EHT Trafosu 3-5Khz Nereden bulabilirim?

Başlatan ismail kaya, 21 Ekim 2020, 22:16:16

JOKERAS

Eski mesajlarımın birine eklemiştim Şemasını aradım ama bulamadım.
Tek Transistör Self Osilatör Yüksek Voltaj devresi.
Dur çizeyim.

devrecii

3-5khz Paralel rezoanant ile sürersen olur , kare dalga yanıltıcı olur çünkü yüksek voltaj ölçersin ama küçük bir yükte voltaj düşer. Bildiğimiz basit induksiyon ısıtma devreleri.

JOKERAS

Aman efendim aman da aman.Kimleri görüyoruz.Bizim iboibo,namı diğer devrecii gelmiş.
Hoş geldin Reis:)

Bir Trafo Köümürüne Bu yukarıdaki şekilde Sarımı yapıp devreyi yapın.
Bobin değerleri,Direnç Kondansatör değerleri Rastgeledir.Pot Self Osc Frekansını ayarlar.
Frekans artıkça veya zaldıkça HV Artar veya azalır.Ne kadar akım çekeceği,ne kadar Akım vereceği Verimini bilmem.Hesabı Kitabı vardır ve ben ondan zerre anlamam.Bu Forumda bu işin uzmanı arkadaşlar var hesap kitap işlerini onlara sorarsın.Basit ve çalışan ve pratik bir devre.

ismail kaya

Trafo kömürünün özelliği varmı? yada önerdiğiniz adı trafo kömürü değil de başka bir şey olabilir mi? Yalıtım için bir kutu içine epoksi ile kaplayablirim.

JOKERAS

Kömür tanımı genel bir tanım.Ağız Alışkanlığı.
Şu Linkte UU57 tam sizin istediğiniz Ferrit Nüveye benziyor.

http://www.ferritnuve.com/urunler15_U-Ferrit-Nuve.html

Sizin yerinizde olsam Bu Nüveden bir tane alır sarardım.
Sarma işi Çok kolay...

Pressbandları Primer ve Seconder için Nüvenin Çapına uygun şekilde Ölçüp kesin.
Bu Pressbandların uç kısımlarını Para Bandı ile Yapıştırıp Boru haline getirin.
Boru haline gelmiş Karkasların içine Tahtadan bir Düzenek yapıp Şarjlı Matkabınıza
takıp sargıları düzgün,gergin ve Simetrik şekilde sarın.Primer Bobinlerini Japon benzeri
yapıştırıcı ile yapıştırın.
Aynı Şekilde Seconderi Sarın.Sardığınız Seconderi bir Sprey Boya Kapağının ortasını Delerek
Karkasını o deliğe Yerleştirip Polyester ile Doldurun.
Bu şekilde testlerinizi yaptıktan sonra seri üretim için Saracak sayısız yer bulunabilir.

Verdiğim Şema Self Osilatör, Eğer Osilatörü kendim üreteceğim diyorsanız Base Sargısına da gerek yok.
Osilatör için NE555'ten tutunda İşlemciye kadar sayısız yöntem kullanılabilinir.

ipek

bir röntgen filmine bakma cihazı arıza yapmış, içinde u gibi kıvrık 12 adet 3.5mm fluresant lambalar var.götürdükleri onarım atelyesinde bozuk olan inverteride kaybetmişler,75 watlık fluresant lamba aldım.lambayı dikkatlice söktüm. flemanların iki başları devreye gidiyor.diğer uçlarınada 3.3nf 400 voltluk bir polyester kapasitör var ,eski radyolardan çıkma bir karıştan uzun ferit çubuğa 30tur sardım ve bu kapasitörüde seri gelecek şekilde devreye bağladım böylece inverter işini çözdüm.

sekondere 2000 tur sardım lambalar harika yandı ters giden hiç bir şey yok ,onlarca denemede kusursuz çalışıyor.ertesi günü akşama kadar çalıştırdım yine hatasız ama odada ozon kokusu mevcut.sardığım bobin kendi içine atlıyor. sonra 250 turluk araları ayrık 8 kutup sardım ozon bitti.hastaneye teslim işinde hastane CE yada TSE belgesi yok diye devreyi istemedi..sonra paraya kıyıp bir prof...Neon reklamcı inverteri taktım ,her türlü belgesi olduğu için hastane kabul etti..yüksek voltaj işi sıkıntı..

JOKERAS

Alıntı yapılan: ipek - 27 Ekim 2020, 21:31:12bir röntgen filmine bakma cihazı arıza yapmış, içinde u gibi kıvrık 12 adet 3.5mm fluresant lambalar var.götürdükleri onarım atelyesinde bozuk olan inverteride kaybetmişler,75 watlık fluresant lamba aldım.lambayı dikkatlice söktüm. flemanların iki başları devreye gidiyor.diğer uçlarınada 3.3nf 400 voltluk bir polyester kapasitör var ,eski radyolardan çıkma bir karıştan uzun ferit çubuğa 30tur sardım ve bu kapasitörüde seri gelecek şekilde devreye bağladım böylece inverter işini çözdüm.

sekondere 2000 tur sardım lambalar harika yandı ters giden hiç bir şey yok ,onlarca denemede kusursuz çalışıyor.ertesi günü akşama kadar çalıştırdım yine hatasız ama odada ozon kokusu mevcut.sardığım bobin kendi içine atlıyor. sonra 250 turluk araları ayrık 8 kutup sardım ozon bitti.hastaneye teslim işinde hastane CE yada TSE belgesi yok diye devreyi istemedi..sonra paraya kıyıp bir prof...Neon reklamcı inverteri taktım ,her türlü belgesi olduğu için hastane kabul etti..yüksek voltaj işi sıkıntı..
Polyesterle Kaplasaydın Ozon oluşmazdı diye düşünüyorum İpek.

HV işi hep sorun zaten.Hali hazırdaki bir çok HV yapısı hala daha Ortama Emi yayıyor.
Eski Florasant sürücüleri de buna dahil.Hala daha bir çok cihazı etkiliyorlar.
Zaten Etkilenmesi muhtemel cihazları tasarlayanlar bu etkileri göz ününe alarak Tasarım yapıyorlar diye biliyorum.Eğer RF bir cihaz tasarlanıyorsa böyle bir sorun olacağı göz önüne alınıyor.Aksi halde Jammer
gibi Tüm Sinyalleri etkilerler.Belkide Standartta belli bir Frekans aralığı,belli bir Emi yayılım Töleransı vardır.

ismail kaya

3d yazıcıda sekonder için aşağıdaki görseldeki tasarımı yaptım. Sekonderi epoksi ile izole etmeyi planlıyorum. Şimdi buradaki güç faktörünü belirleyen ferrit çekirdeğin boyutu mu? v1/v2=n1/n2 Örneğin : Sekonder için 2000 tur sardım. Primere de 10 tur sardım katlama oranı yaklaşık 2000/10=200 kat mı? 25V girişi 5kv çıkış oldu. Burada çıkış akımı neye göre değişiyor. Birde sargılardaki tel kesitini nasıl seçmeliyim? Bir program önerir misiniz?

z

EHT trafolari flyback yapisinda oldugundan v2/v1=n2/n1 diyemezsin.

Yok ben flyback yapmayacagim dersen o zaman tamam ve akim da donusum oraninda olacaktir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ismail kaya

Bülent Hocam flyback olacak şekilde yapsam primer, sekonder tel çapları ve tur sayısı çıkış gücünü nasıl etkiliyor. Hesap nasıl yapabilirim?

z

Bu hesaplama klasik smps hesabindan biraz farkli olacak.

Sonucta cikis voltajin pals seklinde.

Sekonderden cekilecek akim hakkinda veri var mi?

Sekonderden cekecegin akim pals seklinde olacagina gore zamanlama bilgileri de gerekecek.
Yani palsin suresi ve iki pals arasindaki olu sure.

ismail kaya

Sekonder 10kv 100ma frekans 1-5khz arası
Bu ferrit uygun mu?

z

Verdigin degerler yeterli degil.

5Khz icin konusacak olursak 100mA'i kac us cekeceksin?

Sonucta cikis voltajin smpslerde oldugu gibi dogrultulup kapasitoru sarj etmeyecek.

Dolayisi ile demelisin ki

5Kkz 200uS eder. Benim yuksek voltaj darbemin suresi de 20uS. Geri kalan 180 uS off surem ve enerji yukleme surem.

Ancak bu veriler olursa ilerlenebilir.

Bu konuda daha once tecrubem olmadi. Sadece fikir cimlastigi yapiyorum.

Nuvenin kesiti daha onceki smps calismalarimdaki tecrubelerime gore yeterli gorunuyor. Fakat sargilarin yerlesip yerlesemeyecegi konusunda yorum yapmak zor.

Senin tiknaz hacimden ziyade sargilari izole edebilmek adinda ince uzun silindirik bir sargi hacmine ihtiyacin olacak.

Adamlar tiknaz bobin sarabiliyorlar ama izolasyonu nasil yapiyorlar bilemiyorum.

Bir bilinmeyen daha var ki onun ustesinden nasil gelinir hic fikrim yok.

Sekonderin cok yuksek sarimli olacagindan sekonderde kacak kapasitif bir yukumuz olacak.
Bu kapasitenin degerinin ne olacagi da isin basinda nasil belirlenior bilemiyorum. Sarim yapip olcmek daha mantikli gibi.  Yada ne cikarsa ciksin ona gore surmenin yoluna bakarim diyebilirsin. Sonucta bu kapasite voltaj darbesini yumusak hatli yapmaya calisacak ve bir miktar pulsin genligini sinirlayacak.

Flyback asamasinda bu yuk sekonderi yukleyecek.

Eger H bridge ile surulen bir yapi tercih edilirse tum hesaplar yeniden yapilacak.

Aslini sorarsan bu isi yapmis adamlar hangi topolojiyi kullanmis ona bir bakmakta fayda var.

z

EHT ler genelde flybacktir. Ama sen 10kV 100mA diyorsun.

Sureleri verecektin henuz vermedin.

Eger 5Khz de 200uS boyunca 100mA asilacaksan 1KWatt dan bahsediyorsun. Bu gucte flyback cok zor.

Eger 10uS lik darbeler yeterli olacaksa 50W.

Gordugun gibi arada dehset fark var.

Videodaki calismada uzun ark boyu falan cok dert degil. 100mA bu voltajlarda ciddi bir akim.