Bipolar veya Unipolar Step Motoru 3 faz Brushed a Çevirme

Başlatan Mr.Thinking, 02 Kasım 2020, 09:05:24

Mr.Thinking

Bipolar veya unipolar step motoru 3 faz brushed motora çevrilebilir mi?
Bunu neden soruyorm.?
Ben sahne robotları tamircisiyim. Bundan 1 kaç sene öncesine kadar robotlar herzaman bipolar step motorlarla tasarlanıyor ve üretiliyordu. Şimdilerde ise gördüğüm robotların çoğunda step motor gibi görünen ama 3 faz olan yani 3 uçlu motorlar görüyorum. Hızları ve torkları bipolar step motorlara göre bariz daha iyi. Hybrit stepper motorlar deniyor. Yani Değişken Relüktans Step Motor ve Kalıcı Mıknatıslı Step Motor özelliklerinin bir kombinasyonudur. Fakat devrelerini incelediğimde ise motor sürücülerinin aynı bipolar step motor sürücüler gibi olduğunu farkettim. Yani aynı entegreler kullanılıyor ama sürme mantıkları biraz farklı.
Bu nedenle motorların görünüşleri de bipolar step motorlar gibi olduğu için acaba motorun içinden tel bağlantıları değiştirilip 3 faz motor gibi mi yapıldıklarını merak ediyorum.
Sizce 4 uçlu bipolar bir step motor içerden tel bağlantıları değiştirilip 3 faz motor gibi yapılabilir mi?
Aşağıdaki resimde gördüğünüz motor step motor görünümünde ama 3 faz çalışıyor.

ego=1/Knowledge

z

2 fazli ve 3 fazli motorlarda mekaniki acilar farkli.

Yaygin 2 fazli step motorlarin bobin sayisi 8  ve 3'un katlarina denk gelmiyor. Dolayisi ile sargi baglantilari ile de oynayamiyorsun.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: z - 02 Kasım 2020, 09:44:582 fazli ve 3 fazli motorlarda mekaniki acilar farkli.

Yaygin 2 fazli step motorlarin bobin sayisi 8  ve 3'un katlarina denk gelmiyor. Dolayisi ile sargi baglantilari ile de oynayamiyorsun.
Bobin sayısının 9 mu olması gerek.
ego=1/Knowledge

z

z

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: z - 02 Kasım 2020, 10:15:183,6,9 gibi 3'un katlari.
Peki hocam bu 8 tane olan bobinin 2 sini simetrik olacak şekilde iptal edemiyormuyuz.
ego=1/Knowledge

Mr.Thinking

ego=1/Knowledge

z

Olmaz. Cunku mekaniki acilar sac paketlerinde fix.

Fiyatlari yuksek olsa da piyasada 3 fazli step motorlar var. Neden bu yola gidiyorsun?

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: z - 02 Kasım 2020, 10:46:47Olmaz. Cunku mekaniki acilar sac paketlerinde fix.

Fiyatlari yuksek olsa da piyasada 3 fazli step motorlar var. Neden bu yola gidiyorsun?

elimde 50 den fazla çok kaliteli bipolar step motorlar var ama gerek hız gerek tork ve gerekse bataryalı kullanımlara uygun olmamaları açısından yapmak istediğim bazı işlere göre değiller. Bu nedenle bir şekilde değerlendirmek istiyorum. Yada elimdekileri satıp yapmak istediklerime uygun motorlar almak derdindeyim.
ego=1/Knowledge