smps çıkışın 2 katına çıkması

Başlatan merve damar, 19 Ekim 2020, 08:53:06

merve damar

Merhabalar, ekteki devreyi deniyorum, sadece güç kısmını. ilk bağladığımda 36V alabildim, biraz sonra bu değer yükselmeye başladı ve R10 yandı. Şimdi r10u kaldırdım devreden ama bağladığımda 36V değil 74V alıyorum, dalgalı saçma sapan bi çıkış alıyorum. Bu neden?

z

R6 hangisi oluyor daha iri bir sema yok mu?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fide

R10 için 220 ohm değeri yanlış. 10-15mA geçirecek şekilde tekrar hesapla. 2200 ohm yani 2k2 direnç ile tekrar dene. Çıkartınca smps hıçkırık modunda çalışmaya başlar. Bu yüzden düzgün voltaj okumaman normaldir.

220 ohm direnç üzerinden akan akımla optokuplör ve hatta tl431 de bozulmuş olabilir. Dirençle birlikte onları da yenile.

Smps devrelerinde çıkış stabilitesi için en az 15-20 mA akım çekecek direnç yada direnç + led bağlaman iyi olur.
Sebebi smps çalıştı, çıkış kondansatörünü doldurdu. Tl431 sinyal verdi ve switching entegresi kesime gitti.
Voltajın biraz düşmesi lazım ki(30-50milivolt gibi) çalışma devam etsin.
Bunun için çıkıştan küçük bir akım çekilse iyi olur.
Ölçümlerini, smpsi küçük yük ya da dirençlere bağlayıp yaparsan daha düzgün sonuçlar alırsın.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

merve damar

şuan bu devre çalıştı, 2 tane toplamıştım. birinde hatalı toplamışım sigorta atmış. onu düzelttim çalıştı. istediğim gücü de çekebildim efd20 ile 26W güç çektim. 100khzde çalıştım. ha bide ek olarak resimdeki mosfet direncini düşürdüm. tam çıkış aldım yüklü durumda.
az önce bahsettiğim denemedeki kartta ne sorun var bilmiyorum. o saçma değerleri gördüm. tam 2 katına çıkmasına anlam veremedim açıkçası.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: z - 19 Ekim 2020, 10:32:17@fide

Nasil okudun R10 220 ohm vs.

Yaşlanıyorsun Bülent abeyy  :P

fide

Alıntı yapılan: z - 19 Ekim 2020, 10:32:17@fide

Nasil okudun R10 220 ohm vs.

İmgbb sitesinde orjinal fotoyu biraz yaklaştırınca okunuyor.  ::ok  ::ok  ::ok  :D  :D
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

fide

Alıntı yapılan: merve damar - 19 Ekim 2020, 10:41:29
şuan bu devre çalıştı, 2 tane toplamıştım. birinde hatalı toplamışım sigorta atmış. onu düzelttim çalıştı. istediğim gücü de çekebildim efd20 ile 26W güç çektim. 100khzde çalıştım. ha bide ek olarak resimdeki mosfet direncini düşürdüm. tam çıkış aldım yüklü durumda.
az önce bahsettiğim denemedeki kartta ne sorun var bilmiyorum. o saçma değerleri gördüm. tam 2 katına çıkmasına anlam veremedim açıkçası.

İki katına çıkması smpsin çalışma şekli ile ilgili.
Flyback yapıda sw ic (switching entegre) pulse gönderiyor ve bu pals sekonderde voltajın artmasına sebep oluyor. Buraya kadar sıkıntı yok.
Ama kritik nokta sekonder tarafta voltaj istenen değere ulaşınca feedback kısmı devreye girip sw ic'ye durmasını söylüyor. Sw ic akımı kesip bir sonraki anahtarlama için feedback kısmının tekrar uyarıyı kesmesini bekliyor.

Feedback kısmı (tl431 + opto + gerilim bölücü + R10) çalışmayınca çıkışta voltaj yükselmeye devam ediyor. Sonra smps hıçkırık yani kısa devre koruma moduna giriyor. Smpste feedback kısmı tasarımı ve kullanılan malzeme toleransları bu yüzden kritiktir. Smpsin stabil çalışmasını çok etkiler.

Aynı yöntemle cep telefonu hızlı şarj ve usb type-c şarj cihazlarında aynı smps üzerinden  sırayla 5-9-12-15 ve 20 volt alınıyor. Feedback kısmı uyartım süresi / noktasını değiştirerek çıkış voltajını değiştirebiliyor.

merve damar

Anlıyorum tamamen geri beslemede problem vardı yani, Ama çok garip bu devreyi ilk olarak daha önce çalıştırdığım 12Wlık pcbde denedim. trafoyu değiştirdim çıkışı, geri beslemeyi değiştirdim. istediğim, aldım.  sonra yeni pcbde denedim, Çoğu güvenliği yok. X2 , choke, vdr,ntc yok. ilk denediğimde 36V aldım ben alabildim yani. dedim biraz beklesin. bıraktım öyle. bi bakıyorum voltaj hızlı bir artış gösteriyor. Ayrıca R10 yandı. dedim ya 2 tane toplamıştım diye. şuan çalışan devre ve yanan devre arasında hiç bir fark yok.

merve damar

Birde güç ölçümü yaptığımda, gücün sürekli değiştiğini görüyorum. Sabit bir güç yok. Bu problem yaratır mı?
gerilim sabit yüklü durumda ama şebekeden çekilen güç sürekli değişiyor.

fide

Devre kısmı aynı olsa da nüve sarımına gösterilen özen, sarımın sıkı yada nispeten gevşek olması işi değiştirir. Bunu da kaliteli lcr metre ile ölçebilirsiniz.

Nüve sarımı hesabı konusunu gözden geçirin. Tasarladığım smpslerin hesabını ve ilk sarımını forumdan @CLR arkadaşım yapmıştı. İlk sarımda düzgün çalışana kadar belki 5-6 defa söktü yeniden sardı. Stabil çalışınca sonrakileri aynı sarım şekli ile Ulus trafo ve Sedasan radyo sardı, sıkıntı çıkmadı.
Uzun lafın kısası sarım şekli ve hesaplamaları önemli. Bu kısmı gözden geçir. Fiziki devre şeklen aynı olsa da bobin değeri değişince herşey değişebilir.

fide

Alıntı yapılan: merve damar - 20 Ekim 2020, 09:34:28Birde güç ölçümü yaptığımda, gücün sürekli değiştiğini görüyorum. Sabit bir güç yok. Bu problem yaratır mı?
gerilim sabit yüklü durumda ama şebekeden çekilen güç sürekli değişiyor.
Sabit güç olmaması devrenizin stabil çalışmadığını gösterir.
Kör yük, wattmetre, osiloskop, mümkünse termal kamera ile smps çalışması incelenmelidir.

Switching entegresi drain pininde olması gereken dalga formu datasheette verilmiştir. İzole prob yada başka güvenli bir teknikle buradan dalga şeklini çeşitli yükler altında (1watt, 5watt, 10watt güç çekerek) ölçün. Buradaki dalga şeklini datasheet ile karşılaştırın.

merve damar

bu stabil çalışmaması ne gibi zorluklar doğurur? Bunu nasıl engellerim?

fide

Alıntı yapılan: merve damar - 20 Ekim 2020, 17:35:10bu stabil çalışmaması ne gibi zorluklar doğurur? Bunu nasıl engellerim?

Freni olmayan araçla trafiğe çıkmaktan pek farkı yok diyebilirim.  :du:  :du:  :du:  :du:  :o  :o  :o  :o

İşin kilit noktası iyi hesaplama nüve sarımı. Bunu çözmelisiniz.

JOKERAS

Entgre numara ve şema okunmuyor!

Smsp'in max gücü ne kadar ise o kadar yük bağlayıp test et.
Eğer o yükü karşılıyorsa,hata Smps'in Güç Donanımında değil,
feedback donanımındadır.Feedback'in de belli bir Range'ı var.
Bu aralık +/- aşılırsa  Doğal olarak Limit dışına çıkılmış demektir.