Raspberry Pi Zero-W daki gizem.

Başlatan z, 20 Ağustos 2020, 02:28:14

z

Raspberry Pi Zero-W kiti uzerinde calisirken voltaj altinda lehim yaptigim icin kit arizalandi.

Bende karti kurcalarken cipi bir sokup bakayim dedim.

Sicak hava tabancasiyla cipi isitinca hooop cip yerinden kaydi. Ama ilginc altta bir cip daha vardi.

Haa dedim apartman montajli ciplerden ust uste iki tane koymuslar.

Ikincisini de soktum.

Sonra iki cipte de sadece tek yonde lehimleme pinleri oldugunu farkettim.

Apartman montajinda alt cipten ust cipe gecis pinleri olmasi lazim.

Asil cip alttaki. Ustteki oylesine yapistirilmis gibi.

Bir seyi gizlemek mi amaclari nedir bu is anlamadim.

Soktugum ciplerin pinlerinin oldugu yuzeyine ait fotolar da asagida.  Ciplerin ustu yuzeylerinin fotosunu yukarida vermistim zaten.

Edit: Simdi icime bir kurt dustu.

Masamin ustunde bir suru ivir zivir var. Acaba ben ciplerimi karistirdim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

satilla

Bu tip montaja pop-up dneiliyor. Genellikle RAM ve MCU ikilisinde kullanıldığını gördüm.
Bildiğim kadarıyla bir kaç sebebi yazayım;

*RAM-MCU arasındaki yollarda empedans ve uzunluk eşleme PCB tasarımcısına bırakılmıyor ve daha kısa yollar üzerinde daha az parazit ve data kaybı elde ediliyor

*PCB maliyeti düşüyor

*Devrede fazladan alan kazanılıyor

*RAM-MCU ikilisi birbirine göre üretildiği için uyumluluk, RAM kalibrasyonu gibi parametreler üretim bandından çıkar çıkmaz elde ediliyor

*Düşük voltaj-yüksek sayıda alan MCU-AFE ikilisinde kayıp ve parazit sorunu azaltılıyor

z

Altta monteli cipin hem alt yuzeyinde hem de ust yuzeyinde lehim padleri olsa tamam dediginiz gibi olur. Fakat ciplerden birisi digerinin ustune yapistirilmis sadece.

Mesajmda yazdigim gibi masam cok karisik acaba ciplerimi karistirdim diye eve gelince masama bakindim ama boyle bir cip goremedim.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ibocakir

Alıntı yapılan: satilla - 20 Ağustos 2020, 08:55:46Bu tip montaja pop-up dneiliyor. Genellikle RAM ve MCU ikilisinde kullanıldığını gördüm.
Bildiğim kadarıyla bir kaç sebebi yazayım;

*RAM-MCU arasındaki yollarda empedans ve uzunluk eşleme PCB tasarımcısına bırakılmıyor ve daha kısa yollar üzerinde daha az parazit ve data kaybı elde ediliyor

*PCB maliyeti düşüyor

*Devrede fazladan alan kazanılıyor

*RAM-MCU ikilisi birbirine göre üretildiği için uyumluluk, RAM kalibrasyonu gibi parametreler üretim bandından çıkar çıkmaz elde ediliyor

*Düşük voltaj-yüksek sayıda alan MCU-AFE ikilisinde kayıp ve parazit sorunu azaltılıyor

Örnek:

https://www.google.com/search?q=POP-FCBGA&rlz=1C1CHBD_trTR777TR777&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiur-uUk6nrAhXTrIsKHX06AR4Q_AUoAnoECAsQBA&biw=1920&bih=969#imgrc=lMxuqeWRf-1hGM

satilla

Alıntı yapılan: z - 20 Ağustos 2020, 08:59:02Altta monteli cipin hem alt yuzeyinde hem de ust yuzeyinde lehim padleri olsa tamam dediginiz gibi olur. Fakat ciplerden birisi digerinin ustune yapistirilmis sadece.

Mesajmda yazdigim gibi masam cok karisik acaba ciplerimi karistirdim diye eve gelince masama bakindim ama boyle bir cip goremedim.

Pi Zero'da chip'ler PoP olarak bulunuyor.

M.Salim GÜLLÜCE

Orjinal süs vermek için atık çiplerle süslemişlerdir...
Diyceemde elpida çip fotosu yok sendeki çiplerde yaw.

fide

Bendeki iki raspi zero da aynı şekilde çift katlı. Sökmedim ama görüntü benziyor
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

kimlenbu

Gerilim altında lehim yapmak sıkıntılı, kullandığımız sıcaklık ayarlı havyalar devreye bir gerilim basıyor, devre şebekeden beslendiğinde şaseler de aynı olduğu için tatsız sonuçları olabiliyor.

Benim başıma gelen en kötü şey, smd led'leri monte ederken yakmak oldu, devrede gerilim varken parlayıp sönüyorlar, bir daha yanmıyorlar :) Ben güç kaynağını kapatsam bile devrenin soketlerini de söküyorum lehim yaparken, sadece + ucu anahtardan geçirdiğim için devre gene şase alıyor ve sonuç değişmiyor.

Pop yapısını daha önce görmemiştim, paylaştığın için teşekkürler.