Buzzerli kontrol kelemi nasıl yapılabilir ?

Başlatan ACM, 22 Ekim 2020, 11:36:38

ACM

İzoleli , buzzerli kontrol kalemi hep istediğim bir alettir.Lambalı olanların ışığını görmeye çalışmak 3 numara gözlük kullanan birinin gözlüksüz okumaya çalışması durumuyla aynı (bende öyle en azından)
     Elimdeki kontrol kalemi içerisine 1 cm çaplı ve 10 cm boyunda devre alabilir. En azından bir fikir veya elle bir şema verebilirseniz memnun olurum.Temassız olması gerekmiyor. İşlemciyle adc okuma v.s teferruatlı bir devre olmazsa iyi olur.
    Piyasada temassız olanları var ama tişörtte bile ötüyor,buna güvenipte kim 220 volta yaklaşır.
 Bu formu neden seviyorum ? "İş arama kendine" , "Ne gereği var şunu al kullan" denmiyor.

z

En azindan kendi kendine yapabilecegin bir oneri;

Kontrol kalemin neon lambasinin karsisina LDR baglasan, LDR ile buzzeri suren transistoru iletime soksan.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

power20

Neon lambanın ışığı LDR yi yeteri kadar etkiler mi?

ACM

Alıntı yapılan: z - 22 Ekim 2020, 13:21:04En azindan kendi kendine yapabilecegin bir oneri;

Kontrol kalemin neon lambasinin karsisina LDR baglasan, LDR ile buzzeri suren transistoru iletime soksan.

Çok iyiii , yapabilirim bunu. Neon lambayı ve ldryi bir borunun içerisine monte eder giriş ve çıkışı ışıktan izole edersem olur daaaa sanırım siz 220 voltu izolasyonlu yapmak için bunu önerdiniz. Sonradan düşündüm eğer kontrol kaleminin en üstüne bir buton koyarsam izolasyona gerek kalmaz.Böylece daha basit bir devre olabilir mi ? İzolasyon eklenirse o küçücük alana bunları saığdıramam.
   Cap ve drençle 220V düşüren devreleri araştırdım ama buzzer sürmek için yeterli akım olmayabilirmi yada nasıl bir devre olmalı , zenerle volt sabitleyen devrelerde var ama hangisi iş görür ? ufak bir çizim yada tarif olsa iyiydi.

yas

Alıntı yapılan: A.C.M - 22 Ekim 2020, 15:34:55.... kontrol kaleminin en üstüne bir buton koyarsam izolasyona gerek kalmaz....

O durumda canlı uçtan bir akım geçişi olmayacağı için neon lamba ışımayacaktır.

ACM

Alıntı yapılan: yas - 22 Ekim 2020, 15:50:18O durumda canlı uçtan bir akım geçişi olmayacağı için neon lamba ışımayacaktır.
Neon lamba istemiyorum , buzzer ötsün yeterli

Evet haklısınız insan eli devreyi tamamlıyordu değilmi , unutmuşum bunu. O zaman Z hocanın taktiğiyle küçük bir pil kullanarak birşeyler yapılacak. Ben biraz uğraşayım

digi_micro

JOKERAS

Micro Speaker bulup Neon yerine onu tak.50Hz vızıldama duyma ihtimalin yüksek.

fide

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

ACM

Fide hocam bundan bende var , çooook afedersiniz yellensem ötecek nerdeyse , nereye dokunca ötüyor maşallah.

digi_micro  hocam bu devrede temassız çalışıyor sanırım.

Jokeras hocam 1 cm çaplı mini hoperlor bulamadım , buzzer olurmu onun yerine ? Buzzeride tr ile sürsek ? , tr nin gatesinede cap koysam kesik ses yapmasın diye olurmu ? Buzzer olsaydı sormaz denerdim , olursa alacağım.

JOKERAS

A.C.M, Kablosu kopuk Cep tel Kulaklığı yokmu?
Buzzer olmaz.Buzzerlerin içinde kendi devresi vardı galiba.Siz direkt olarak
50Hz ile hoparlörü sürmüş olacaksınız.

Sıkıntı,yapıda Enerji kaynağının olmaması.
Pil Koyarım derseniz her türlü yapılır.

Sizin yerinizde olsam,yazınızın "Yellenme" kısmını editlerdim.Hiç hoş durmadığını belirteyim.

ACM

Alıntı yapılan: JOKERAS - 22 Ekim 2020, 18:59:25A.C.M, Kablosu kopuk Cep tel Kulaklığı yokmu?
Buzzer olmaz.Buzzerlerin içinde kendi devresi vardı galiba.Siz direkt olarak
50Hz ile hoparlörü sürmüş olacaksınız.

Sıkıntı,yapıda Enerji kaynağının olmaması.
Pil Koyarım derseniz her türlü yapılır.

Sizin yerinizde olsam,yazınızın "Yellenme" kısmını editlerdim.Hiç hoş durmadığını belirteyim.

Kulaklık var hemde kaçtane. Hemen bakınıyorum.

Yellenme konusunda haklısınız ,anne babadan böyle duyduk ama böyle gitmesi gerekmiyor tabii.

ACM

Olmadı Jokeras , ses mes yok. Lambanın üzerinde AC 20V var , diyodla doğrultup da denedim cik bile demiyor.Ufak hoperlorler vardı onlardada aynı. Hesaba yazdım 2 mini hoperlor borçlusun.
  Z hocam "ben bilimiyormuyum len hoperlor taktırmayı , benim yolumdan gitmediniz iyi olmuş " diyip kıs kıs gülüyordur bunu okuyunca.

power20

Seri bilmem kaç megaohm direnç var. neon yerine hoparlör takılır mı? Gülerler. Üzerinde düşen gerilim...  cık cıkcık

JOKERAS

Alıntı yapılan: A.C.M - 24 Ekim 2020, 14:25:21Olmadı Jokeras , ses mes yok. Lambanın üzerinde AC 20V var , diyodla doğrultup da denedim cik bile demiyor.Ufak hoperlorler vardı onlardada aynı. Hesaba yazdım 2 mini hoperlor borçlusun.
  Z hocam "ben bilimiyormuyum len hoperlor taktırmayı , benim yolumdan gitmediniz iyi olmuş " diyip kıs kıs gülüyordur bunu okuyunca.

A.C.M,Beslemen varmıki z'nin Yolundan bahsediyorsun?
z, Hasan'ı Kel Hasan olarak tarif etmiş,beslemen olduğunu varsayarak zihni sinir bir yöntem önermiş.
Bir Hoparlöre 50Hz Ac uyguladığında Vızıltı sesi alırsın.Bu kadar basit.
Senin Akımın yetmemiş,Hoparlörün Omik direnci düşük olduğu için Akımı Soğurmuş olabilir.

z'nin yolu neymiş bir de ondan git bakalım görelim durumu?Beslemen yok, o yol,bu yol diyorsun.

Yapacağın iş çok kolay.1 tane 3V'luk  Küçük oyuncak pili al,bir tane buzzer al.Bunlar Kontrol kaleminin içine sığar.Bir Transistörü Buzzere Collectör Emiter bağla.Transistörün Base'ini bir dirençle Kontrol kaleminin içindeki Metal demire temas ettir.Faza dokunduğun zaman Transistör Base anten gibi etkilenip 50Hz iletime girip çıkar buzzerinde öter.Al sana fıstık gibi sesli Kontrol kalemi.