri iyi değildi.
Giriş led'lerini işlemcinin bir bacağından seri olarak 74HC595 ile göster böylece işlemcinin girişi kesin algıladığını görebiliriz.
İşlemci olarak ne kullanacaksın? PIC düşünürsen destek olabilirim.
hocam aslında düşününce bildirim ledi gerekli gibi geliyor, sizin de tavsiyenize uyarak ledleri eklemeyi ancak ayrı bir parça olarak eklemeyi uygun gördüm. işlemci bacağına gidecek olan hattan çıkış aldım ve ayrı bir modül olarak tasarladım. umarım olmuştur. böylece devreyi koyduğum kutunun herhangi bir yerine bildirim ledlerini monte edebilirim.

sessiz_roman

Alıntı yapılan: brandice5 - 03 Ağustos 2020, 19:47:01Opto ledine paralel direnç gereksiz. Orada gerilim bölücü oluşturduğunun farkındasın değil mi?

680R yi koymazsan girişe 3V bile versen opto iletime geçer.

Ama 680R koyarsan ve ledin iletim voltajının 1.5V olduğunu düşünürsek;

1.5=(Vin/(4700+680))*680 den Vin en az 11.8V olması lazım.

Bunun farkında değilsen sonra devrem neden çalışmıyor diye yazılım tarafında saç baş yolarsın.

hocam yukarda da belirtmiştim ben bu devreyi plc mantığıyla tasarlamaya çalışıyorum bu yüzden Vin 12-24v olacak. galiba orayı okumadınız ya da görmediniz.

ama 24v için bile gereksiz derseniz orasını bilemem.