30W power led için 24V sürücü Tavsiyesi

Başlatan Mucit23, 19 Ekim 2020, 18:48:19

Mucit23

900mA olayına Okeyim. Gerekli soğutma işlemini yaparım. Ama 24V ile çalıştırmam gerekiyor. Bu yüzden MeanWell'in step-up sürücülerini kullanmam lazım. 500mA'in üstünde 700mA ve 1050mA'lik sürücüler var. 700mA'lik olanınıda kullanabilirim. Lümenin biraz düşük olması çok sorun değil.

Şimdilik hazır sürücü kullanacağım ama ileride MC34063 ile kendim bir sürücü yapmak isterim. Umarım fırsatım olur.

Sozuak

Alıntı yapılan: fahri- - 20 Ekim 2020, 16:11:47@mucit 500 mA çalıştırırsan ciddi lümen kaybın olur. Isınmaz ama yadınlatma da çok eksik olur. Bunu led e bakarak gözünle anlayamassın. Gece bir duvarı aydınlatarak farkedersin anca aradaki farkı.
Sana verdiğim linkteki sürücü ideal sürücü. Ama çok iyi soğutman lazım.

Ben akvaryumumda kullanmak üzere 350 mA lik power ledler kullandım. Sürücüsü de 350 mA lik. Fakat soğutmayı iyi yaptım. 2 senedir hiç performans düşüklüğü göstermeden kullanıyorum.
Fakat aynı sürücü ve ledleri kullanan çok kişi biliyorum. Yanlış soğutucu kullandıklarından led ömürleri 2-3 ayı geçmiyor.
Araştırırsan göreceksin led ömrü için en önmeli faktör ısı.

LEd akımını ölçersen 350mA nın altında olduğunu göreceksin.

OG

Alıntı Yap500 mA çalıştırırsan ciddi lümen kaybın olur. Isınmaz ama yadınlatma da çok eksik olur. Bunu led e bakarak gözünle anlayamassın. Gece bir duvarı aydınlatarak farkedersin anca aradaki farkı.
yerinde bir hatırlatma,
yakın mesafe, dar ortam da yanıltır,
gerçi mesafe mercek açısı ile ilgilidir o da çok daha ayrı konu.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

JOKERAS

OG,Sozuak sana değil bana söylemiş sanırım.

Eskiden uğraşmıştım.
Ledlerin üzerine mesela 350Ma olsun, Max Akım basınca Çok güzel harika ışık veriyor.
Ama akımı bir tık düşürdüğümde 300Ma Lümende bayağı bir şekilde düşüyordu.
Led armatür üreten bir imalat Atölyesinde de görmüştüm.Akımı bir tık düşürünce
Lüxmetre ile Lümen farkı çok net görünüyor.Onun için sürücü devreleri ile
Led akımları hep farklı, mesela Sürücü akımı Led Akımından hep fazla şekilde oluyor. 

Geçen gün, daha yeni, Hatunun İş yerine Projektör aldım.Bir markanın Aynı Watt Projektörü
190 lira iken,başka bir markanın sözde aynı değerdeki ürünü 60Liraydı.
Aradaki Parlaklık farkı gözle bile fark ediliyordu.

Mesela Tv backlightlarında da aynı sıkıntı hala devam etmekte.Tv backlightlarındaki Ledler
Standart olarak Max 350 Ma ile 700Ma şeklinde oluyor.Sürücü devre Tamı tamına 350Ma ise 350,700Ma ise 700Ma basıyor.Bence iş Soğutmada.

Denemek lazım.Lüx metre ile ölçmek lazım.
Belki İnsan gözü doğrudan bakınca bu farkı anlamayabilir,ama genel bakınca Fark ediliyor.

fahri-

Alıntı yapılan: Sozuak - 20 Ekim 2020, 16:21:16LEd akımını ölçersen 350mA nın altında olduğunu göreceksin.

Yani olabilir. Ölçmedim. Hazır Çin malı sürücü. Üzerindeki yazılı değerlere göre konuşuyorum. Ama aldığım firma verilen değerlerin doğruluğu konusunda garanti veriyorum falan diyordu. Ben de iyisi olsun diye 2$ lık değilde 2.5$ olanından aldım. Çin malı led sürücüler akılalmaz ucuz. Gerçi şu anda fiyatı kadar gümrük bindi artık.

Sozuak

Led var led var tabi. Aynı gücü harcayıp 60 lümen veren var, 120 lümen veren var. Haliyle 60 lümenlik düşük sınıf ledlerde  5 değil 10 lümen de kaybedilir. Alırken ona göre almak lazım. Aynı firmanın sadece bin numaraları farklı sınıflandırılmış yan, üretildikten sonra test edilerek ayrılmış aynı parça numarasına sahip ledler arasında bile çok fark ediyor bu doğru.

TV ledleri ise  aydınlatma sınıfından daha farklı bir sınıf. Onların akımlarını ölçmedim birşey diyemem ama cree led takın farkı yaşayın derim :)

Led alırken lümen/w değerine bakarak mümkünse veri kağıdı olan üzerinde (ambalajında) tanımlayıcı bilgi olanları almaya çalışıyorum. Haliyle ne olduğu belli olmayan ledlere yorum yapmak doğru olmaz. Bazen armatürleri ledli hale getirince yer / soğutma sorunluysa mümkün olduğunca az led kullanıp onları da yüksek verimli tiplerden seçiyorum.

fahri-

@Sozuak
Evet led deyip geçiyoruz da o kadar geniş bir konu ki...
Aydınlatma ledleri ayrı, Bitki yetiştirme ledleri ayrı, lümeni ayrı, ışık sıcaklığı ayrı, spectrumu ayrı ayrı ayrı. Çok geniş bir konu.

fide

Konu üzerine çok yazıldı çizildi ama konuyu tekrar açıyorum. Yaptığım bir denemeyi burada aktarıp COB ledlerin normal ledlerden farklı olduğunu yaptığım test ile aktarmak istiyorum.

12 volt 10watt cob led ve anakarttan söktüğüm bir soğutucuyu monte ettim. 12 volt 1 amper akım sınırlamalı şekilde  lede enerji verdim. Ortam sıcaklığı 19 derece civarında.
Led ortam sıcaklığında 525mAh ile çalışmaya ve çalıştıkça ısınmaya başladı. Yukarıda yazılanlar gibi ledin ısınması üzerinden geçen akımın artmasına sebep oldu. Buraya kadar hepsi kabul ve doğru ama led sıcaklığı 65 derce civarına çıktıktan sonra akım sabitlendi ve yaklaşık 70-80 dakikadır 65 derece sıcaklık ve 630 mAh akım ile stabil çalışıyor.
Arada led sürücü devre yok, akım sınırlama güç kaynağı içinde var ama 1 amper değerini geçtikten sonra voltaj düşürüp yine 1 amper vermeye ayarlı. Led voltajı sabit 11.98 volt ve akım da 630 mAh civarında sabit.
Normal power ledler olsa şimdiye çorba kaynatmalık olurdu ama COB ledler gerek üretimi gerekse bağlantı şekli ile seri-paralel bağlı led grupları gibi düşünülmemelidir.

Daha önce yazacaktım ama test sonuçlarını elde edip ondan sonra yazmak istedim. Normal ledlerde voltaj aralığı ve akım verilir. 350mAh ile sürün, 500 mAh ile sürün diye. Sabit akım kaynağı gerektirir. Ama COB ledlerde ise doğrudan voltaj ve watt değeri verilir.
Konu üzerine sorular olursa ayrıntılı test yapıp sonuçlarını paylaşabilirim.   
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

OG

Ledi önce gereken akıma çıkarın,
çıkarabilmek için voltajı oynamak zorunda kalacaksınız,
o zaman da sabit 12V değerde olmadığı ortaya çıkacak
Isıl kayma ile de bu değer sürekli değişecek.

Yani,
Bütün ledlerde voltajı anılır,
gereken sabit akımı için kullanılacak driver'ın
yaklaşık hangi voltaj aralıklarında olacağını kolay tespit etmek için

mesela Led 12V der, 9~16V civarındaki cihaz bana uyar diye karar verirsin.
sabit olan hep akımdır, voltaj değil.

JOKERAS

fide, COB ledlerin içindeki Chipler seri veya paralel bağlı bildiğin Led Chip'i.
Sizin söylediğinize göre Adaptör akımını istediğimiz kadar arttırsakta değişen bir şey olmayacak.

Cob ledteki led dizi elamnlarının Nominal gerilimi 3Volt varsayarsak 4 led 12Volt'a tekabül eder.
Sizin Cob 12V'ta Keyif çatıyor demek olur bu.
Halbuki genelde ledlerin max Voltajı 3.6V civarı(Lede göre değişir). 14.4V verdiğinizde ledler Doymuş olacak ve Adaptör akımınız artmaya başlayacak,Ledlerde pişecek ve bozulacak.

Constant Current Driver işte bunun için var.Driverın Set akım değeri ne ise belirlenmiş Akım
aralığında,gerilimi Dans ettirecek veya yüzdürecek.
Sabit Akım Driverlar Ledleri sürerken Set Akım veya Max Akım değerine yaklaştığında gerilimi kritik
bir şekilde kontrol yapmak zorunda.Gerilimde Mv'lar mertebesindeki değişimler Led Akımının
fazlaca artmasına veya azalmasına sebep olur.
Bunun için LedR-Sens direnç değerleri ve töleransları oldukça önem kazanır.

Tabii bu piyasadaki bir çok yapıda bu kadar hassas kontrol yok.Onun için de Çoğu Göz kırpıyor veya çabuk bozuluyor.

fide

Alıntı yapılan: JOKERAS - 04 Kasım 2020, 17:27:37fide, COB ledlerin içindeki Chipler seri veya paralel bağlı bildiğin Led Chip'i.
Sizin söylediğinize göre Adaptör akımını istediğimiz kadar arttırsakta değişen bir şey olmayacak.

Cob ledteki led dizi elamnlarının Nominal gerilimi 3Volt varsayarsak 4 led 12Volt'a tekabül eder.
Sizin Cob 12V'ta Keyif çatıyor demek olur bu.
Halbuki genelde ledlerin max Voltajı 3.6V civarı(Lede göre değişir). 14.4V verdiğinizde ledler Doymuş olacak ve Adaptör akımınız artmaya başlayacak,Ledlerde pişecek ve bozulacak.

Constant Current Driver işte bunun için var.Driverın Set akım değeri ne ise belirlenmiş Akım
aralığında,gerilimi Dans ettirecek veya yüzdürecek.
Sabit Akım Driverlar Ledleri sürerken Set Akım veya Max Akım değerine yaklaştığında gerilimi kritik
bir şekilde kontrol yapmak zorunda.Gerilimde Mv'lar mertebesindeki değişimler Led Akımının
fazlaca artmasına veya azalmasına sebep olur.
Bunun için LedR-Sens direnç değerleri ve töleransları oldukça önem kazanır.

Tabii bu piyasadaki bir çok yapıda bu kadar hassas kontrol yok.Onun için de Çoğu Göz kırpıyor veya çabuk bozuluyor.

@OG ve @JOKERAS led sürücüler ve voltaj akım oranı konusuna katılıyorum ama söylemek istediğim şu:
COB ledler normal ledler gibi değiller. Kendi üzerinde sabit akım sürücüsü var gibi çalışıyor.

Ledler üzerine çok devre tasarladım, sürücü / sabit akım devre çizdim. Bu konuda deneyimim var. 3535, 2835, 5050, 3056, 3014 gibi nerdeyse her led kılıfı ile çalıştım.

Ayrıyeten bazı 35x35 cree marka power ledlerde tek başına 5 volt verilse bile led akımının 350 mAh de sabit kaldığını, ledin kendinin akımı sınırladığını gördüm.

Led konusu tek bir forma sokulup voltaj artınca akım çığ gibi artar ile özetlenebilecek kadar basit bir konu değil.
Yukarda / önceki yazdıklarınız ledlerin büyük çoğunluğu için doğru ama v=i*r gibi genel geçer bir konu değil.

Ac 220 ile beslenen ledler buna örnek. Cob ledler buna örnek. Direnç + 220 ac ile çalışabilen multi çipli ledler buna örnek.

13 volt, 14 volt ve 15 volt uyguladım. Akım arttı ama belli bir yerde sabit kaldı. Ledlerin ısınmasını beklemedim ama akımın %20 den fazla artmasını beklemiyorum.
Aynı yere power led bağlasaydım şimdiye kızartma olmuştu.

Benim özetim: COB normal led değil ve normal ledler gibi davranmıyor ve sürülmüyor.  :-X  :-X
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

OG

@fide , elbette bahsettiğin usulde yapılması mümkün ama ben hiç görmedim
zenerlisi falan çok, sınırlamak için, ama sabit akım driver'ı gömülü led görmedim, zira fiziki yapıyı anormalleştirir.

https://www.digikey.com/en/articles/the-basics-of-chip-on-board-cob-leds

https://siliconlightworks.com/resoures/what-are-cob-leds

JOKERAS

Alıntı yapılan: fide - 04 Kasım 2020, 18:16:2413 volt, 14 volt ve 15 volt uyguladım. Akım arttı ama belli bir yerde sabit kaldı. Ledlerin ısınmasını beklemedim ama akımın %20 den fazla artmasını beklemiyorum.
Aynı yere power led bağlasaydım şimdiye kızartma olmuştu.

Benim özetim: COB normal led değil ve normal ledler gibi davranmıyor ve sürülmüyor.  :-X  :-X

fide, yanlış bir şeyler var.COB(Chip On Board), Normal ledlerden tek farkı Led Chiplerin-Diyotların Daha sık yerleştirilmesi.Hepsi bu.

Yukarıdaki Siyah mesajınız, beklerseniz Zaten yanacak bozulacak.
Bu sadece Led için geçerli bir mevzu değil,tüm yarı iletkenler için geçerli.
Isınan Malzeme özelliğini kaybeder ve farklı davranışlar sergiler.

Eğer dediğiniz gibiyse mesela Gerilimi 20V'a çıkartın Akımı 2A yapın o zamanda bozulmaması gerekir.
Dikkat!!! Led bozulacak,sonra deme bana senin yüzünden COB köfte oldu diye:)

220Voltla çalışan COB'lar ya led sayısı +/- Töleransla hesaplanmış
o gerilime göre Led sayısı belirlenmiştir.
Eğer Direnç koyuluyorsa ledlerin üzerine düşecek Akım Dirençte kalacaktır.(Bu üçkağıt Yöntemi)
Koyulan Direnç,ilgili COB'un Max akımına ulaşmak istendiğinde Direnç değeri 0 Olmak zorunda.
Ne yapıyorlar?Direnç ile Akımı Tölere etmeye çalışıyorlar.Direnç Takılırsa Led Zinciri Zener gibi davranır vs.

Şöyle bir durum olabilir.Eğer COB'un içine CCR(Constant Current Resistör) gibi bir şey koymuşlarsa olabilir.

OG

Alıntı YapŞöyle bir durum olabilir.Eğer COB'un içine CCR(Constant Current Resistör) gibi bir şey koymuşlarsa olabilir.
BCRxxx gibi mini sabit componentlerinin cob'a gömülmesi ile mümkün (aslı transistör, direnç vs),
ama ısıl kayıplar işi zorlar.

fide

Alıntı yapılan: OG - 04 Kasım 2020, 19:11:23BCRxxx gibi mini sabit componentlerinin cob'a gömülmesi ile mümkün (aslı transistör, direnç vs),
ama ısıl kayıplar işi zorlar.

COB Ledlerin güç /verim oranları iyi değildir zaten. Ama ucuz olması, montaj kolaylığı ve sürücü maliyeti azaltması kurtarıyor ::ok  ::ok