1000w Dummy Load Nasıl Yapılır ?

Başlatan rayman, 06 Kasım 2020, 14:11:31

rayman

Elimde böyle 4,7k yanık boru tip direnç var sanırım hava soğutmalı... Bunun üzeirne Krom Nikel tel sardım '' soba resistansı '' ama tam seramikin içine temas etmediği için dc30 volt verdim yanıyor ama '' acaba 50-100volt ac ''de yanar mı bilemedim ? Yani daha önce böyle krom nikel teli amplifikatör çıkışına bağladım amplifikatör yandı.. Isınınca direnç değeri çok yükseliyor.. Yada 1000w dummy load nasıl yapabiliriz tam anlamıyla 8 ohm - 4 ohm olarak ?

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: rayman - 06 Kasım 2020, 14:11:31Elimde böyle 4,7k yanık boru tip direnç var sanırım hava soğutmalı... Bunun üzeirne Krom Nikel tel sardım '' soba resistansı '' ama tam seramikin içine temas etmediği için dc30 volt verdim yanıyor ama '' acaba 50-100volt ac ''de yanar mı bilemedim ? Yani daha önce böyle krom nikel teli amplifikatör çıkışına bağladım amplifikatör yandı.. Isınınca direnç değeri çok yükseliyor.. Yada 1000w dummy load nasıl yapabiliriz tam anlamıyla 8 ohm - 4 ohm olarak ?
10 adet 82 ohm 50 watt direnci paralel bağlarsanız 8 ohm 500 watt bir dummy elde edersiniz. bunlara paralel bir tane daha aynısını yaparsanız 4 ohm 1000 watt dummy olur. Soğutmak önemli. Biraz masraflı ama sorunsuz kullanıyorum.

ego=1/Knowledge

mufitsozen

Alıntı yapılan: elektro77 - 06 Kasım 2020, 15:43:3910 adet 82 ohm 50 watt direnci paralel bağlarsanız 8 ohm 500 watt bir dummy elde edersiniz. bunlara paralel bir tane daha aynısını yaparsanız 4 ohm 1000 watt dummy olur. Soğutmak önemli. Biraz masraflı ama sorunsuz kullanıyorum.

8 ohm 500W SADECE 62.5Voltda olur,
4 ohm 1000W SADECE 250Voltda olur.

Eger dummy load her voltaj VEYA her akimda olsun derseniz biraz daha akilli bir duzenek dusunmeniz lazim.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Mr.Thinking

ego=1/Knowledge

ykurt52

Eğer sistemi 220VAC çalıştıracaksanız 1000/220=4.54R olacak şekilde bir sistem tasarlamanız gerekmektedir. Her voltajda çalışan bir dummy load isterseniz 1000/x=y -> x*y=1000 yani burada iki değişkenli bir sistem ortaya çıkıyor. 1. değişken voltaj, 2. değişken sistem direncidir. Burada 2. değişkene odaklanacak olursak sistemde 2 alternatif kaçış yolunuz olur. 1.si sürgü reosta 2. olarak ise wattlı potans kullanmanız gerekir. Projenizi detaylandırırsanız yardımcı olmaya çalışayım.

Sozuak

100w olan alüminyum dirençler var. onlardan kombinasyon türetilebilir.

kimlenbu

Hazır motor frenleme dirençleri var, işini görür mü bilmem.

mufitsozen

Alıntı yapılan: elektro77 - 06 Kasım 2020, 16:51:33Öneriniz nedir?

Ben atolyemi kapatip, emekli oldugum icin sadece genel bir fikir verebilirim.

Degisken direnc olarak bir reosta kullanirdim. Tercihan duz olanlardan. AC voltaj regulatoru yapan firmalarda her buyuklukte reostalar var. Belki ikinci el alip, daha ucuza getirmek mumkun olabilir.

Yuke gelen voltaj ve akimi olcerek (vede limitliyerek) secilen sabit watt degerini karsiliyacak bir sekilde bir (servo) motorla reostayi dogru degere getirirdim.

Eger sabit volt ve veya akim ise, elle dogru deger secilebilir, baslangic icin.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

foseydon

o kadar yazdım silindi yaw.

@mufitsozen in dediği doğru, araya akıllı birşey koymanız lazım. diğer önerisi ise bence kulağı biraz tersten göstermek gibi. Direnç ile oynayacağınıza, akım veya voltaj ile oynamak daha kolay. igbt veya mosfet gibi bir anahtarlama elemanını pwm ile sürerek istediğiniz kadar güç harcatabilirsiniz. 90% duty'de 1kw harcayan sistem %45 duty'de 500w yakar. bir diğer hususta yük sadece resistif gibi düşünülmüş. kapasitif ve endüktif yükte lazım mı? lazımsa mecbur akıllı bir sistem yapmanız gerekiyor.

M.Salim GÜLLÜCE

Şağdaki tırtıklı tip dirençlerden piyasada war.
Endüstriyel yanmaz seramik kaplama ile sıvanmış seramik tabanlı direnç.
İstediğin wat ve ohm cinsinden bulabilirmisin bilmem

Aluminyum dirençler pek güvenilir değil zira ani yüksek akımlarda fişek gibi patlıyor.
Mutlaka biyerlerede zarar veriyor.

Birde karbon dirençler war tavsiye ederim.
Camilerde yerden ısıtmalarda kullanıyorlar.
220V u direk halı gibi karbona veriyorlar.

Bunun özelliği ise direnç değerinin sabit olması.
Paralel baplayıp istediğin değerleri elde edebilirsin sanırım.
Metre ile satılıyor.

Sozuak

Anfi testlerinde standart ohmik yük değerleri vardır 2-4-8-16 Ohm şeklinde. O nedenle ayarlanabilir akıllı bir şeye gerek olmaz. Rayman  da bu yükü anfi testi için istiyor o nedenle çok karmaşıklaştırmaya gerek yok.

ipek

DummyLoad tasarlanırken Non Inductive aranır,zira Wire Wound ( Tel sarım ) işin içine L endüktans olarak girer. üreticiler bunu önleyebilmek için Aluminium Housed High Power Resistors yeni eklemeler ile Non Inductive ile güncellediler..

https://eu.mouser.com/Search/Refine?Keyword=Arcol++Non-Inductive+Aluminum+Housed+Resistors

z

Seramik izolatorlerle ve ısıtıcı teli ile kendin yap.

Hoparlor saf bir direnç değil. Aynen motorlarda oldugu gibi Zıt EMK var. Frekans arttıkça iş yapacak voltaj değerin düşüyor.

Elektronikle ilgili ilk çalıştığım işte Omikron marka müzik seti üretilir ve çok gürültü oluyor diye amplifikatöler dummy load ile 20..30 saniye kadar son ses kısa süreliğine yüklenirdi.

Bunun için de derme çatma yapılmış ısıtıcı dirençli yük kullanılırdı.

Sogutma sorunu yaşıyorsan yaptığın direnci su kovasına sok.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Sozuak

Sogutmak icin  eski isyerimde direncleri plastik kapakli, kapaklari kilitlemek icin yanlarinda kanatlari olan ve sizdirmazlik icin contali yiyecek kaplarina koyar icine de yag doldururlardi. Kapaga da born soketler vidalayip uclari disari cikartirlardi. Tabi isinmayla genlesme tolere edilsin diye biraz buyuk bir kap ayrica biraz da bosluk birakilirdi.

rayman

Şuanda seramik bir '' 4,7k lık bozuk direnç üzerine '' 4 lü 750waatlık krom nikel telden 4 tur sardım 8 ohm oldu.. Şimdi onu dondurmak için bir karışım yaptım donmasını bekliyorum ama ısınacak. Bunun için borunun içersinden sonsuz vidalar vardı sanayiye gidersem bulurum sanırım.