Kesintisiz download/upload yapan program

Başlatan Bertan, 24 Ekim 2020, 18:29:30

Bertan

Merhabalar,

Evimizdeki internette bir sorun var. Ara sıra kesiliyor yada başka bir sorun oluyor, genellikle yüksek download yaptığımda oluyor. Sorunun ne sıklıkla ve hangi durumlarda olduğunu görmek için bir yöntem düşünüyorum. Bir program olsun, bu program belirlediğim bir hızda kesintisiz download/upload yapsın. Aynı speedtest gibi ama download/upload işlemi ben durdurana kadar devam etmeli. Büyük bir dosya indirerek bu işlemi yapmak istemiyorum, gereksiz yere yer kaplayacak. İkinci bir programdan ise download/upload istatistiklerini tutmayı düşünüyorum. Bu sayede internetin hangi durumlarda ve ne zaman kesildiğini görebileceğim.

Kesintisiz bir şekilde download/upload nasıl yapabilirim? Bildiğiniz bir program yada yöntem var mı?

Sozuak

Modemin log fonksiyonu varsa oradan bakmayi deneyin.

mehmet

Wget deneyin. MS versiyonları vardır.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

mufitsozen

Alıntı yapılan: Sozuak - 25 Ekim 2020, 11:31:23Modemin log fonksiyonu varsa oradan bakmayi deneyin.

CPEnizde illaki bir SNMP baglantisi vardir. Dogru MIBle WAN interface statusunu kontrol edebilirsiniz, on yada off yapabilirsiniz.

Hem windowsda hemde linuxda CPEnizde tanimli MIBleri ve bunlarin bilgilerini snmpwalk ile gorebilirsiniz.

Bos yere trafik yaratmayin, dogru yontem ve araclari kullanin.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Bertan

Sorunu daha ayrıntılı bir şekilde açıklayayım. Öncelikle log kaydında bir sorun görünmüyor.

Evde Wifi'a bağlı 10'a yakın cihaz var. Kablo ile bağlı 4 cihaz var. Ara sıra Wifi sinyali kesiliyor, bu sırada kablolu internet de kesiliyor mu bilmiyorum ve bunu öğrenmeye çalışıyorum. Tahminim, Wifi'a fazla yük bindiğinde(ısınıyor olabilir) kendini kapatıyor ve bir süre sonra tekrar açılıyor. Bu kesilmeler arka arkaya 2-3 defa olabiliyor. Wifi cihazlarını 2.4Ghz ve 5Ghz şeklinde iki parça halinde cihazlara dağıttığımda biraz daha iyi olmuştu ama şimdi yine kesilmeler başladı. Daha önce kontrole gelen bir arkadaş fiber kabloda kırık olabileceğini söylemişti.

Şu an kontrol etmeye çalıştığım şey kablolu internetin kesilip kesilmediğini öğrenmek. Eğer kablolu internette kesilme olmuyorsa sorunun Wifi'dan kaynaklandığını düşüneceğim.

Denemek için Wifi'a bağlı cihazları kapatamam.

Cevaplar için teşekkürler. Anlatılanları pek anlamadım ama araştıracağım.

mehmet

Servis sağlayıcınız CGN sistemine
geçmiştir. Ethernet çabuk toparlanıyor.
Ancak wifi bağlantısı zaman alıyor.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr