akım ve gerilim ölçümü problemi-STM32

Başlatan FMY, 22 Ekim 2020, 08:20:01

FMY

Resimdeki devrede akım ve gerilimi ölçmek için kullanıyorum. Kullandığım transdüserler akım için LA55P gerilim için LV25P kullanıyorum. Bunlar akım girişli akım çıkışlıdır, mcu ile gerilim ve akımı ölçmek için transdüserlerden çıkan akımı direnç üzerinden geçirerek 0-1.5volt arasında ölçekleme yapıyorum. AC ölçüm yaptığım için 1.5v ofset veriyorum. Ancak ufak bi sorum yaşıyorum ve bir türlü çözemedim. sizin fikirlerinizi merak ediyorum.

sorun şöyle: Devremde bu sensörlerden 5 i akım 5 i gerilim olmak üzere 10 tane var. devrede ölçüm yapılmadığında 1.5volt ofset okumam gerekiyor. yani gerilim ve akım ölçümü yapılmazken bazı sensörlerden gürültüsüz tam 1.5xxx okurken; bazılarında ise 1.48xxx - 1.52xx arası salanımlı değerler okuyorum. transdizörler 1/20.0000 oranında düşürdüğü için formüle girince ölçüm hataları oluşuyor.

resim at
Mekatronik

Erol YILMAZ

Öncelikle çok kanallı ölçümlerde hız yetecekse MUX kullanılabilir.
Pahalı komponentlerden tasarruf sağlanır ayrıca ayar noktası azalır. Çok ta iyi olur,

Mevcut devre tasarımına bakarsak...
C53'ün(47nF) 10 ohm ile INA133'ün çıkışına direkt bağlı olması gözüme çarpan ilk şey oldu.
Opamp bu durumda stabilite sınırında kalabilir. Bu da yaşadığın osilasyonlu çıkışı açıklayabilir.

"Capacitive Load (stable operation) : 1000 pF"
https://pasteboard.co/JwOeyTJ.png

Konuyu incelemek istersen:
http://rohmfs.rohm.com/en/products/databook/applinote/ic/amp_linear/opamp/gpl_opa_osc_load_capa-e.pdf

https://ww1.microchip.com/downloads/en/appnotes/00884a.pdf

https://www.allaboutcircuits.com/technical-articles/how-to-drive-large-capacitive-loads-op-amp-circuit/

Erol YILMAZ

FMY

nucleonun boştaki adc pinlerinden birinden jumper ile okuyunca güzel okuyor ama normal pinden düzgün okumuyor. hatta boştaki farklı bi adc pininden yine kötü okuyor. yani sorun adc kanalları ile ilgili olabilir, ama nasıl bi sorun olabilir bi fikrim yok  :-[
Mekatronik

1n4001

Geliştirme kartlarında ölçüm yapmak istediğiniz pinler başka donanımlara bağlanmış olabilir. Nucleo'nun şemasını inceleyerek kullanmak istediğiniz pinlerin başka yerlere bağlı olup olmadığını kontrol ediniz.

JOKERAS

İşlemcinin beslemesi Düzgünmü?
İşlemciler,özellikle 3.3V gibi düşük voltajlarda çalışan işlemci beslemelerinde
olabilecek hata,İşlemcinin bozulmasına sebep oluyor.Mesele 3.3V'luk bir işlemcinin
max çalışma voltajı 3.6V'u 100Mv bile geçse işlemcinin arıza yapmasına sebep oluyor.
Darbe yiyen işlemci bozulmuş emaresi göstermiyor
olabilir.Fakat işlemcinin çektiği Akım artıyor.Aslında 3.7V'la darbe yiyen işlemcinin
içinde,belkide kullanılamayan Modüller-Transistör dizeleri veya devreleri arıza yapıyor.
Bu ise işlemcinin Anormal davranışlar sergilemesine sebep olabilir.

Devrenizdeki direnç töleransalarını düşük tutun veya kalibre edin.

z

Alıntı yapılan: FMY - 23 Ekim 2020, 08:25:35nucleonun boştaki adc pinlerinden birinden jumper ile okuyunca güzel okuyor ama normal pinden düzgün okumuyor. hatta boştaki farklı bi adc pininden yine kötü okuyor. yani sorun adc kanalları ile ilgili olabilir, ama nasıl bi sorun olabilir bi fikrim yok  :-[

Kotu okuma yapan pine olcecegin voltaji gir.
Diger tum ADC girislerini GND'ye bagla.

Bir de boyle bir olcum yap.

Belki ipucu yakalariz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

FMY

bazı adc kanalları nucleonun üzerindeki gyro ve ethernet çipi ile paraleldi. ancak aralara sıfır ohmluk atlamalar koulmuş. sıfır ohmluk atlamaları kaldırıp denediğimde herşey düzeldi. herkese çok teşekkürler.
Mekatronik

JOKERAS

Alıntı yapılan: FMY - 23 Ekim 2020, 08:25:35nucleonun boştaki adc pinlerinden birinden jumper ile okuyunca güzel okuyor ama normal pinden düzgün okumuyor. hatta boştaki farklı bi adc pininden yine kötü okuyor. yani sorun adc kanalları ile ilgili olabilir, ama nasıl bi sorun olabilir bi fikrim yok  :-[
FMY, Yukarıda siyah bölümde Boştaki Adc pinlerinde de kötü okuduğunu söylemiştiniz.
Adc pinlerinde Bağlı olan diğer yapı elemanları çok küçük küsürat değerlerde
Saptırmak yerine çok büyük değerlerde saptırması gerekmezmi?
Başka bir durum olmasın!

apsis

ADC kalibrasyonunu düzgün yaptığından emin misin?
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

FMY

yok hocam ya, sorun buymuş. birazda denk gelme olayı. adc kalibrasyonunu ayarladım şuan herşey yolunda, çok teşekkürler.
Mekatronik