MOC3081 ile sıfır geçişi yakalamak

Başlatan ACM, 10 Ekim 2020, 12:41:44

fide

Alıntı yapılan: A.C.M - 19 Kasım 2020, 20:45:51Hocam birde geç kaldınız ben 23K gibi gördüm denedim opto gitti , yazdım hesaba.

Danışmanlık ücretinden düşeriz :D  ;D  :D  :D  :D  :D
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 19 Kasım 2020, 20:59:35Elinde örnek şema varmı başkan.benimde yakın zamanda böyle birşey ihtiyacım olacak konuyu görünce sevindim.

Sevgili Mustafa Kardeş..
Biraz Komplex oldu ama Kusuruna bakma.
Lüzumsuz gördüklerini eleyebilirsin.
Sağdaki pot Darbe genişliğini ayarlar.
50Hz frekansta 100 Puls üretir.
Son Opamp yerine Darlington Transistörde kullanabilirsin.
Ancak o zaman D1 D2 diyotlarını ters çevirmelisin.
Güle güle kullan.
EK:Unutmadan ekleyeyim Soldaki Trimpot devrende gerekmez. Ayrıca onun şaseside yok.
2 adet 5M Ohm üzerinden risksiz şekilde ölçüm yapabilirsin.
Zira devre Fark Amplifikatörü olarak çalışır.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 21 Kasım 2020, 04:03:25Sevgili Mustafa Kardeş..
Biraz Komplex oldu ama Kusuruna bakma.
Lüzumsuz gördüklerini eleyebilirsin.
Sağdaki pot Darbe genişliğini ayarlar.
50Hz frekansta 100 Puls üretir.
Son Opamp yerine Darlington Transistörde kullanabilirsin.
Ancak o zaman D1 D2 diyotlarını ters çevirmelisin.
Güle güle kullan.
EK:Unutmadan ekleyeyim Soldaki Trimpot devrende gerekmez. Ayrıca onun şaseside yok.
2 adet 5M Ohm üzerinden risksiz şekilde ölçüm yapabilirsin.
Zira devre Fark Amplifikatörü olarak çalışır.

ilk gözüme çarpan niye  15v ve simetrik besleme ? bunu daha basit yapamazmıyız? hadi illa simetrik besleme olacak diyorsan da bunu +5v simetrik besleme olarak yapamazmıyız?

ha birde ts954 şartmı ?

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: fide - 19 Kasım 2020, 01:03:56http://fidenetgaraj.blogspot.com/2018/06/zero-crossing-detector-sfr-noktas-gecis.html

Bu devreyi kullanıyorum ama bir sonrakinde köprü + direnc + tvs +6n137 kullanmayı düşünüyorum.

şema simulasyonda gayet iyi fakat realde nasıl olur bilemiyorum.Birde ben dimmer ile fan kontrol etmek istiyorum bu gibi durumlarda ripple fazlasıyla olacak gibi sanırım.ne diyorsun fikrin nedir ?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 24 Kasım 2020, 03:28:23ilk gözüme çarpan niye  15v ve simetrik besleme ? bunu daha basit yapamazmıyız? hadi illa simetrik besleme olacak diyorsan da bunu +5v simetrik besleme olarak yapamazmıyız?

ha birde ts954 şartmı ?
Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 24 Kasım 2020, 03:57:24şema simulasyonda gayet iyi fakat realde nasıl olur bilemiyorum.Birde ben dimmer ile fan kontrol etmek istiyorum bu gibi durumlarda ripple fazlasıyla olacak gibi sanırım.ne diyorsun fikrin nedir ?
Mustafa kardeş ben devrelerimde kullanıyorum zaten bunu. Girişte 50 MOhm kullanıp 5kV ye kadar izole sistemleri ölçüyorum.
simetrik 5 voltta Simülasyon hata verdi o yüzden 15 e çektimki Scop görüntüsü alıp göstereyim diye. Başka entegrede kullanabilirsin. TS şartı yok.
Zaten TS serisi 0-12 volt arası çalışır aslında.
+-5 volt için uygundur.
Özdisanda da bulabilirsin.

Devreyi de istediğin gibi modifiye edebilirsin.
Temel tamdalgaya dönüştürme ve Yüksek voltajlı fark amplifikatörü üzerine kurulu.
Girişe trafo koyarsan yüksek omajlı dirençlerede gerek yok.

ACM

Mehmet hocam devredeki elemanları görebilmek için ekrana merceklede baktım fayda etmedi. Hani isis dosyasını isteyecem ama benim sürüm 8.3 versenizde açamaycağım.

1:Girişe direkt 220V uygulanabiliyormu ?
2: Moc3021 gibi triak sürücüyü sürebilirmi bu devre ?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: A.C.M - 24 Kasım 2020, 16:18:59Mehmet hocam devredeki elemanları görebilmek için ekrana merceklede baktım fayda etmedi. Hani isis dosyasını isteyecem ama benim sürüm 8.3 versenizde açamaycağım.

1:Girişe direkt 220V uygulanabiliyormu ?
2: Moc3021 gibi triak sürücüyü sürebilirmi bu devre ?
Resime tıklarsan büyük haliyle açılır.
İsis'de de veririm lakin simulasyonda tam olarak sonuca ulaşamayabilirsin.
2000 volta kadar problemsiz kullanıyorum bu devreyi.
Tabiiki bizim dirençlerimiz yüksek voltaj dirençleridir.

ACM

Mehmet hocam resme tıklıyorum elbette , yinede okunmuyor.Eğer düşük sürümle kaydedebiliyorsanız ve paylaşırsanız makbule geçer. Yada pdf olabilir.

M.Salim GÜLLÜCE

Buradan isis 7.1 için yazpılmış dosyayı indirebilirsiniz.
https://files.fm/u/vsuwkmvtz
Buda Kullandığım üniteden bir kesit.

ACM

ETE hocamın 1.sayfada verdiği bu devreyi sıfır geçiş kontrolünde kullanıyorum.

https://ibb.co/Nt7ymdg

Fakat 5V tarafında resimdeki gibi parazit oluştu.Parazit dediğim arada cılız kalmış 83ns lik ince çizgi.

Parazit.jpg" border="0

Paraziti yoketmek için giriş piniyle gnd arasına 100nf ekledim sorun kalmadı.

Öğrenmek istediğim ise nekadar kapasitör değeri ile na kadar süreli paraziti yokedebilirim hesabı.

ACM

- Len kimin tavuğuna kışt dedin , yazmıyolaa gari

- Yok yav kışt pışt demedim, tavuk koşturmayı bıraktım heri, soru yaman ondan zannımca.