STM32F103C8 HSE 72MHz Clock Problemi

Başlatan quarko, 08 Ekim 2020, 09:51:17

quarko

Selamlar,

STM32F103C8 de harici 8MHz kristal ile SysClock değerini 72MHz e ayarlamaya çalışıyorum. StdLib kütüphanelerini kullanıyorum. "system_stm32f10x.c" dosyası içinde tüm ayarlamalar yapılıyor. Tüm registerları inceledim. İşlemci 72MHz de çalışması için herşey doğru. Ama maalesef çalışmıyor.

CubeIDE ile HalLib kullanarak proje oluşturup test ediyorum. O zaman sıkıntı yok. Herşey normal gibi.

Böyle bir problem yaşayan oldu mu, acaba ?
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

quarko

Forumdan bir arkadaş ST forumlarında sormuş.

https://community.st.com/s/question/0D50X00009XkhTGSAZ/how-to-set-sysclk-up-to-72mhz

Varılan netice bu mu : ""HSE is not working properly." "
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

DieHardMetalHead

Evet kardeşim. Register seviyesinde Keil'de kodu yazdım. Clock 72MHz'e çıkmadı. Sonra iki yerden farklı kodlar buldum yine olmadı. Program ya clock ayarlarını yaparken yada clock frekansını kullanan delay fonksiyonu varsa onun içine girince sıkıntı .ıkartıyordu. Ancak keil'de debug modunu simülasyon olarak yapınca clock frekansının değiştiğini rahatlıkla görebiliyorum. Çileden çıkartıor insanı.
Murat Arslan - BŞEÜ - EEM