Mcu ile toprak hattinin kontrolu?

Başlatan Endorfin35+, 22 Ağustos 2020, 20:42:08

Endorfin35+

Temel amac toprak hattinin olup olmadigini tespit etmek. Mcu destekli bir cihaz dusunun. Belli bir ac voltaj araligi belirledik ve bunu olcuyoruz. Buraya kadar sikinti yok.

Ancak cihazin bagli oldugu prizde toprak hatti calisiyormu calismiyormu nasil olceriz?

Normalde olcu aleti ile yaptigim basit bir test benim icin yeterli oluyor. Notr toprak arasi 3-4v ise topraklamanin calistigini en azindan var oldugunu ongoruyorum. Simdi bu isi mcu ya yaptirsam hangisi faz hangisi notr belli olmadigi icin sebeke gerilimide dahil 3 farkli voltaj okuyup degerlendirmem lazim. Buraya kadar ilk aklima gelen yontemdi. Bu sistem calisir ama bir sikinti var. Olcum surekli olacak ve Prizde toprak hatti yok ise faz uzerinden olcum devresi govdeye enerji aktarir ki hic hos olmaz.. burda acmaza girdi konu...

Varmi bunun bir yolu.
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: Endorfin35+ - 22 Ağustos 2020, 20:42:08Temel amac toprak hattinin olup olmadigini tespit etmek. Mcu destekli bir cihaz dusunun. Belli bir ac voltaj araligi belirledik ve bunu olcuyoruz. Buraya kadar sikinti yok.

Ancak cihazin bagli oldugu prizde toprak hatti calisiyormu calismiyormu nasil olceriz?

Normalde olcu aleti ile yaptigim basit bir test benim icin yeterli oluyor. Notr toprak arasi 3-4v ise topraklamanin calistigini en azindan var oldugunu ongoruyorum. Simdi bu isi mcu ya yaptirsam hangisi faz hangisi notr belli olmadigi icin sebeke gerilimide dahil 3 farkli voltaj okuyup degerlendirmem lazim. Buraya kadar ilk aklima gelen yontemdi. Bu sistem calisir ama bir sikinti var. Olcum surekli olacak ve Prizde toprak hatti yok ise faz uzerinden olcum devresi govdeye enerji aktarir ki hic hos olmaz.. burda acmaza girdi konu...

Varmi bunun bir yolu.

Cihazın gövdesine giden toprak hattı ile prizden gelen toprağı bir kontak ile ayırıp ölçümü yaptıktan sonra hat sağlam ise toprağı gövdeye vermek gibi bir şey geldi aklıma ama daha basiti de vardır elbet.

triyak

Ölçüm uçları arası direnc ~10Mohm olursa bir sorun olmaz

Endorfin35+

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 23 Ağustos 2020, 07:47:01Cihazın gövdesine giden toprak hattı ile prizden gelen toprağı bir kontak ile ayırıp ölçümü yaptıktan sonra hat sağlam ise toprağı gövdeye vermek gibi bir şey geldi aklıma ama daha basiti de vardır elbet.

Fikir guzel ama bu cihaz makine uzerinde bir cok birimden sadece bir tanesi. role ile topragi ayirsamda ayni govde uzerinde diger birimler uzerinden gene donus olacaktir. İsin ozu ayirmak imkansiz.

Alıntı yapılan: wanted0035 - 23 Ağustos 2020, 08:38:52Ölçüm uçları arası direnc ~10Mohm olursa bir sorun olmaz

Yuksek direnc olayi degerlendirilebilir. Zira baska cozum yok gibi. Normalde emi filtrelerin icerisinde faz ve notr kondansator ile topraga bagli ve toprak hatti yok ise emi filitre yuzunden govdeye kucuk bir sizinti oluyor. Boyle bir duruma musade ediliyor ise benim olcum devreside ufak bir sizinti olusturabilir. Makine ilk acilista topragi olcup deger okuduktan sonra olcum devresini ayirabilirim. Olcum 1 sn surde en fazla 1 sn govdede ufak bir sizinti olur. Oda toprak hatti yok ise...

Kontrol kalemleri ile direnc uzerinden faza dokunuyoruz. Ordaki direnc neymis bir arastirayim....
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

z

Yapacağın cihaz pille mi beslenecek yoksa şebekeden mi?

Cihazı avometrelerde olduğu gibi tamamen yalıtkan bir kutuya koyamıyormusun?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Endorfin35+

Alıntı yapılan: z - 23 Ağustos 2020, 11:17:16Yapacağın cihaz pille mi beslenecek yoksa şebekeden mi?

Cihazı avometrelerde olduğu gibi tamamen yalıtkan bir kutuya koyamıyormusun?

Sebekeden beslemeli komple metal govde olmak zorunda. Zaten bu nedenle kontrol olsun istiyorum.

z

Sebekeden besliyorsan o zaman zaten kendi cihazinin topragini biliyorsun.

Bu durumda bilinmeyen 3 giris (Faz, Notur ve Toprak) ADC ile cihazin kendi topragina gore olculur.

Ortada hic bir sorun yok.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Andromeda

TN sistemde nötr ve toprak trafonun olduğu yerde birleşiktir.Voltaj okuyamazsınız.Kendi trafosu olan yerlerde bu şekilde..Aradaki direnç ölçülebilir.
trafosu olmayan konut veya işyerlerinde nötr trafoda toprağa bağlı, prize gelen toprak hattı ise binanın bulunduğu yerdeki toprağa bağlı..
Bu durumda kaçak akım rölesi benzeri bir yapı kurup ölçme yapılabilir..
TN sistemdede kaçak akım kullanılıyor çarpılmaya karşı.
Prizdeki faz nötr ve toprağı kontrol eden küçük basit cihazlar var..içinde sadece dirençler var..
bu tür bir şeyde olur belki..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Andromeda

..prizden topraklama ölçen ölçü aletleri var ..onların çalışma prensibine bakmak lazım..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

yas

Birçok online ups te faz-nötr yönünün ters olup olmadığı kontrol ediliyor (ne işe yarıyorsa bir fikrim yok). Faz-nötr ters ise ekranda uyarı işareti çıkıyor. Muhtemelen faz ve nötr terminallerinin toprağa (yada gövdeye olan potansiyeli ölçülüyor. Nötr ve gövde birbirine yakın potansiyelde ise yönü doğru kabul ediyordur diye düşünüyorum. Buna göre faz ve nötr arasına yüksek direnç değerlerinde 1/2 oranında gerilim bölücü yapıp sonra bu noktanın giriş terminalleri ile (faz ve nötr) gerilim seviyeleri 2 ayrı opto eleman ile takip edilip eğer 2 side çıkış veriyorsa (yada and işlemine tabi tutularak) toprak olmadığı kanısına varılabilir.