MCU' nun soğukta çalışmaması

Başlatan kartal0689, 30 Ekim 2020, 14:23:44

kartal0689

Merhaba,
2 gün önce çalışırken kapatıp eve gittiğim devre,2 sonra gelip açtım çalışmadı.
kafayı yiyecem ordan burdan baktım durdum. Ortam 20C civarındaydı en son acaba... dedim.
Kartın üzerine alkol sıkıp 15C' lere kadar soğuttum, bi baktım çalışmıyor işlemci.
Daha sonra sadece işlemciye alkol sıkıp soğuttum yine çalışmadı. Isınınca 25C seviyelerinde çalışıyor.

Sonra işlemcinin 100nF kondansatörlerine 10uF tantal ekledim, bu sefer 5-6C' lere kadar alkolle düşürdüm sıkıntısız çalıştı.

İçime sindiremedim, kartı buzluğa koydum. 1 saat sonra alıp taktım. sonuç yine hüsran, çalışmadı.
işlemcinin adı: dsPIC30F4013-I/PT
Çalışma Frekansı: 60Mhz

daha önce böyle durumla karşılaşan oldu mu Allah aşkına.
Datasheet' te -40C diyo valla kafayı yiyecem.
Bu kart birde -40 / +55C deneye girip sertifikalandırılacak.

z

OSC calisirmu bunu bir kontrol et. Xtal kullaniyorsan uclarina 1M direnc bagla.

Islemcinde internal osc varsa xtal kullanmadan calistirmayi dene.

Bakalim ne oluyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kartal0689

Alıntı yapılan: z - 30 Ekim 2020, 14:33:04OSC calisirmu bunu bir kontrol et. Xtal kullaniyorsan uclarina 1M direnc bagla.

Islemcinde internal osc varsa xtal kullanmadan calistirmayi dene.

Bakalim ne oluyor.

işlemcide dahili osc var. bende pll8 60mhz olarak kullanıyorum zaten

z

O zaman bir de xtalle dene.

iclemcide en kritik kisimlar analog kisimlar.

Bunlar da Xtal osc ve PLL.

Ama Eger PLL sorun cikartiyorsa yapacak fazla bir sey yok. Islemcin uyduruk uretim olabilir.

Eger PLL harici C falan istiyorsa onlari kontrol etmek lazim.

Tabi bir de beslemeden emin olmak lazim.

Gozden kacmis bir soguk lehim. Reset pini vs kritik.

Bir de boyle durumlarda kodu silip hemen blink uygulamasina bir donmek lazim.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kartal0689

hocam, işlemcinin besleme pinlerindeki 100nf 10uF tantallara birde 1000uF 16V dip kondansatör ekledim. Şu an için buzlukta 1 saat beklettim aldım taktım sıkıntı çıkmadı. ama bunun mutlaka bir açıklamasının olması lazım.

yas

18F serisinde başıma gelmişti. Konfig ayarlarından lpv ve bor u kapatınca düzelmişti.

RaMu

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

JOKERAS

İşlemciyi ne tür bir besleme ile besliyorsun?LDO veya DC/DC convertör.
Muhtemelen Beslemeden kaynaklı bir sorundur sanırım.

Erol YILMAZ

Bir fikir olarak;
Mcu'da besleme verilmemiş bir yer bulunuyor olabilir, Hasbelkader çalışıp hassasiyet gösteriyordur.

gevv

devre nasıl bir şey işlemciyi kitleyen başka malzeme olabilir veya işlemci patatestir  şema eklense daha iyi olur

tekosis

Pcb üzerindeki hatlardan birinde mikroskopik bir çatlak olabilir. Kart ısınınca uzayan bakırlar temas ediyordur, soğuyunca büzüşüp temas kayboluyordur. Bir mikroskop veya iyi bir mercek ile incelenebilir.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

OG

Alıntı Yapbesleme pinlerindeki 100nf 10uF tantallara birde 1000uF 16V dip kondansatör ekledim.
önceki var olan kondansatörler sıkıntılıdır
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

kartal0689

arkadaşlar bu sorun sadece bir kartta çıkmadı.
bu işlemciyi kullandığım birkaç kart daha var.
onlarda beslemenin her kanalına (4 kanal) kondansatör koymuştum sadece bu kartta 2 kanalda yoktu.
onlardaki 2 kanal kondansatörü söktüm yine aynı sıcaklıklarda kilitlendi. şimdi her kanala koydum sıkıntı yok.

muhittin_kaplan