30W power led için 24V sürücü Tavsiyesi

Başlatan Mucit23, 19 Ekim 2020, 18:48:19

Mucit23

Selamlar

Resimdeki Power Ledleri 24V ile çalıştırabileceğim bir led sürücüsüne ihtiyacım var.

Hazır bir ürün olabileceği gibi Kendim yapabileceğim bir DC DC dönüştürücü de olabilir. Önerisi olan var mı?

kartal0689

Alıntı yapılan: Mucit23 - 19 Ekim 2020, 18:48:19Selamlar

Resimdeki Power Ledleri 24V ile çalıştırabileceğim bir led sürücüsüne ihtiyacım var.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Hazır bir ürün olabileceği gibi Kendim yapabileceğim bir DC DC dönüştürücü de olabilir. Önerisi olan var mı?

LED6000 kullanabilirsiniz

fide

Cob ledler genellikle sabit smps ile beslenir. Normal seri bağlı power ledler gibi düşünülmemelidir. İçinde sabit akım sürücü hazırmış gibi düşünün. 24volt 50-60watt smps bakın. Meanwell nes24-50 ya da 24-100 bakabilirsiniz.
Aklınızda bulunsun.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Mucit23

24V da çalışmıyor ama. Yani ledlerde ufak ışıltılar görülüyor sadece. 30V da baya parlak yanıyor. Ama yine tam güçte çalışmıyor.

Öte yandan bu ledin seri bağlı ledler den farkı ne? Sabit akım kaynağı olmadan kısa sürede bozulacağına eminim. Çünkü ısındıkça çektiği akım artıyor.

fide

https://www.marketdijital.com/urun/12v-50w-amber-led-40-40mm-27mm-chip

Bu ürünü inceleyin. Ledlerin çektikleri akım voltaj değişimine karşı oldukça hassastır. 0.3 volt değişimde akım 2 katına çıkabilir.

4.7 R wattlı dirence seri takıp nerde 1 amper (yada civarında) akım çekecek bakın.
Sonra o voltajı verip akım değişimini izleyin bir süre. Cob ledler de normal ledler gibi iyi soğutulmalıdır. Bu ledler de diğerleri gibi iyi ısınır.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Mucit23

Ben hala sabit akım gerekli mi değilmi anlayamadım. Diyelim ki 12V yüksek akımlı bir kaynağa bağladık. Linkini verdiğiniz led için konuşacak olursak gücü 50W ise eğer  12V ile 4A akım çeker. (özelliklerinde 1.8A yazıyor)

Soğukken tamam ama Led ısınınca çektiği akım artmayacakmı?

ipek

Karaköy ÖmerAbed han'da dolanırken 50w Cob Led gördüm,adam sadece soğutucuya bağlamış,felaket bir ışık,ustam kaç volt bu dedim ,abi direk 220 volt deyince dümur oldum ,fişi gösterdi 2 tel Cob'a direk lehimli,fan takar isen uzun ömürlü olur dedi,Covit19'a yararı olurmu bilmiyorum,UV olanıda vardı fakat adam ne sattığını bilmiyor UVc mi emin değil..30TL idi..

fide

polleme

30W LED, standartta 3 adet 10 LED'den oluşan sıranın seri bağlanması ile oluşur. Her seri 350mA çektiğinden yaklaşık 1A civarında bir sabit akım ile sürülebilir. 1A sabit akım çektiğinde bu LED üzerinde düşen gerilim 30-35V arasında bir değer olur. Bu, alınacak yaklaşık maksimum güçtür. Siz 900mA ve altında bir sabit akım ile de sürebilirsiniz.

Eğer 12V ile sürecekseniz 30V civarlarında 900mA-1A civarlarında sabit akım verebilen bir step-up devreye ihtiyacınız vardır, bu durumda bu devre 12V'da bu akımın yaklaşık 3 katını çekecektir.

Bu arada bu başlığın en üstündeki LED 30W değil, 100W LED resmidir.

Okan AKÇA

Sabit akim kaynağı gereklidir.Dedigin gibi isindikca akim artar meanwell sabit akim smps alarak kullanabilirsiniz. Yada kendiniz yapacaksaniz pam 2863 daha önce 1.8 amper kullandim. Gayet başarıli ürün

OG

Alıntı YapBen hala sabit akım gerekli mi değilmi anlayamadım.
Ledleri sağlıklı çalıştırmak istiyorsanız sabit akım kaynağı kullanmak gerek.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

SB7

@polleme hocam 3 tane yük de 350mA çekiyorsa bunları seri bağladığımızda neden akımı artıralım ki? Zaten 350mA istiyor 3 yük de .Kaynak 350mA sabit akımlı secilip is görülür, sizin dediğiniz gibi seri olsa. Bence Seri grupların paralel bağlanması olabilir.

@Mucit23 hocam wallwasher dediğimiz dekorasyon araçlarının içinde de yüksek güçlü power ledler var ve bunları sürerken sabit akımlı smps kaynaklarla sürüyoruz. Marka bilgisi için Yavuz Erol hocamızla iletişime geçebilirsiniz.
-SB7

Mucit23

MeanWell'in harika ürünleri varmış. Ben tasarladığım PCB'ye LED6000 gibi bir sürücü gömerim diye düşünüyordum. Ama böyle bir tasarım yapmak yerine MeanWell'in modüllerini kullanma kararı aldım. Zaten PCB tipi olduğu için kullanması kolay olacak. Fiyatta da çok bir şey farketmiyor.

Ürün seçimi konusunda birkaç bir şey sormak istiyorum.

Elimdeki LED 30'w'lık. Benzer yapıda 50 ve 100W lık olanları da mevcut. Ben LED'e elimdeki ayarlı güç kaynağı ile 30V uyguluyorum. LEd yanıyor 340ma civarı bir akım çekiyor. Fakat ledi tam güçte çalıştıramıyorum. 30V'da 1A civarı çekmesi lazım. Demek ki voltajı arttırmak gerekiyor.

MeanWell'in LDD-700H kodlu aşağıdaki ürünü için konuşursak.

Input 9-56Vdc; Output 0.7A at 2-52Vdc;

Bu durumda 700mA akıtabilmesi için çıkış gerilimini 30W/0,7A=42,85V civarına sabitleyecek. Bu değer Çıkış ferilim çalışma aralığı içinde olduğu için sürücü bu sürücü uygundur diye umuyorum.

Bu durumda led'de tam güçte çalışmış olacak. Bu çalışma şartları için led'in iyi soğutulduğunu düşünürsek zarar görmez değil mi?

fahri-

@mucit

Çipli ledler sabit voltaj, çipsiz sadece ledler sabit akımla çalışır. Elindeki modülün datasheetinden bulabilirsin bunu. Eğer çipsizse sadece voltajla kontrol etmek tehlikleli. Çünkü sabit voltajda ısıyla farklı akım çeker. Eğer çipliyse çalışma voltajını vereceksin. Bazı modül ledler direk 220 AC ye bağlanabiliyor. Yani güç kaynağı modüle gömülü oluyor.
Mesela power ledler ve sürücüler 350mA, 700mA vs akımbilgileri ile satılıyor.
Çipliden kastım şerit ledler gibi her ledin sürücüsü şerit üzerine gömülmüş yada modül üzerinde sabit akım kaynağı gömülmüş modül ledler.
Onun için modülün akım bilgileri lazım sana voltaj önemli değil.

Mucit23

Ekleme: Bu power LED ile ilgili elimde 30W olduğu dışında bir bilgi yok. Ama düşük voltajda çalıştırınca aşağıdaki gibi içeride 10 Seri 2Paralel gurup olduğunu gördüm.

Her bir Ledin ileri yön voltajının 3.2V olduğunu düşünürsek 32V ileri yön voltajının olduğunu düşünebiliriz. Ama MeanWell'in gösterdiğim LDD-H serisi sürücüler işimi görmüyor. Çünkü Step down olduğu belirtilmiş. Bana Step UP-Down modül gerekiyor. Giriş gerilimim 24V ve değiştiremiyorum. Doğrudan Step UP çalışacak Sabit akım bir LED sürücüye ihtiyacım var.