Fırçasız DC Motor(BLDC) sürücü arızaları

Başlatan dumansiz, 27 Ekim 2020, 18:03:25

dumansiz

Merhaba,

https://jnky.en.alibaba.com/product/60831868334-200230583/brushless_dc_motor_driver_10_50DPW15BL_24v_dc_motor_driver.html

Linkteki ürünü kullanıyorum. Zaman zaman sürücüler arızalanıyor. Aslında bu biraz kullanıma göre de değişiyor. Aletin temizliği, bakımı güzel yapıldığı zaman; hor kullanılmadığı zaman bozulmuyor. Bunun için ya sürücüyü değiştireceğim, ya da benden kaynaklanan hata varsa sürme şeklimi değiştireceğim.

48V ile çalıştırıyorum. 10A akıma kadar dayanıyor ama switch, pot ayarları ile akımı 5-6A olarak sınırlıyorum. Hız ayarını 0-5V arası analog voltaj ile yapıyorum(DAC çıkış ile).

Genelde iki tip arıza veriyor.
1-) Mosfetin bacakları kısa devre oluyor. Genelde sırt sırta olanların ikisi birden. Hep aynı ikili olmuyor, değişebiliyor. Bazen sadece 1 mosfetin kısa devre olduğunu da gözlemledim.
2-) Giriş voltajı(48V) ile GND kısa devre oluyor.

Sürücünün içi:

Kartın üstündeki işlemci PIC16F870(28pin)

Kullandığım motor 8 kutuplu. 220W-250W arasında.
Motor Linki:
https://www.endo.com.tr/extras/dosya-merkezi/OTOMASYON/FULLING/PDF%20Cizimler/FL86BLS71-48V-30220B-3.pdf

Açıkçası asıl önceliğim hatalara, zorlanmalara karşı daha dayanıklı bir sürücüye geçmek.
Şu anki sürücünün en önemli özelliği zorlandığı zaman, akımı kesmiyor, azaltıyor. Yani dönmesi durmuyor, yavaşlıyor. Zorlanma ortadan kalktığında tekrar eski hızına ulaşıyor. Yeni seçilecek sürücüde de bu özelliğin olması gerekiyor.

Kullanım alanı: Gıda, et kesimi.

apsis

Sadece D-S arası mı kısa devre oluyor?

Arıza oluştuğu an sıfırdan maksimum hıza aniden çıkardığı anda mı oluyor?

Yani bize arıza anında neler yaptığını söylersen belki bir şeyler çıkarabiliriz.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

dumansiz

Alıntı yapılan: apsis - 27 Ekim 2020, 20:50:41Sadece D-S arası mı kısa devre oluyor?

Arıza oluştuğu an sıfırdan maksimum hıza aniden çıkardığı anda mı oluyor?

Yani bize arıza anında neler yaptığını söylersen belki bir şeyler çıkarabiliriz.

Sürücü müşteride arızalanıyor. Arıza anında orada bulunma şansımız çok zor maalesef. Kendi yaptığımız zorlamalarda da bir türlü bozamadık sürücüyü. Zorlandığında hızını düşürüyor, zorlanma bittiğinde hızını yükseltiyor.
Genelde 3 bacağı da kısa devre ölçüyorum.

sadogan

Mosfet kaç volt, sürücünüz 48 voltlmu?

Mucit23

dumansiz

Sürücü arızalarında bazen sürücüyle birlikte motor da değişiyor. O motorlardan birini açtım:

Milin üzerindeki pas değil. Kir yağ karışımı gibi birşey.
Ama stator mıknatıslarının üstündekiler pas gibi duruyor. Kolay kazınmıyor.

@sadogan
Sürücü 48V ile çalışabiliyor.
Sürücü üstündeki mosfetlerin üstünü genelde kazıyorlar.
Ancak bir tanesini zar zor okuyup datasheetini kaydetmiştim.
Ama datasheet, 3 MosFET'in ortak datasheeti. Hangisi olduğundan tam emin değilim.
IRFB4710
IRFS4710
IRFSL4710
HEXFET® Power MOSFET
100V 75A
Muhtemelen tüm sürücülerde aynı mosfeti kullanmışlardır.

@Mucit23
Uygulama: Gıda, Et kesimi. Donuk veya taze et.

muhendisbey

Motor ucuna sigorta bağlayabilirsin. Sürücü ile beraber motor da değişiyorsa ben buna bağladım.
Daha güçlü muadil bir mosfet kullanabilirsin.
Motor yükleri indüktif yükler olduğu için snubber kullanarak pikleri azaltmayı deneyebilirsin.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Mucit23

DC Bara üzerine bir TVS diyot bağlamak faydalı olur. Mosfetler kaç voltluk? 55V ise 48V luk sistem için en az 100V civarı mosfet seçilmesi uygun olur. Ekstra olarak DC bara üzerine 60V TVS diyot bağlarsanız DC bara üzerinde oluşabilecek ve mosfetin delinmesine neden olabilecek gerilim zıplamalarını önlemiş olursunuz. 

dumansiz

Öneriler için teşekkürler.
Önerileriniz genelde; hazır sürücü yerine, kendi sürücümü tasarlamam yönünde.
Kendim tasarlamam gerekirse bu söylediklerinizi dikkate alacağım ancak şu an baştan sürücü tasarlamak istemiyorum. Zamanım ve bilgim yok. Bilgim olması için de zaman ayırmam gerekiyor.
Hazır aldığım sürücünün içini açıp, koruma amaçlı birşeyler eklemek te , çok yapılabilir bir şey değil.
Hazır sürücü modüllerinden öneriniz varsa çok makbule geçecek.

ilyas KAYA

2005 yılında yaptığım bldc sürücüye benzer bir yapısı var. Ayni sorunu bende yaşamıştım. Motor durma yada fren anında mosfetler çat diye yanıyor. Ölçülerimde 24volt beslemenin 70voltlara çıktığını gördüm. Siz 40volt ile çalıştığıniza göre öncelikle mosfetletin b.emf gerilimine dayanacak kadar yüksek gerilimde seçin. Bir başka sorun ise pic in kilitlenmesi idi.
Mekanik aksamda bir sürtünme var ise bu sürtünme de yüksek gerilim oluştuğunu tesbit ettim. Öyle ki mekanik aksam tam kontrol kartının üstünden geçerken atlama yapıyordu.
Bu atlama ile ya reset atıyor yada rastgele çıkış verip mosfetleri bozuyordu.
Çözüm olarak hareketli kısma tel fırça bağlayıp static yükü bosaltmasini sağladım ve bütün sorun çözüldü. Siz makine gövdesini tamamen topraklayabilirsiniz.

Ayrıca motor hareketlerini rampali yapın. Ani dur kalk yaptırmayın.

dumansiz

Merhaba Sürücüyü aldığım Çinli firmadaki mühendis "Back EMF" için aşağıdaki resmi gönderdi.

Burada TVS diyot ve ardına düşük değerli bir direnç yerleştirmiş.
Bu devrede direnç olması doğru mu?
Direnci 5W seçmiş ama Kullanırsam 25W tan aşağı kullanmayı düşünmüyorum.
Sizin başka bir öneriniz var mı?

Erol YILMAZ

algorist

e-e-e

OG

@dumansiz shunt dirence biraz çentik atıp direncini yükseltmeyi de deneyebilirsin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: algorist - 09 Kasım 2020, 18:10:35Neden ?

TVS'nin esprisi yüksek gerilimde akım akıtmak ise bu direnç TVS'nin etkinliğini azaltır.