Wegstr'nin pcb kazima makinesi

Başlatan z, 04 Kasım 2020, 11:14:44

0M42

Bir video izlemiştim adamın biri detaylı bir şekilde anlatıyordu. Hatırladığım kadarıyla bu cnc de tamamen rulman yataklar var sıfır boşluk belkide %0.01 hassasiyet ile çalışıyor. Kesici uç çok önemli benimde kendim yapmış olduğum mini cnc router ım var tungsten uc kullandım bir ara çok güzel kesiyordu. Elmas (karbür de deniliyor sanırım) uç ta o randımanı alamıyordum. Zira hava çeliği uç larda pcb yi elmas uçlardan güzel, temiz kesiyor. Bu işler için, özellikle smd devreler için rulman yatak gerçekten şart. Sıfır trapez mil+somun alıp takıyorsun 20 - 30 kesimden sonra boşluk yapmaya başlıyor.

tunayk

20-30 kesimde mil ve somunda boşluk oluşması ya malzeme kalitesi çok kötü ya da bu iş için yeterli kalınlıkta parça seçilmemiş düşüncesini akla getiriyor.

sayangku

Alıntı yapılan: muhendisbey - 21 Haziran 2022, 01:41:09Saplamanın sıkıntısı şu olur:
Saplama kullanıldıkça bu boşluk artar.
Kullanıldıkça üzerinin galvenizi gider, beklediği yerde paslanır ve rijitlik kaybolur.
Saplamaların çoğu yamuktur.

Bu makine mekanik olarak mükemmel değil sadece plaketin yamukluğunu düzleyen mesh level sistemi kullanılmış. Bu birçok PCB kazıma makinesinde olmayan ama aslında çok gerekli bir özellik. Çünkü piyasadaki plaketler hem yamuk, hem de aynı kalınlıkta değil. Bu makinedeki mesh level sayesinde PCB'nin her yerinde aynı derinliğe girebiliyor.

Suntadan imal edilmiş gibi makine. Ahşap şase CNC makinelerde kullanılamaz. Bu işteki satıcıların tabiriyle "ahşap yürür". Yani nem ve havanın etkisiyle en baba ahşap bile şekil değişikliğine uğrar. Nereden mi biliyorum? Ankara'da ve Kayseri'de gezmediğim ahşap plaka satan işletme kalmadı. Yoksa bizim de ahşap makinelerimizi de piyasada görürdünüz  8-)

hocam dedinize katılıyorum
https://www.robolinkmarket.com/3d-yazici-otomatik-seviyeleme-sensoru
https://www.robotistan.com/ender-3-bl-touch-otomatik-seviyeleme-seti
bu tarz bir sensörle ender 3 pro  3d printer ile daha sorunsuz baskı alıyorum  aynı sensör yada benzerini bu tarz pcb kazıma cihazlarında  gerekli diye  düşünüyorum

0M42

Alıntı yapılan: tunayk - 22 Eylül 2022, 01:59:3120-30 kesimde mil ve somunda boşluk oluşması ya malzeme kalitesi çok kötü ya da bu iş için yeterli kalınlıkta parça seçilmemiş düşüncesini akla getiriyor.

Piyasada satılan trapez mil ve somun lar işte. Kaliteli ürünler değil zaten düz olanını bulmak neredeyse imkansız düz bir zemin üzerine yatırıp çevirdiğinizde 48 çiziyor resmen. Gerçi ben sadece pcb değil ufak çaplı alüminyüm malzeme, kestamit vs. de işliyorum.

Alıntı yapılan: sayangku - 22 Eylül 2022, 09:17:26hocam dedinize katılıyorum
https://www.robolinkmarket.com/3d-yazici-otomatik-seviyeleme-sensoru
https://www.robotistan.com/ender-3-bl-touch-otomatik-seviyeleme-seti
bu tarz bir sensörle ender 3 pro  3d printer ile daha sorunsuz baskı alıyorum  aynı sensör yada benzerini bu tarz pcb kazıma cihazlarında  gerekli diye  düşünüyorum

Mach3 kartlarda böyle bir özellik var. Tabla üzerinden şaşi alarak ölçümü yapıyor istediğin nokta kadar kalibrasyon yaptırabiliyorsun youtube da videoları var

Epsilon

Wegstar pcb kazıma makinasını satın almış 1-2 kişinin videolarını seyrettim .Adamların bir süre kullandıktan sonra iyiki almışım gibi bir yorumları yok .

Lazer ile PCB imal etmek doların bu kadar yükselmesine rağmen "ucuzlamışken" mekanik kazımanın avantajı nedir?

Süre desem lazer daha hızlı.Mekanik olan ,sadece yolların sınırlarını kazıyor tasarımda 5x5 cm lik bir alanın bakırı boşaltılacak olsa 5-10 dakikalık imalat süresi çok artacak.Hassasiyet desem laser muhtemelen daha hassas hadi biraz daha kaba olsun.
Bu kadar sorunla uğraşarak -üstelik her an mekanik bir sorun çıkma ihtimali çok yüksekken- bu cihazı yapmanın avantajı nedir ?

z

Lazer ile sadece pozlama isini yapacaksin. Asitde indirgeme, temizleme, delme, kesme, oyuklari acma gibi yapilmasi gereken isleri gene sen yapacaksin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yas

Bence tekbir avantajı var. O da aynı makinede deliklerin delinebilmesi olabilir. Yani mekanik işlemler.

0M42

Pcb yi mekanik olarak kazımak bence mantıklı olan. Bir zorluğu da yok ki sadece başta sistemi oturtmak gerekiyor. Mevzuya yazılımsal olarak hakim olunca gerisi problem olmuyor mekaniksel olarak 3 - 5 adımı var o kadar. Ayrıca zevkli de pcb yi kazıt, del sonra istediğin gibi dış çerçeveyi kes yada üzerine kazıtarak yazı yaz vs. güzel şeyler :) Kendime adıma konuşayım hiç bir zaman pcb deliklerini düzgün simetrik bir şekilde delememişimdir böyle olunca da çok kötü görünüyor.

Hatta vegstr ın bir videosunda pcb yi boyayıp sadece lehimlenecek yüzeyleri (ölçüyü sallıyorum) 0.05 traşlayıp daha bir orjinal görüntüde verilebilir ben bir ara denemiştim ama pasoyu fazla vermiştim bakırı da yemişti ama bir iki denemeye ideali bulunur.

CopperCam diye bir program var onu kullanıyorum hem basit ve güzel bir program.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: 0M42 - 22 Eylül 2022, 15:05:01Pcb yi mekanik olarak kazımak bence mantıklı olan. Bir zorluğu da yok ki sadece başta sistemi oturtmak gerekiyor. Mevzuya yazılımsal olarak hakim olunca gerisi problem olmuyor mekaniksel olarak 3 - 5 adımı var o kadar. Ayrıca zevkli de pcb yi kazıt, del sonra istediğin gibi dış çerçeveyi kes yada üzerine kazıtarak yazı yaz vs. güzel şeyler :) Kendime adıma konuşayım hiç bir zaman pcb deliklerini düzgün simetrik bir şekilde delememişimdir böyle olunca da çok kötü görünüyor.

Hatta vegstr ın bir videosunda pcb yi boyayıp sadece lehimlenecek yüzeyleri (ölçüyü sallıyorum) 0.05 traşlayıp daha bir orjinal görüntüde verilebilir ben bir ara denemiştim ama pasoyu fazla vermiştim bakırı da yemişti ama bir iki denemeye ideali bulunur.

CopperCam diye bir program var onu kullanıyorum hem basit ve güzel bir program.

Pcb yi basarken pad lerin ortasını dolu yapmayın. Ortası boş olursa matkap için kılavuz olur ve hatasız delersiniz. Yada delmeden önce nokta yapmanız lazım aksi halde mutlaka kayma yapar.

Epsilon

Alıntı yapılan: z - 22 Eylül 2022, 14:15:30Lazer ile sadece pozlama isini yapacaksin. Asitde indirgeme, temizleme, delme, kesme, oyuklari acma gibi yapilmasi gereken isleri gene sen yapacaksin.
Lazer zaten Wegstarın yaptığı gibi yolları etrafına kontur atarak diğer yollardan izole edebiliyor böylece asitle eritmeye gerek kalmıyor. CNC kazıma ile bakırı kaldırmaya kalktığınızda çok daha uzun sürer .

Ayrıca biraz güçlü lazer türü ile delikleri de delenleri olabilir ,küçük güçdeki fiber lazerle alüminyuma bile yazılar yazıyorlar.

ilyas KAYA

Fiber lazer hediye eden olursa talibim  :)

z

Bende talibim.

Tabiii ya laser ile bakiri kaldirmayi neden dusunemedim.

Laserle pcb kaziyan makine peynir ekmek gibi satar.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Epsilon

Nasrettin hocaya bir adam rüyasında altınları eline  sayarak veriyormuş.
-96,97,98 ve bu da 99 altın demiş
Hocada:
-Bir altın daha ver yuvarlak hesap yüz olsun demiş
o anda rüyadan uyanmış.Sağa sola bakmış gözünü kapatmış
Elini açıp :
-Tamam tamam 99 da olur
demiş.

Ben fiber olmayan lazer'e de talibim  :D   

Epsilon

PCB Way in videolarından birinde ortalama 1 metreye 1 metre gibi bakır yüzeye lazerin kazıma yaptığını gördüm sanırım tüm işlem en fazla 10 saniye kadar sürmüştü.Ben animasyon falan zannettim :) şok olmuştum.

*PCB Way imalatlarında farklı PCB üretim methodları kullanıyordur(Dry Film ,Serigraghy vs.) ama adamların lazer ile ufak çaplı siparişlerin PCB imalatında ne kadar hızlı olduklarını göstermek için olabilir.

ilyas KAYA

Tarafimdan silindi..