30W power led için 24V sürücü Tavsiyesi

Başlatan Mucit23, 19 Ekim 2020, 18:48:19

fahri-

@mucit
Kesin 30W ise 30/20=1,5w led başına
Voltajı 3.2V dersek I= 0,45 A lik sabit akım sürücüsü gerekiyor. Ve iyi bir soğutucu.

Mucit23

Ben öyle hesaplamadım. Denemelerimde 900ma civarı sabit akımda ledin max parlaklıkta yandığını gördüm. Bu akımda LED üzerine 34V civarı gerilim düşüyor. Muhtemelen içeride 10'lu seri, 2'li paralel gurup var. Bu şekilde hesap tutuyor. İçeride iki paralel gurup olduğu için 0.45A değilde 0.9A ile çalıştırmak gerekiyor. Ben fazla ısınmaması için 700mA ile çalıştıracağım. LDH-45B-700 Serisi DC DC dönüştürücüsünü alıp test edeceğim. Bu sürücü Step-Up olarak çalışıyor.

JOKERAS

Alıntı yapılan: fide - 19 Ekim 2020, 20:41:03Cob ledler genellikle sabit smps ile beslenir. Normal seri bağlı power ledler gibi düşünülmemelidir. İçinde sabit akım sürücü hazırmış gibi düşünün. 24volt 50-60watt smps bakın. Meanwell nes24-50 ya da 24-100 bakabilirsiniz.
Aklınızda bulunsun.
fide,Cob ledlerin doğrudan beslemelerle sürüldüğüne,kendi akımını sabit tuttuğuna eminmisin?
Valla ilk kez duydum.

Mucit23, Ledler max 3.6Volttur.Genelde Standart bu şekilde diye biliyorum.
Ledin max Gücünü vermen gerekki Lümen alabilesin.
24Voltun varsa Boost Convertör yapacaksın.Her türlü yaparsın.Mc34063 veya Her hangi bir Dc Dc Convertör
entegresi ile süreceğin bir Mosfet ve bobinle olayı çözersin.
Burada önemli nokta Lede bağlayacağın R-Sens ve Led akımını izleyip Convertör gerilimini
otomatik ayarlamak olmalı.Constant Current Driver yapmış olacaksın.
İnternette örnek şemalar var.
Soğutmayı çok iyi yapman gerekir.Yoksa mutlaka bozulacak.Soğutucuda, Soğutucunun alanı önemliymiş,
Malzemenin kalınlığı değil.

Sozuak

Cobledlerle uğraşmadım ama sürücülerde gördüğüm, 350mA yerine 300mA, 700mA yerine 600-650mA vererek işi hallettikleri. Ledleri sınır değerde sürünce uzun ömrü olmuyor.

fahri-

@Mucit23

Senin hesaba göre o modül 60 W

0,9x34x2=61.2W

veya 20x3.4x0.9=61,2W

Mucit23

Alıntı yapılan: fahri- - 20 Ekim 2020, 14:27:16@Mucit23

Senin hesaba göre o modül 60 W

0,9x34x2=61.2W

veya 20x3.4x0.9=61,2W

Değerleri iki ile niye çarpıyorsunuz? Ben doğrudan Power LED üzerindeki Voltajı ölçüyorum.

Akım kaynağını 0.9A'e sabitliyorum. LED'e paralel bağlı Voltmetre Üzerinde 34V civarı bir gerilim okuyorum.

34*0.9=30.6W

JOKERAS

Senin Cob 10Tane seri,2 Paralel bağlı String var.
Ledlerin Max akımı 420Ma.2 Stirng 840Ma * 36V = 30 küsür Watt eder.
Güç söylemi genelde yuvarlanır.29Watt veya 31Watt olsa 30Watt der geçerler.
Max3.6 Volt söylemimi Sallamıyorum,Standart genelde bu şekildeydi.

Ledlere Max akım verilmeyince Lümenleri hatırı sayılır derecede düşüyor.
O zaman anlamı kalmıyor.Ledleri bozan max akım değil Sıcaklık.Çok ısınıyor Led chipleri
resmen pişiyor.Sabit akım ve İyi Soğutulursa Ömürleri uzun olur diye düşünüyorum.

fahri-

Ben hesabı led başına yapmıştım yukarıda 0,45A diye hesapladım. Sen öyle yapmadım dedin bana.
Şimdi oldu.
Senin ölçüme göre de led akımın 0,45A oluyor. toplam ana kol akımı 0,9A olur.

Sana lazım olan led sürücü böyle birşey.

https://www.hatfon.com/urun/led-driver-cob-ip67-30w-20-39v-900ma-gk-led-sense

JOKERAS

Alıntı yapılan: Mucit23 - 20 Ekim 2020, 14:51:11Değerleri iki ile niye çarpıyorsunuz? Ben doğrudan Power LED üzerindeki Voltajı ölçüyorum.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Akım kaynağını 0.9A'e sabitliyorum. LED'e paralel bağlı Voltmetre Üzerinde 34V civarı bir gerilim okuyorum.

34*0.9=30.6W
O okuduğun Voltaj Nominal akım için geçerli.Biraz Sonra led Çılgınca ısınmaya başlayınca
üzerinden geçen Gerilimde Artacak.İşte sen bunu Kompanze eden bir devre yapacak veya hazırı varsa onu alacaksın.

OG

@Mucit23
Akımı bilmen gerek (ön şart), varsayımlarla gidilmez,
mecbur kaldı isen şu akımda gerekli ışık gücünü veriyor, o zaman akım şu gibi olmalı diyerek risk alacaksın.

Ayrıca, led ömrüne katkı olsun diye, örneğin led 350mA lik ise 300mA de falan çalıştırılır,
akım ile lümen doğrusal artmaz, akımın üst değerlerinde lümen artışı daha da yavaşlar.

Akıma karar verdikten sonra voltaj tespiti yapılmalı,
örneğin 30V uygulayınca istenen akım geçiyor
akım da örneğin 900mA olsun

Kesin 900mA sabit akımlı
25~40V gibi gerilimli kaynağa ihtiyacın olacak
Sabit akım kaynakları böyle çalışır, voltajı değiştirir, akımı sabit tutar,
ledinin ihtiyacı olan voltaj
kaynağın verdiği voltaj aralığında olmalı.

Soğutma gibi konular da atlanmaması gereken apayrı konular.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Sozuak

Kullandığım led için verikağıdına bakarsak
350mA yerine 300mA kullanınca 115 lm için 5 lümen farkediyor en fazla.

Yine aynı led için verilen grafiklerde
300mA için harcanan güç 0.984W
350mA için harcanan güç 1.170W

Buradan da 50 mA tasarufla 5 lümen kayba oranla 1 watın altına indirdiğim güç harcaması aynı şartlarda ısıyı da haliyle düşürüyor, üstelik limitinde çalıştırmadığım içim ömrü uzuyor.

Bayağı bir deneme yaptım bu şekilde yıllardır bozulmadan kulandığım led uygulamalarım var çeşitli yerlerde. Düşündüğünüz kadar ışık akısı kaybı yok. Kaldı ki ben de soğutmaya dikkat ederim. Daha önce aynı yerde tam güç sürdüğüm ledler 2-3 ayda göz kırpmaya başladı. Daha sonra aynı seri ledlerden aynı yere montaj yapıp düşük akım verdim. Yıllardır çalışıyorlar. İnsan gözü de ışığa logaritmik duyarlılıkta olduğundan çok farkedilmez bu kadar düşük değer.

OG

Sozuak, bana söyledi isen aynı şeyi demek istedim.
50/350 mA ciddi kazanç, akım ve ömür açısından.
lümen ise az kayıp.

Sabit akım'ın ÜSTÜNE BASIYORUM,
sabit akımsız olmaz,
led'ler bir diyot dur,
hatırı sayılı derecede akımın ısıl sürüklenmesi vardır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Mucit23

@fahri Aynı hesabı yapmışız aslında. Haklısın.

@OG Bende Led modülünün gücünü bildiğim için bu şekilde bir hesap yoluna gittim. Modülü 30W olarak almışız. Güçten  yola çıkarak birkaç deneme ile 30W'ı gördüğüm yerde LED modülünün VF voltajı bu, çalışma akımı da bu diyebildim.

Led 30W ise zaten 900mA sabit akım verdiğimde üzerinde 34V civarı bir gerilim oluşuyor. Burdan 30W olduğunu doğruladım.

Testlerimde dediğiniz gibi 900mA akım vermekle 450mA akım vermek arasında gözle seçilebilir bir ışık farkı yok. Bu yüzden 500mA sabit akım verebilen MeanWell LDH-45B-500 Step-Up Led sürücüsü ile çalıştırmayı düşünüyorum.

fahri-

@mucit 500 mA çalıştırırsan ciddi lümen kaybın olur. Isınmaz ama yadınlatma da çok eksik olur. Bunu led e bakarak gözünle anlayamassın. Gece bir duvarı aydınlatarak farkedersin anca aradaki farkı.
Sana verdiğim linkteki sürücü ideal sürücü. Ama çok iyi soğutman lazım.

Ben akvaryumumda kullanmak üzere 350 mA lik power ledler kullandım. Sürücüsü de 350 mA lik. Fakat soğutmayı iyi yaptım. 2 senedir hiç performans düşüklüğü göstermeden kullanıyorum.
Fakat aynı sürücü ve ledleri kullanan çok kişi biliyorum. Yanlış soğutucu kullandıklarından led ömürleri 2-3 ayı geçmiyor.
Araştırırsan göreceksin led ömrü için en önmeli faktör ısı.

Sozuak

Alıntı yapılan: OG - 20 Ekim 2020, 15:57:40Sozuak, bana söyledi isen aynı şeyi demek istedim.
50/350 mA ciddi kazanç, akım ve ömür açısından.
lümen ise az kayıp.

Sabit akım'ın ÜSTÜNE BASIYORUM,
sabit akımsız olmaz,
led'ler bir diyot dur,
hatırı sayılı derecede akımın ısıl sürüklenmesi vardır.

Hayır abijim, ben Jokeras'a yazmıştım. Aynı anda yazmışız.

Bir diğer uyarı da şöyle verilmiş verikağıdında; akım kaynağının enerjilendirme anında akım sıçramaları yapmaması led ömrü açısından önemlidir. Mümkünse kademeli gerilim artışı yapan akım sıçramasına sebep olmayan güç kaynağı tasarımları kullanın.