Gps olmadan insansız hava araçları uçup hedef vurur mu?

Başlatan mir_as82, 09 Ekim 2020, 13:39:52

berat23

bana bilmediğim yerden gelin, böyle olmaz.

GNSS olmayan İHA'ya datalink antenini zor takip ettirirsiniz, bunu da ekleyin. ki bir İHA için link kopabilir birşeydir, yerdeki pilot link varsa var. link gidince hangi pilot yönetecek uçağı da eve gelecek? TB2 de başka radyo navigasyonları da var eski tip ama yine de zor, bugün GNSS sistemlerinin bir alternatifi yok malesef. birbilgi daha, GNSS aynı zamanda zaman kaynağıdır, frekans atlayan telsiz ya da link için bu kadar precision bir zaman kaynağı nerden bulacaksınız mesela?

bu işler beyin fırtınasından daha kompleks işler. öyle GNSS olmadan çatır çatır görev yapan İHA kolay değil.

mufitsozen

@berat23 adi ustunde cruise fuzeleri dtm ile geze geze hedef buluyor.
Ayrica modern inertial navigation sistemleri gnss olmadan da islevini surdurebilir.
INS icin kolay diye kimse iddia etmiyor, zor ama mumkun.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

berat23

müfit hocam zor ama mümkün derken rakamların arasında epey fark olduğunu siz de bilirsiniz. cruise missile derseniz o at unut bir sistem, uçak reliability'si ve görev konsepti yok. ki onlar da ufak değil, SOM TB2 ağırlığında ki dediğim gibi yedeksiz at unut bir sistem. TB2'deki radar altimetre ile TERCOM yapamazsınız bu da açık.

bugün navigation grade başlangıcı hava INS'leri 10kg ve 100bin dolarlar mertebesinde. bu rakamlar TB2 için biraz kalın gelir. öte yandan bu INS bile free inertial 0.8nm/h hata yapıyor. 1.5-2 saat uzaktan geri geleceksiniz uçak pist yerine kuleye teker koyar. bakın f-16 olsanız 1 saat büyük süre ama 80kts ile zor.

ayrıca olmaz derken TB2 gibi İHA'lar için dedim. yoksa milyarlık devasa global hawk dönemez gibi bir iddiam yok. neticede adam 10000km+ menzilli ICBM yapıyor da kullandığı gyro bizim bahsettiğimiz uçağın gövdesinden kalın.

mufitsozen

Alıntı yapılan: berat23 - 11 Ekim 2020, 00:39:52müfit hocam zor ama mümkün derken rakamların arasında epey fark olduğunu siz de bilirsiniz. cruise missile derseniz o at unut bir sistem, uçak reliability'si ve görev konsepti yok. ki onlar da ufak değil, SOM TB2 ağırlığında ki dediğim gibi yedeksiz at unut bir sistem. TB2'deki radar altimetre ile TERCOM yapamazsınız bu da açık.

bugün navigation grade başlangıcı hava INS'leri 10kg ve 100bin dolarlar mertebesinde. bu rakamlar TB2 için biraz kalın gelir. öte yandan bu INS bile free inertial 0.8nm/h hata yapıyor. 1.5-2 saat uzaktan geri geleceksiniz uçak pist yerine kuleye teker koyar. bakın f-16 olsanız 1 saat büyük süre ama 80kts ile zor.

ayrıca olmaz derken TB2 gibi İHA'lar için dedim. yoksa milyarlık devasa global hawk dönemez gibi bir iddiam yok. neticede adam 10000km+ menzilli ICBM yapıyor da kullandığı gyro bizim bahsettiğimiz uçağın gövdesinden kalın.

Modern sistemler cok hassas ve minyatur olanlar var. Ticari olarak bize satilmayabilirler. Yinede bh konudaku gelismeler dusundugumden cok daha advanced.

Biz kendimiz yapabilirmiyiz orasi pek mumkun gibi degil. gnss kullanmayan hassas bir sistemin sifirdan yapilmasi cok fazla maliyetli olacaktir.

2011 tarihli boyle bir paper buldum mesela Precision Position, Navigation, and Timing without the Global Positioning System
Maj Kenneth A. Fisher, PhD, USAF
Dr. John F. Raquet*

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://apps.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a562380.pdf&ved=2ahUKEwjwx6ysgKvsAhXQzKQKHcR4AKIQFjACegQIARAB&usg=AOvVaw12zhvz8mrU4mlHhqb0Gzhj

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: berat23 - 11 Ekim 2020, 00:02:04bana bilmediğim yerden gelin, böyle olmaz.

GNSS olmayan İHA'ya datalink antenini zor takip ettirirsiniz, bunu da ekleyin. ki bir İHA için link kopabilir birşeydir, yerdeki pilot link varsa var. link gidince hangi pilot yönetecek uçağı da eve gelecek? TB2 de başka radyo navigasyonları da var eski tip ama yine de zor, bugün GNSS sistemlerinin bir alternatifi yok malesef. birbilgi daha, GNSS aynı zamanda zaman kaynağıdır, frekans atlayan telsiz ya da link için bu kadar precision bir zaman kaynağı nerden bulacaksınız mesela?

bu işler beyin fırtınasından daha kompleks işler. öyle GNSS olmadan çatır çatır görev yapan İHA kolay değil.
Şunu mu anlamalıyız Hocam, GNSS olmadan link antenini dolayısıyla pilotu bulamayız ? Görev Yapamayız ?

Düzenleme-Ekleme
Sizce Bu Cihazlara Paralar Aktaran Adamlar "Yabancıların" Cihazlarını Kapattığında Çalışmayacak bir cihazın önlemini almamışlarmıdır ?

muhittin_kaplan

Konunun Dağılmaması Açısından, Konu Başlığındaki sorunun cevabını yakın zamanda Roketsan Gerçekleştirdi.

mufitsozen

muuzoo

Tam bilgim olmadığı için şöyle bir beyin fırtınası yapmak amacı ile yazıyorum. Küresel konumlama olmadan ins sistemleri ile belli bir noktaya kadar uçulabilir olarak anladım. Çünkü belli bir süre sonra hata birikimi fazla oluyor.

Daha önce SLAM konusuna bakmıştım. Görüntü işleme ile nirengi noktaları belirleyip, o nirengi noktalarına göre nerede olduğunu kestirmeye çalışarak hem haritalama yapıp hemde konumunu bilmeye yarayan bir teknik.

Buna benzer bir teknik ile ins sistemni birleştirip hassas bir konumlama yapılamaz mı acaba. Yeryüzü şekilleri daha önceden işlenerek nirnegi noktaleri belirlenir ona göre de konum kestirimi yapılır. Gece ise yıldız konumlari v.b şeyler de eklenebilir.

Sadece sesli düşündüm...
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

Sozuak

Belki de jamming yapılamaması için sıradışı frekanslar kullanılıyordur yada Amerikalıların her yere üs koymasının sebeplerinden biri de budur. Her yerde referans noktaları var. Örneğin ülkemizde çok sayıda ama bilinmeyen yabancı üsler var. Askeri birlik gibi ama aslında üs noktaları.
Neyse elon musk şu uydularını atıp heryere 5g interneti ulaştırsın da

kralsam

JOKERAS

Siha,İha vs.Radio,Uydu kontrolleri olmadan Dünyanın her yerini Nokta atışı vurabilir.
Bunun için yapılacak olan şey çok basit.

İHA(İnsanlı Hava Aracı) SİHA(Silahlı İnsanlı Hava Aracı) yaparsın olayı bitirirsin:)

Bu uçakların içine Koyulacak Tilkiler Özenle seçilmeli.Mesela Toplum zararlısı tecavüzcü,Sapık,
Terörist vs.Önce bu tipler araştırılıp bulunmalı.Bunlara Diyet uygulayıp
Zayıflatılıp tüy siklet haline sokulmalı.Sonra Uçağın içine yerleştirip gördüğün hedefi vur denmeli.
Al işte fıstık gibi Son model SİHA,TİHA,İHA:)

K.Kore lideri Dombili Kimyon'un Füzelerinin içine İnsan yerleştirip uçurduğunu,hedefleri bu şekilde vurduğunu düşünüyorum:)

mufitsozen

Yuunus

@mufitsozen f16 nerden baksan 40 yasinda hadi guncellemeler filan desek yine 10 yil geriden gelir, karsilastirma daha guncel bir ucak icin olsaydi keske!

miyago

Aslında konu ile çok yakından ilgili bir soru sormak isterim.

Mademki bu gps tarzı sinyaller çok önemli ve kullanılıyor acaba bu sinyalleri yanıltacak sinyaller göndermek mümkün mü? Öyle ki iki türlü olarak düşündüm. Birincisi bu verilerin hiç alınamyacağı bir ortam oluşturmak wifiless gibi. Diğeri de gelen bilgiyi yanıltarak tekrar göndermek gibi.

Bir fikir.