CUBEIDE projeye dosya ve klasör eklemek

Başlatan magnetron, 29 Ekim 2020, 22:48:18

magnetron

merhaba forum,

CUBEIDE var olan projeye dosya ve klasör eklemek

nasıl yapılıyor ?

teşekkür

Tagli

Kodu derli toplu tutmak için mi soruyorsun? Sen ne şekilde yapmayı denedin ve nasıl bir sorunla karşılaştın?
Gökçe Tağlıoğlu

magnetron

hocam başka eski bir IDE de ( Raisonance ) yazdığım bir kod var

onu CUBEIDE ye taşımak istiyorum

empty proje açtım

ona SPL kütüphanesi ve eski kodu eklemek istiyorum

project explorer de proje adına sağ tıklayıp eski kodumu ve SPL yi eklemek istiyorum

ama add diye bir seçenek çıkmıyor

proje klasörüne kodu ve SPL manual olarak yüklüyorum onu da CUBEIDE görmüyor

Tagli

Klasörleri proje içine normal olarak ekle, yani IDE dışından. Ancak IDE'nin onları derleme işlemine katması için yapman gereken ek bir işlem daha var. Bu başlıkta açıklamıştım.
Gökçe Tağlıoğlu

magnetron

hocam bu linke baktım dediğiniz tiki kaldırdım

mesela Libraries klasörü IDEnin dışında oluşturdum

içine SPL yi CMSIS yi kopyaladım

ama CubeIDE o klasörün içini boş gösteriyor onu tanıtamadım

Tagli

İlginç. Normalde alakasız dosyaları bile göstermesi lazım. Belki projeye sağ tıklayıp refresh demek gerekebilir.
Gökçe Tağlıoğlu

magnetron

refresh yapınca gördü hocam

ama build yapınca ilk spl dosyalarında hata veriyor ( error 1 )

bu oluşturduğum kütüphaneyi nasıl IDEye tanıtıcam include mı yapmam gerek

Tagli

Verdiği hata metnini kopyalarsan daha iyi olur.

Eğer include dosyalarını (header) bulamıyorsa, bunların bulunduğu klasörleri proje ayarlarında göstermen gerekir.

Projeye sağ tık -> Properties -> C/C++ Build -> Settings -> Tool Settings -> Include paths altına header içeren tüm klasörleri eklemelisin. *.c dosyaları içeren klasörleri eklemene gerek yok.
Gökçe Tağlıoğlu

magnetron

hocam include yaptım şimdi de assembler ile ilgili bir hata veriyor sebebini bulamadım nerde hata olabilir

böyle saçmalık görmedim herkes HAL ile çalışmaya mecbur mu ? SPL yi öğrenmek 1 sene sürdü zaten
CubeIDE yapıyorsun iyi güzel SPL desteğini niye çekiyorsun

ST nin kendi sitesine de sordum nasıl SPL proje oluşturucam diye yol göstericek cevap veremediler

Tagli

Bilmiyorum, bu şekilde hatanın sebebini anlamak zor. Linker hatası da olabilir çünkü hata verdiği .s dosyaları projenin içinde değil de sanki derleme sırasında oluşan geçici dosyalar gibi. Proje ayarlarında işlemci yanlış seçilmiş olabilir. Veya projeye katılan .s dosyaları başka bir assembler için yazılmış olabilir. Kesin bir şey demem mümkün değil maalesef. SPL kullanmayı denemedim hiç.
Gökçe Tağlıoğlu

M_B

Hocam cubeide de LL_spl ile calisin. Spl ile nerdeyse birebir ayni sadece basina LL var. Bir led blink ornegi yaparak inceleyin derim.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

magnetron

merhaba

ST nin kendi forumunda bir üye şöyle bir tavsiyede bulundu

VLDiscovery (F100 serisi ) boardın örnek programlarından birini build yap
onun üzerinden kendi kodunu ekleyip dene dedi

bende aynısını yaptım Discovery boardın GPIO toggle örnek klasöründe project
dosyasına tıklayınca CubeIDE hatasız açtı

ama build yaparken bu hatayı verdi bir fikriniz var mı ? teşekkür

Tagli

Örnek projelerde tüm kod proje klasörü mü içinde yoksa mesela kütüphaneleri başka bir klasörden gösterip kullanıyor olabilir mi?

Ayrıca Eclipse tabanlı IDE'lerde çift tıklayıp proje açma seçeneği olduğunu bilmiyordum. Ben projeyi workspace klasörü içine atıp sonra IDE'den File -> Import -> Existing Projects into Workspace diyorum.

Bu hatayı daha önce aldığım olmuştu ama çok genel bir hata sanırım, o yüzden sebebini ve çözmek için ne yaptığımı hatırlamıyorum. Ama belli ki proje ayarlarında bir sıkıntı var. Import hatası olabilir, veya bir şekilde IDE Makefile'ı hatalı oluşturuyordur. Bilemedim açıkçası...

Örnek projeyi zipleyip paylaş, fırsat bulursam bir bakarım.
Gökçe Tağlıoğlu

magnetron

merhaba,

ST nin kendi sitesinde 9. mesajda sorduğum soruya bir tavsiye yazmışlar

http://www.cesareriva.com/fix-registers-may-not-be-the-same-error/

burada adam aynı sorunla karşılaşmış ve çözümü göstermiş

aynısını yapınca benim "empty" proje derlendi

bir blink led örnek yapıp çalışıp çalışmadığına bakıcam sonucu yazarım

benim gibi HAL öğrenemeyenler için faydalı olur diye düşünüyorum

cevaplara teşekkür