neden stm32 veya türevlerini yazılım olarak tercih etmeliyim

Başlatan fay_elektronik, 24 Ekim 2020, 19:21:41

apsis

Alıntı yapılan: fay_elektronik - 27 Ekim 2020, 16:08:23yazılımlarımı c ile yazıyorum cubeide kullandım biraz yorum satırlarını silip cubemx giris cikislari degistirince yazdıgın uygulama siliniyor cubeide nin belirlemiş oldugu yorum satırlararı arasına yazman gerekiyor çok saçma birkaç uygulama ve cubmx hataları yapıp uygulamalar gidince bir an için soğuyup yine avr ye döndüm işin aslı

Bu hata değildir aslında. Cubemx hali hazırda kurulu olan taslaklar üzerinden init'lerini oluşturuyor.

/* USER CODE BEGIN 1 */

/* USER CODE END 1 */

Buradaki aralıklara yazacağın kod silinmez. Benzer satırlar #define'lar için, değişkenler için, başlık dosyaları için ve ayrıca Init fonksiyonları içinde fonksiyonların başında ortasında ve sonunda benzer alanlar ayrılmış.

Cubemx'de değişiklik yaptığında bu satır aralarına dokunmaz.

Ayrıca ille de Cubemx ile kullanmak zorunda değilsin.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

fay_elektronik

st firması atolic i satın alarak cubeid diye ismini değiştirdi st nin kendi idesi olduğu için ve üçretsiz olduğu için tercih ediyorum sizcede saçma değil mi belirlenmiş yorum satırlarınım arasını değiştirmesi ben çoğu yorumu siliyorum :D

Erol YILMAZ

Aslında 8 bitlik ultra basit Mcu lar kullandiysanız kolay kolay STM32'ye geçemezsiniz.

RaMu

Ferraride niye tüp yok diyorsan sen Şahin Doğana devam et.

Sana göre bana göre diye bir şey yok,
böyle yapılıyor işine geliyorsa.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

fay_elektronik

anladım üsluplar sokak şargonuna dönmeye başladı biz tofaşta kalmaya devam edelim o zaman :D
ultra basıc derken anlayamadım ?

RaMu

Seninle bir ilgisi yok yazdıklarımızı herkes okuyor.
Yeni başlayacak olupta yazdıklarının dert olduğunu düşünecek olanlar çıkarsa
konuya yabancılık çekmeden anlaşılabilsin diye bilindik örneklerle açıklıyorum.

Sokak jargonuyla yazsam iyi güleriz ama forumdan atarlar, durduk yere iş çıkarma başımıza şimdi.

Kısaca ufak tefek şeyleri dert etme sen yinede bir çay daha iç derim Stm ile.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

apsis

Siz kendi yazdığınız yorum satırlarının arasını mı değiştiriyor diyorsunuz? Anlamadım.

Eğer öyleyse cube programı dediğim gibi taslak üzerinden oluşturur. Yani saçma olan bir durum yok. Atollic ile ilgili de değil. Diğer tüm derleyiciler için aynı şeyi yapıyor. Benim taslağım budur bu şekilde kullanılır diyor.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

fay_elektronik

Alıntı YapSeninle bir ilgisi yok yazdıklarımızı herkes okuyor.
Yeni başlayacak olupta yazdıklarının dert olduğunu düşünecek olanlar çıkarsa
konuya yabancılık çekmeden anlaşılabilsin diye bilindik örneklerle açıklıyorum.

Sokak jargonuyla yazsam iyi güleriz ama forumdan atarlar, durduk yere iş çıkarma başımıza şimdi.

Kısaca ufak tefek şeyleri dert etme sen yinede bir çay daha iç derim Stm ile.
Bu güzeldi  :) çay mevzu politikmi bilmem ama hoşuma gitmedi değil boş vakitlerimde biraz bakmak gerekiyor galiba

Murat Mert

Alıntı yapılan: magnetron - 24 Ekim 2020, 20:47:36@Tagli hocam

bende bu HAL' ı bir türlü öğrenemedim

biliyorsanız CubeIDE de SPL kütüphaneli proje nasıl oluşturulur

anlatabilir misiniz ya da bildiğiniz video var mı

teşekkür

Sn. @magnetron aslında aynı. Sonuçta maskelenmiş registerlere yazıyorsunuz. İlk Cubeide kullanmaya başladığımda hal lib bana çok karışık ve şaçma gelmişti. Kütüphanelerini inceleyince baktım ki bir çok işlemi altda kendisi yapıyor. Bu beni bazen rahatsızda etse de alışınca gittiği yerleri bilince sıkıntı yok. Benim hoşuma gitti.
mert07

Tagli

Tercih meselesi, HAL için iyidir kötüdür demiyorum. Ben sevemedim ama, o yüzden kullanmıyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

Murat Mert

Alıntı yapılan: Tagli - 29 Ekim 2020, 15:55:03Tercih meselesi, HAL için iyidir kötüdür demiyorum. Ben sevemedim ama, o yüzden kullanmıyorum.

Alışkanlık meselesi doğrudur. İlk  zamanlar Cube ve hal lib ile anlamadığım ve bilmediğim için sıkıntılarım oldu. Uartdan kesme ve gönderme yapamadım. Cubeide ile ilk işimi uart haberleşmeyi hal lib üzeinden çalıştıramadım ve register ile yapmıştım. MikroC den sonra bana tuhaf gelsede MikroC de bazı şeyleri yapabilmek için bazı registerlerin durumunu öğrenmek zorunda kaldım. Bu da benim hal libe geçişimi ve çözmemi kolaylaştırdı.
mert07