EHT Trafosu 3-5Khz Nereden bulabilirim?

Başlatan ismail kaya, 21 Ekim 2020, 22:16:16

Sozuak

Yüksek voltajda olan yüksek gerilim trafoları atlama yapmaması için trafo yağı ile havası  vakumlandıktan sonra  dolduruluyor. Eğer hava kabarcığı kalırsa anında atlama yapmasına yetiyor.

JOKERAS

Tv Fbt Trafoları 32 Khz ile Rahat çalışır.
100Hz Tv'ler 31250Hz ile çalışıyor.29KV DC Voltaj alırsınız.
Ac istiyorsanız Kaskatsız Trafo bulacaksınız.Bunun için Şase Numarasını hatırlamıyorum ama
Grundıg Everest Modeli Trafo alırsanız işiniz görür.Çünkü bu Trafo Kaskatsız Trafo.
Mazlemeciye Everest Trafo derseniz o anlar zaten.Bu bahsettiğim Trafo çok güzel bir Trafo.
Besleme ve Fbt tek trafoda değişik bir teknik kullanılarak yapmışlar.Gerçi Sizin Beslemeyle işiniz yok.

HV voltajda Sıkıntılardan biri şu.Yüksek voltajı boşta bırakamazsınız.
Boşta olan voltaj kendini üreten Secondere Atlayıp seconderi dolayısı ile Trafonun yanmasına sebep olur.
Bunun için HV hattına koruma Malzemesi takmanız gerek.Korumayı iki adet Tel ile Atlama mesafesini ayarlayıp
Asıl yük yokken Atlama bu iki tel arasında olmalı.Bunun için bir malzeme vardı adını hatırlamıyorum.Sigara filitresi kalınlığında Cam Tüp şeklinde.

Sozuak

GDT-Gas Discharge Tube
Surge Arrester
Parafudr

ismail kaya

Bu linkteki doğru mu hocam? Devreden trafoyu ayırıp kullanacağım değil mi? Elinizde datasheet'i var mı acaba?

JOKERAS

O linkteki Besleme Trafosu.Fbt değil.Onunla anca 100-150 Volt alırsın.
Şase numarasını veya trafo numarasını bulursam eklerim.

ismail kaya

fay_elektronik

Arkadaşlar elime bi statik yükleme cihazı geçti tamir ettim oluşan şerarede tuhaf bir gaz kokusu geliyor sanırım arkadaşın dediği ozon olsa gerek bu koku sağlığa zararlımıdır acaba

JOKERAS

Alıntı yapılan: ismail kaya - 22 Ekim 2020, 19:09:42Teşekkürler bekliyorum.
Maalesef çok araştırdım ama Üretimi bittiği için Trafo yok görünüyor.
Ama yinede Karaköye sormak lazım.Ellinde kalan olabilir.
Grundıg Everest model Cuc3410 Şase.

Olmazsa kendin saracaksın.

JOKERAS

Alıntı yapılan: fay_elektronik - 22 Ekim 2020, 20:15:09Arkadaşlar elime bi statik yükleme cihazı geçti tamir ettim oluşan şerarede tuhaf bir gaz kokusu geliyor sanırım arkadaşın dediği ozon olsa gerek bu koku sağlığa zararlımıdır acaba
Faydalı olduğunu duymuştum.Ozon kokusu diyorlar.Hani Deniz kenarında yada yağmur yağınca ortama yayılan koku gibi.Plazma klimalarda da var.

ismail kaya

fazlası doğrudan koklandığında akciğerlere ağır tahribat yapabilir. Plazma klima ya da hava iyonizer cyihazlarda karşılıklı sivri uçlarla ark yaparak ozon üretilmesi sağlanıyor. Oluşan O3 saniyeler içinde tekrar O2 e dönüşüyor

ismail kaya

Aşağıdaki trafoyu Türkiye'de sarabilecek firma var mı? yada önerdiğiniz çekirdeği varsa ben sarabilir miyim?

ismail kaya

Konya sokaktan bunları buldum yarın deneyeceğim. Fakat serisi yok.

z

UI90 bundan daha iri ve bulabilirsin. Fakat Yüksek voltaj sargısını saramazsın.

Daha doğrusu istersen sarabilirsin ama izolasyon nasıl yapılır hangi malzeme kullanılabilir yuksek voltaj tranasformator karkası nasıl yapılır konularında tecrübe gerekir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JOKERAS

Size Kaç bin Volt lazım?
Ve ayrıca elde ettiğiniz gerilimi ölçebileceğiniz Alet varmı?

ismail kaya

1-5KV (1000-50000v) en kötü çıkışta 50-100ma ulaşmamız lazım. Yukarıdaki trafodan gerekli yüzey plazması oluşturabildim fakat onun da gücü yetersiz geldi. Yüksek voltaj için 1/1000 probumuz mevcut osilaskopta frekans ve kv izleyebiliyoruz.