XC8 pic-as nedir ? yeni MPASM mi ?

Başlatan DigitalMan, 09 Ekim 2020, 21:38:16

DigitalMan

Arkadaşlar mplabx ve xc8 'in en son versiyonlarını yükledim. assembly ile basit bir program yazayım dedim fakat mplabx de derleyici listesinde MPASM yerinde yok :-) onun yerine pic-as diye yeni bir derleyici görünüyor.  eski MPASM komutlarıyla bir program yazmayı denedim fakat bir türlü derleyemedim. microchip firması MPASM yi artık kaldırdı mı ne oldu ?. mplabx  ile assembly kodu yazıp derleyebilen var mı acaba. Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Tagli

Anladığım kadarıyla eski MPASM yeni MPLAB X versiyonlarından kaldırıldı. Yeni assembler XC8 kurulumu ile birlikte geliyor sanırım (ama belki MPLAB X kurulumu ile de geliyor olabilir, emin değilim).

Makine komutları değişmiyor tabi ama onun dışında çok fazla fark var. Dokümanını iyice okuyup çalışmak lazım. İlk akla gelenler config bit ayarları, include bölümü, ve artık tüm kodların relocatible olmak zorunda olması (eskiden opsiyoneldi ve basit örneklerde bunun kullanıldığını hiç görmemiştim), ki bu da adres tanımlamalarını etkiliyor.
Gökçe Tağlıoğlu

OG

değişikliğe sebep bu olabilir mi..

Alıntı Yapbut it is a little vague, as are all datasheets now from Microchip. Mainly because they do not want people writing in Asm or other languages, they want to sell their "open source" compilers for approx £1000 each. :-(

http://www.protonbasic.co.uk/showthread.php/79009-12F1840-and-16F18877-internal-oscillator?p=521582&viewfull=1#post521582
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.