Ekran kartı tamiri

Başlatan Sdttn, 01 Eylül 2020, 23:43:11

Sdttn

Merhaba,
Ekran kartının mosfetlerinden biri kısa devre olmuştu, kısa devre mosfeti söküp denediğimde ekran kartı çalıştı ancak yüke binince kapanıyor.
Ekran kartı (NVIDIA GTX460) beslemesi 3 adet paralel, synchronous buck converterden oluşuyor.
Her bir converterde 1 adet low side (IRFH7936) mosfet, 2 adet paralel high side (IRFH7932) mosfet var.
Kısa devre olan mosfet 1 adet low side IRFH7936 yerine bulabildiğim BSC032NE2LS kullansam olur mu? Diğer iki mosfeti de değişrmem gerekir mi?


vedo35

Birsey olmaz. Calisir. Ben boyle cok ana kart ve ekran karti mosfeti degistirdim. Inanin yillarca calisti bir sey olmadi.

HexfeT

Paralel olan 7932 ler low side. Low side daha fazla akım yükü taşıyacağı için daha düşük rds-on dirençli, daha fazla akım taşıyabilen mosfetler gerekirse paralellenerek kullanılıyor.

Yanan 7936 tek olan high side fet olmalı. Hurda ekran kartı veya anakart bulabilirseniz üzerinden yakın özellikte bir feti alıp kullanabilirsiniz.

 IRFH7936 VDS-30V iken BSC032NE2LS VDS-25V Bu sıkıntı çıkarabilir, ona göre...

Sdttn

Diğer iki mosfeti değiştirmem gerekir mi?
Mosfetler 12V anahtarlayacak regülatör çıkış voltajı 1,2V, 25VDS yeterli değil mi?

Yuunus

Bu tip paralel baglanti islerinde mosfetlerin akimi kadar devreye girme sureleri de cok onemlidir, muadil takacagin mosfet cok kaliteli olabilir ama diger ikisinden once devreye girerse yada gec cikarsa carsi karisir tum yuku kendisi omuzlamak ister o yuzden cok kritik durumlarda ayni parca numarali transistorlerin icinden dahi birbirine yakin davranisi gosteren transistorler secilir ve takilir.genellikle datasheet te gate charge capacity bu ise isik tutar.

Sdttn

Mosfetlerden 3 adet sipariş ettim. Tek değiştireceğim olmazsa hepsini.

Sdttn

Tekini değiştirdim daha kötü oldu.
Yarın diğer ikisini de değiştireceğim.

HexfeT

High side mosfet Drain-Gate arası kısa devre olacak şekilde yanarsa, büyük ihtimalle +V hattı gate üzerinden sürücüyü de bozabiliyor. Üzerinde AAL yazan çip. Muhtemelen NCP5911

Sdttn

#8
Yeni mosfeti lehimledikten sonra daha kötü olduydu Windows da bile donuyordu. ancak kartı biraz zorlayıp (stres testleri ile) isitinca düzeldi. Sabah soğuk iken çalıştırdım sorun yoktu.
Galiba lehim pastasını temizleyemedim tam.

Mosfetin gateini olctugumde 12-16v görüyorum sürücü çip sağlam sanırım?

ilyas KAYA

Mosfetler brigde şeklinde bağlı ise genelde tek değiştirmem. Hatta bu bir bldc sürücü ise tümünü birden aynı şerit paketten değiştiririm. Çünkü ayni model mosfet bile olsa farklı davranabiliyor. En temizi hepsini değiştirmek.

Sdttn

Ne olduysa sorun yok, tek farklı mosfet ile düzgün çalışıyor.
Lehim pastası kalıntıları probleme yol açmış olabileceğinden şüpheleniyorum. Alkol ile kartı yıkamıştım ısınınca kurudu ve düzeldi sanırım.
Toplamadan önce bir son kez alkol ile yıkayıp sıcak hava ile kuruladım. 30dk furmark test ile 85C'yi geçmedi. Önceden furmark açılmadan kapanıyordu.
Herkese teşekkürler.

MertcanKoramanli

Öncelikle selamünaleyküm elimde r7 270 2gb gddr5 ekran kartı var 2 el olarak aldım ets2 oyununda 35 40fps alıyordu anormal şekilde sonra biraz msi afterburner programından biraz çekirdek frekansını yükselttim sonra oyuna girdim fps değişmedi ardından 2dk oynayıp çıkış yaptım masaüstünde fanlar hızla çalışmaya başladı 5 saniye sonra ekran gitti bir sonraki 5 saniyenin ardından pc kapandı ve start verince o malum olay kısadevre mevzusu gergekleşti start verince bir tık dönüp durmaya başladı içini açtığımda 4 adet mosfetin 2 si sistemden çıkarılmış o şekilde bırakılmış 6pin güç girişi olmadan takınca bile kısadevre yapıyor 6 pin girişinde herhangi bir kısadevre görünmüyor fdmf6823c adlı mosfetler kullanılıyor acaba bu mosfetler yerine kullanabileceğim uygun fiyatlı bir model önerebilirmisiniz türkiyede n11 de 2 tanesini 220tl fiyattan koymuşlar aliexpress de 5 tanesi 55tl kartım 3 aydır yatıyor yardım edebilecek olan eden herkese şimdiden teşekkür ederim