isigin dalga formunda yayilmasi

Başlatan z, 02 Kasım 2020, 15:28:27

muhendisbey

Alıntı yapılan: z - 03 Kasım 2020, 02:55:42Mikrodalga firinlarin onundeki camin hemen arkasinda delik delik sac koruyucu bulunur.

Camdan bakildiginda deliklerden firinin icini gorebiliriz.

Bu sac levha uzerindeki deliklerin capi ile magnetron frekansinin dalga boyundan daha kucuk olma sarti var.

Bunun sebebini nasil acikliyosunuz?

Mikrodalga fırın elektromanyetik dalga ile çalışır.

Bir delikten bir elektromanyetik dalganın geçme şartı o delikden daha küçük dalgaboyuna sahip olmasıyla ilişkilidir. Bu nedenle EMP silahları çok yüksek frekansta harmonik üretecek şekilde üretilirler. Bu sayede milimetrenin 10 da 1 kadar bile boşluk kalsa, faraday kafesinden geçebilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Tamam ıste o sartı anlamak ıstıyorum.

Dalga boyu ile o deliğin çapı ne alaka onu anlamıyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

Alıntı yapılan: z - 03 Kasım 2020, 11:50:59Yokmu teknik aciklama yapacak?

Yayılan dalganın dalga boyu 10mm ıse ve ben bu yayın yapan antenı metal bır kutuya koyarsam. Kutuyu da topraklarsamç

Metal kutuya kac mm çapında delik delersem metal kutudan radyo yayını kaçar.

Neden?
Çocukluğumdan beri RF'ciyim (sözde)
bu sorunun cevabını ne ben buldum, ne bileni buldum.

https://youtu.be/QDnXEllpelQ?t=204 
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

muhendisbey

Alıntı yapılan: z - 03 Kasım 2020, 12:38:36Tamam ıste o sartı anlamak ıstıyorum.

Dalga boyu ile o deliğin çapı ne alaka onu anlamıyorum.

Basit
Delik çapı 3mm olsun M5 civata buradan geçer mi? Geçmez. M5 burada mikrodalga, 3mm delik de camdaki gözenekler.
Şu şekilde düşün 600nm dalgaboylu bir elektromanyetik dalga 300nm delikten geçerse, dalga boyu 300nm mi olacak? Söz konusu bile değil. Dalgaboyunu ışığın ya da elektromanyetik dalganın çapı gibi düşünmemek gerekli.

Peki böyle bir yüzeye yani 300nm'lik deliğe 600nm elektromanyetik dalga çarparsa ne olur?
Elektromanyetik dalga ya saçılmaya uğrar ya da topraklı metal yüzey ise faraday kafesi etkisi ile nötralize olur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Ama dalga boyu dediğimiz şey EM dalganın 1 peryot süresinde dalganın yaptığı yer değiştirme mesafesi.

O zaman deliğe doğru ilerleyen dalganın dalga boyu delikten merkeze doğru uzanan eksen  doğrultusunda bir mesafe.

Delik çapı ise bu merkeze dik. Delik çapı ve dalga boyu bir birine dik iki eksen üzerindeki boyutlar.

M.Salim GÜLLÜCE

EMD ler yayılma eksenine dik iki eksende de bulunurlar. Ve asla biri diğerinden ayrılmayan Elektirik ve manyetik alan ile yürürler. Daha burasının bile sebeplerini tam anlamış değilizki..!!
Yatay dikey polarizede hakeza...
Kaldıki belirli bir frekanstan sonra metaller ayna gibi yansıtıcı olabildiği gibi faradaylıktan bahsetmek biraz abes.
Ayrıca ışıktan başladık konuya.
Fakat ışık ile EMD nin aynı şey olduğunu ifade etmekte biraz absürd.
Sanki başka başka yapılardan dem vurmak mümkün. Aralarında kel alaka ilişki war denebilir.

Bir led neden ışıldar...
Işıltısının frekans bandını düşürsek EMD ye dönüşen bir yapı söylenebiliermi...??

Bunlar şu an muamma..

Zaten maddenin warlığıda muammaa...!!

z

Benim soru o kadar derin değil. Yukarıda dalganın yönünü vs herşeyi çizdim. Deliğin konumu ve çapı da orda.

O dalga o delikten nasıl geçecek?

Çizime göre düz mantık, dalganın delikten geçmesi için genliğinin düşük olması gerekiyor. Dalga boyu ile hiç alakası yok.

O zaman benim çizimde bir hata var.

muhendisbey

@z
Dediğiniz gibi olsa genlik arttığında geçmemesi lazım :)

Biz her ne kadar bu şekilde görselleştirsek de tam anlamıyla bu şekilde yayılmaz. Bu sadece mantığını anlamak için kullandığımız bir görsel.

Işık teorisi ile elektromanyetik teorisi birçok yerde örtüşür. Ancak elektromanyetik ışığın alt kümesidir bir yerde.
Mesela. Kızılötesi ile çalışan kumandayı orta dalgası olan bir radyoda duyabilirsiniz.

Kızılötesi iyonlaştırıcı mı? Hayır. Işık mıdır yani foton var mı? Evet var.
Radyonun anteninde nasıl duyuyoruz? Foto dedektör var mı? Yok.

JOKERAS

Alıntı yapılan: muhendisbey - 03 Kasım 2020, 17:43:13Mesela. Kızılötesi ile çalışan kumandayı orta dalgası olan bir radyoda duyabilirsiniz.

Kızılötesi iyonlaştırıcı mı? Hayır. Işık mıdır yani foton var mı? Evet var.
Radyonun anteninde nasıl duyuyoruz? Foto dedektör var mı? Yok.
Bunu duymanın Kızıl ötesi ışığın Antene çarpmasıyla alakalı olduğunu sanmıyorum.
Radio'da bunu duymanın sebebi Kumanda içindeki yapının IR'ledi Sürerken
Ortama yaydığı Elektromanyetik dalgadan kaynaklı.
IR diyota bağlı olan hatlar,süren Transistör, ve hatta IR diyotun kendi
vucudu vs.Bunlar ortama Manyetik alan yayıyor.

Bunun testini yapmak için Kumandada IR Diyotu Kısa devre yapıp Devreden çıkartın.
Yine Duyacaksınız.

Not;Bu arkadaşlar geçen günlerde Uzayı yamultmuş ve öööyyle yamuk şekilde bırakmışlardı.
İşleri güçleri olmasa gerek şimdi Işıkla dans ediyorlar haşin delikanlılar:)

Sozuak

Mantık olarak deliğin çapının dalgaboyuna eşit yada büyük olması gerekiyor ama bu durumda da deliğin dalganın genliğine değil periyoduna dik olması gerekmez mi!
Çip üretiminde litografi yönteminde en son maske pozlama için xray kullanıyorlardı dalga boyu küçük diye.

OG

IR diyodun HF radyodan duyulmasına sebep ışık değil
diyodun ~40KHz civarı sert akım pulse'leri ile sürülmesinin sonucunda
oluşan harmoniklerin orta veya uzun dalga frq'larına ulaşması
veya 455KHz IF'ye yaptığı harmonik girişimler.

Mucit23

Ben bir şey sormak istiyorum. Eğer bir antenle görünebilen ışık frekansından yani 430-750 Terahertz aralığında radyo dalgası yaysaydık antenden çıkan elektromanyetik dalgaları ışık olarak görebilirmiydik?

OG

Alıntı yapılan: Mucit23 - 03 Kasım 2020, 18:16:45Ben bir şey sormak istiyorum. Eğer bir antenle görünebilen ışık frekansından yani 430-750 Terahertz aralığında radyo dalgası yaysaydık antenden çıkan elektromanyetik dalgaları ışık olarak görebilirmiydik?

bu da gallavi bir soru,
foton nedir..
elektrik + manyetik (elektromanyetik) alan nedir..
bilip öğretene, 40 yıl gocamış köle..

ziyaretci

Geçememesinden kasıt enerji kaybının çok fazla olması. Geçiyor ama karşı taraf manalı bir şekilde algılayamıyor.

Anten teorisi fikir verebilir. Yukarıdaki videoyu yeni keşfettim, birkaç hafta oldu. Kafamda bazı şeyler oturdu.

Mesela bir kablodaki elektronlar yaklaşık ışık hızında yol alıyor. Bizim örneğin monopol antende kullandığımız lamda/4 boyutu antene verilen işaretin maksimum genliğine gelinceye kadarki sürede antendeki elektronların aynı sürede uç noktada toplanması için. Ki maksimum elektrik alan oluşsun.

Işığın 1 metre gittiği zaman içerisinde(m/s) bizim işaretimiz kaç defa tekrar ediyor ve bizim işaretimizin 1 periyodu kaçıncı metreye tekabül ediyor sorunu cevapladığımızda bizim işaretimiz maksimum genliğine kadarki sürede ışık ne kadar yol alır. lamda/4.

lamda = (3x10^8xL/T)/(1/T)

Örneğin anten lamda/4 ten uzun olursa sinyal maksimum genliğine ulaştığında antendeki elektronların aslında hepsini  antenin ucuna ulaşmadığını görürüz. Ve girişe verdiğimiz enerjinin düzgün doğru anten boyunda aktardığı ışıma yeterli elektrik alan(Giriş sinyalinin gücü bağlı olarak) oluşmadığından ışıma 10 metreye gidecekse 1 metreye gider örneğin, en iyi verimi için. Ya da anten kısa olduğunda elektronlar giriş işaretinin maksimum seviyesine ulaşmadan en uçta toplanır ama doyuma ulaştığı için elektrik alan verimi yine azalır. Ben bu şekilde yorumladım en son. Boş kaldıkça düşünüyorum, gelişme olursa paylaşırım.  :du: 

Aslında antendeki ışıma olayı, elektrik motorunun dönmesiyle ilişkilendirilebilir.

Aslında x-ray oluştuma mantığınada benziyor. Serbest elektron bulutu çok yüksek elektrik alana maruz bırakıyor ve buluttaki elektronlar ışık hızıyla metal levhaya çarptırıyorlar, eğer metal levhadaki atomların yörüngelerindeki elektronları gönderdiğimiz elektron çarpıp atomun yörüngesindeki elektron yörüngeden fırlarsa, orada x-ray oluşuyor. Yani buradaki benzerlik elektrik alanının elektronları ışık hızıyla ittirmesi.

Fiziksel mana için her yerde serbest elektronlar var, bizim antende oluşturduğumuz manyetik alan havadaki antene en yakın noktadaki elektronlara enerji aktarıyor, elektrik alanda enerji aktarılmış elektronları ışık hızında şutluyor. Tabi havadaki elektronlar elektrik alan yönünde manyetikleşiyor. Manyetik alanın enerjisi ne kadar fazla havadaki elektronlara aktarılmışsa dalga bozulmadan elektrik alanın nizamı içerisinde en uzağa gidiyor. N-S, N-S...

bkz. dalga kılavuzları

Ama şunu kafamda yanlışta olsa canlandıramıyorum, dalganın(Işıma) elektrik alanı yansıdığında nasıl yön değiştiriyor???

Bütün bu yazdıklarım kendi yorumumdur.(X-ray oluşturma prensibi hariç)

Yanlış olabilir, düzeltilirse çok memnun olurum. Üniversitede manyetik alan, dalgalar, mikrodalga, anten derslerinin hepsini aldım da yukarıdaki videoyu izleyince  şimdi heeee demeye başladım. Aslında çok mantıklı her şey. Keşke şimdi alma fırsatım tekrar olsa, şuan manyak sorular sorarım.

En büyük soru ise şu; yüklerin bu özelliği nereden geliyor? Elektronun içinede bakmak lazım. Kuantum deyincede ölelim o zaman demek geliyor içimden. Bütün bu özellikler bir güç tarafından yapılmış, belli. Rastgele ise rastgeleden önce ne vardı? Peki ya güçten önce?  Belkide zaman kafamızı kurcalıyor, burada bir alicengiz oyunu dönüyor ama ne? Daha ötesinide kafam almıyor, sonsuz küçüklük var mıdır? Varsa boşuna uğraşıyoruz. Sonsuzluğu kavrayamamış bir virüs olan bizler en küçüğü nasıl anlayacak, bulacak?

Her şey bu kadar sonsuz derin iken(makro ve mikro ölçekte) din, dil, ırk, davranışlarına ne gerek var. Bu kadar büyük, algımızın dışındaki yaratıcı varken senin, benim tavuğuma kış demen ile ya da yaratıcının bize  ne yiyip ne içeceğimiz hakkında hüküm vermesi ne kadar mantıklı?

Yine ufaktan kısır döngüye gireceğim, neyse daha sormayayım. Çok sorum var.

Biz niye varız yav?
Kul olmak için? Tamamda yaratıcı bunu niye istesin? Yoksa her şey olacağına mı varıyor..? :-[

İyi akşamlar.

OG

@erkantr67 , anlattıkların lise seviyesinden de alt seviyede, yani yüzeysel, ansiklopedik bilgiler.

Sanmıyorum ki,
fizik'de doktora seviyesine gelmeden bu konulara yeterince girilemez.
Zaten batı'da, fizik doktora seviyesine artık felsefeci deniyor,

yani kuramsal fizikçilere iş düşüyor,
yine hiç sanmıyorum ki, bizim ilgilendiklerimizle onlar ilgilenmesinler.