1000w Dummy Load Nasıl Yapılır ?

Başlatan rayman, 06 Kasım 2020, 14:11:31

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: rayman - 07 Kasım 2020, 16:25:491000w karbon  direnç  yapmayı nasil PLANLIYORSuNUZ ? ;)

Aslında bahsetmiştim ama atlamış olmalısınız. Metreyle satılıyor demiştim.
Size link vereyim en iyisi.
https://www.hepsiburada.com/rexva-hali-alti-karbon-film-isitici-dort-metre-pm-HB000008CNSU
Bunlar zaten hazır karbonfilm.
Asetat üzerine yapılmış.
İsatediğin kadar kes kes kullan.
Kafan bozuldu evine yatağına ısıtıcı battaniye yap.

Mr.Thinking

P= 50²VAC/6ohm
P=2500/6
P=416.6 Watt Rms sonucunu verir.
Buradan akımı bulursak 8.332 Amper çıkar. Bunu "empedans" formülüne koyarsak(Z=E/I), sonuç yine 6 ohm olur.

Yani telli bir direncin tellerinin bir mıknatısın içinde veya bir nüvenin dışında olmaması durumunda empedanstan ne kadar söz edilebilir bilmiyorum.
Ama etkisiz bir değer olacağını tahmin ediyorum. Örneğin "1" değeri gibi.
ego=1/Knowledge

Sozuak

Bir hoparlorun direnci frekansla artar. Haliyle 4 ohm degeri olan bir hoparlorun aslinda direnci diye bilinen sey 1 kHz frekansta daha yuksektir. Hoparlor direncleri DC direnctir yani bobinin omik kismi. 1 kHz de test edilen 4 ohmluk hoparlorun direnci 4 ohm olarak kalmaz.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Sozuak - 07 Kasım 2020, 20:33:381 kHz de test edilen 4 ohmluk hoparlorun direnci 4 ohm olarak kalmaz.
Bu yazdığınızı frekansı da içine katarak formüle edebilir misiniz?
Direnc neden aynı kalmaz?
Yazdığınız yanlış demiyorum...Uygulamada dogru.
Fakat bunu bilimsel olarak nasıl hesaplarsınız?

Yazdığınızı 50 hz uzerinden hesaplayabiliriz belki;
     4 ohm olduğundan ölçerek emin olduğumuz  bir hoparlöre bir varyak ile 10 volt 50hz ac gerilim uygulasak ve o anki akımı ölçsek bize Z=E/I üzerinden  empedansi verir mi? Yani 4 ohm sonucunumu verir yoksa frekansa gore değişmiş bir empedansmi verir? Ya da ne olur?(Varyagi olan varsa deneyebilir ve sonucu bize bildirebilir.bunu 10 volt 3 amper çıkışlı bir trafo ile de yapabilirsiniz.)
Eğer sonuc 4 ohm dan farklı çıkarsa teoriniz doğru çıkar ve frekansa gore değişen bir direnc oluştuğunu anlamış oluruz.
Ayni deney, hoparlöre uyguladığımız gerilim 10 volt gibi dusuk bir gerilim olduğu icin basit uygulanabileceğini düşündüğüm tam sinus verebilen bir devre ile hatta çıkışları  güçlü sinyal jeneratoruyle bile farkli frekanslarda da denenebilir. Bu deneyden sonra frekansı da işin içine katarak formüle etmek işten bile olmasa gerek.
Bu kez de uygulanan voltaja gore değişen bir direnc elde etmeyiz diye umuyorum. :)
ego=1/Knowledge

Sozuak

Basta belirteyim bu bir teori degildir. Hoparlor bobini ile rf yada filtre devrelerinde gecerli olan bir durumdur. Bilmemenize sasirdim. Ya bu isin teknik egitimini almadiniz yada isin basindasiniz.
Hoparlorlerin uzerinde yazan DC direnctir yani hoparlor bobininin DC akima gosterdigi direnc degeridir. Iletkenlerin direncleri bildiginiz uzere sifir degildir ozgul direnc degerleri vardir.hani trafolarda da bakir kayiplarina sebep olan bilesen. Her bobinde oldugu gibi bir bobin r l ve c elemanlarinin kombinasyonundan olusur bunun icin de direncinden degil empedansindan bahsederiz. Zaten uzerinde yazan omaji da olcerseniz aslinda tam olarak 4 8 ohm da olmadigini gorursunuz.
Mesela Hoparlorlerin de datasheetleri vardir. Markali urunlerin Web sayfalarina bakarsaniz bulabilirsiniz. O dosyalarda grafik seklinde bulabileceginiz verilerden birisi de o hoparlorun tasarlandigi frekans araligindaki olculerek belirlenmis frekans empedans grafigidir. Dogal olarak minimum o hoparlorun DC direncinden baslar ve yukarilara dogru frekansla beraber artar.
Hoparlor kabinlerinde bu degisimin amplifikator kismi stabil calissin diye rlc devreleri olur. Bu sayede empedans ampli tarafindan mumkun oldugunca sabit gorunur hale getirilir ama bu ayni zamanda kabinin reproduksiyon grafiginin de duzeltilmesini zorunlu kilar. Iste bu nedenlerden dolayi da fiyat etiketleri ev araba fiyatina ulasan kabinler satilir.

rayman

4 lü krom nikel '' soba resistansından sardım ''. Dc resistans 8 ohm  , endüktansı ölçmedim ama , içinden demir geçtiği için endüktans yükselecek.. Fakat dc30 volt verdim 3,5amper çekiyor 23 volta çöküyor ısınıyor.. Acaba 95 voltta ac de '' amplifikatör çıkışını bağlarken '' olası bir facia yaşamayayım.. Isınınca direnç değeri yükselirse sıkıntı olur.. Buna birde soğutma için fan mı bağlıyım ?

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Sozuak - 07 Kasım 2020, 21:57:43Basta belirteyim bu bir teori degildir. Hoparlor bobini ile rf yada filtre devrelerinde gecerli olan bir durumdur. Bilmemenize sasirdim. Ya bu isin teknik egitimini almadiniz yada isin basindasiniz.
Hoparlorlerin uzerinde yazan DC direnctir yani hoparlor bobininin DC akima gosterdigi direnc degeridir. Iletkenlerin direncleri bildiginiz uzere sifir degildir ozgul direnc degerleri vardir.hani trafolarda da bakir kayiplarina sebep olan bilesen. Her bobinde oldugu gibi bir bobin r l ve c elemanlarinin kombinasyonundan olusur bunun icin de direncinden degil empedansindan bahsederiz. Zaten uzerinde yazan omaji da olcerseniz aslinda tam olarak 4 8 ohm da olmadigini gorursunuz.
Mesela Hoparlorlerin de datasheetleri vardir. Markali urunlerin Web sayfalarina bakarsaniz bulabilirsiniz. O dosyalarda grafik seklinde bulabileceginiz verilerden birisi de o hoparlorun tasarlandigi frekans araligindaki olculerek belirlenmis frekans empedans grafigidir. Dogal olarak minimum o hoparlorun DC direncinden baslar ve yukarilara dogru frekansla beraber artar.
Hoparlor kabinlerinde bu degisimin amplifikator kismi stabil calissin diye rlc devreleri olur. Bu sayede empedans ampli tarafindan mumkun oldugunca sabit gorunur hale getirilir ama bu ayni zamanda kabinin reproduksiyon grafiginin de duzeltilmesini zorunlu kilar. Iste bu nedenlerden dolayi da fiyat etiketleri ev araba fiyatina ulasan kabinler satilir.

Ne eğitimini aldım nede işin başındayım. Ben sadece olanları daha iyi anlamak adına amerikayi her zaman yeniden keşfeden biriyim. İnanın öğrenmenin ve öğrenilenleri pekiştirmenin en iyi yoludur.

Yazdıklarınız bu başlık altında okuduğum en anlamlı yazı idi.
Ancak yapmaya çalıştığımız bir hoparlörü test etmek değil bir amplifikatörü test etmek.
Yazdıklarınız ışığında suni bir yük nasıl yapılmalıdır sorusunun cevabını da en iyi sizin verebileceğinize inanıyorum.
Frekans yükseldikçe empedans artıyor ama amfi kısmında bu durum r,l ve c devreleri ile sabit gösterilmeye çalışılıyor  ise bu mantıkla  bir dummy load devresininde sabit bir direnç değeri formule katılıyorsa sorun nerede?
Yazdığınız üzere telli bir direncin  1khz lik sinus bir frekansta nasıl bobin gibi davranacağını anlamakta güçlük çekiyorum doğrusu.
Ayrica eskilerden zeck marka carnaval model bir kule hoparlor vardır. İçinde hic bir r,l ve c devresi yoktur. Ama yıllarca ne kendine nede amfiye bir zarar vermeden çalışmış efsane bir kabindir. Fakat amfileri crosower ile uygun frekanslara kırpılarak sürülür. Yani bir nevi aktif r,l ve c devresi oluşturulmuştur. Bunlar bildiğim şeyler.
Sonuç olarak en akıllıca suni yük nasıl yapılır? bir amfinin gücü nasıl test edilir? sorularının cevabına yardımcı olacak konulara farklı bakış açılarıyla ve bilgi düzeyleri ile değinmiş oluyoruz. Ne kadar da teori olmayıp bilimsel olarak ispat edilmislerse de.
ego=1/Knowledge

Sozuak

Fiyat olarak ev araba fiyatina satilanlar demistim. O nedenle her kabinde olacak diye sart yok.

Bu forumda bu konuyu benden de iyi aciklayabilecek arkadaslar var.

Temel olarak bir bobin dediginizde o bobini olusturan tellerin uzerinden Akan akim nedeni ile olusan manyetik Alan diger telleri keser haliyle bobin dediginizde O akan akım nedeni ile oluşan manyetik alan yüzünden direnci ohmik dirençten ayrışır ve frekansla degisken olur. Ayrica kondansator etkisi de biliyorsunuzdur iki iletken arasina bir yalitkan girdiginde olusur. Bobin telleri de uzerlerinde yalitkan tabaka bulundurduklarindan sargilar arasinda bir kapasite etkisi olusur.
Haliyle bir bobin ne saf enduktans gosterir ne saf direnc gosterir. Bobinin esdeger elektrik devresi diye aratirsaniz bulursunuz. Eger merakliysaniz schaum Un elektrik devreleri gibi bir kitap edinip ogrenebilirsiniz aslinda zevkli konulardir.

Ust duzey sistemlerde osilasyon yada devre karakteritistigi degismesin diye cesitli empedans uydurma eslestirme yontemleri uygulanabilir. PA dedigimiz seslendirme sistemlerinde ve hatta gorece dusuk guclerdeki sistemlerde cokta onemsenmez.
Cok yollu sistemlerde de gucun %50 si altfrekans sasisine Geri kalan %50 de orta ve tiz sasilerine gider. Hatta soyle birsey var. Profesyonel sistemlerde final miks sinyali aktif crossovere girer buradan ayrilan frekans gruplari ayri ayri amplifikatorlere girer ve daha dar frekans araliklarina bolunerek yukseltilir. Boylelikle empedans degisimi de daha dar aralikta olur.
   Anfi cikislari olculurken evet omik yukle 1 KHz standarttir ama asil guc olcumu icin guc band genisligi de onemlidir. Bir uretici amplifikator urettiginde prototipi sadece 1KHz de test etmez ama seri uretimde sadece genel kontrol icin Tek frekansta deneme yapmak yeterlidir.
Kor yuke yani dummy yuk olayina gelince evet omik yukle yani farkli frekanslarda sabit degere sahip yukle de olcum alinir cunku ornegin 1000w hoparlor bobini belirli bir frekans empedans karakteristigine sahiptir. Fakat farkli guc degerlerine sahip anfilerde o araliga sahip bobin tipi direnc daha dogru sonuc verir.
Aslinda basit gorunen konular biraz detayli dusununce cok daha karmasik hale gelebiliyor. Bazen basit dusunmek gerekebilir. Ben de bazen asiri detaya inip isin icinden cikilmaz hale getiriyorum

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: rayman - 07 Kasım 2020, 22:47:39
4 lü krom nikel '' soba resistansından sardım ''. Dc resistans 8 ohm  , endüktansı ölçmedim ama , içinden demir geçtiği için endüktans yükselecek.. Fakat dc30 volt verdim 3,5amper çekiyor 23 volta çöküyor ısınıyor.. Acaba 95 voltta ac de '' amplifikatör çıkışını bağlarken '' olası bir facia yaşamayayım.. Isınınca direnç değeri yükselirse sıkıntı olur.. Buna birde soğutma için fan mı bağlıyım ?
Fan bağlarsanız tabiki boşuna olmaz.
Krom nikelin ısınınca direnç değişme katsayısı çok küçüktür.. Kolay kolay bariz bir değişim olmaz.
Ancak seramiğin içinden bir demir geçirmiş olmanız beni biraz düşündürdü. Yaptığınız şey bir nevi ferromanyetik nüveli bobine dönüşmüş. Yani amfi testi sırasında 1khz de ölçtüğünüz voltaj değeri bir bobine uygulanan ac gerilim değeri mi yoksa bir dirence uygulanan ac gerilim değerimi olmuş olacak anlamış değilim?
Eğer sorunun cevabı bobin ise -ki bobin olmuş yaptığınız- formüle koyduğunuzda 8 ohm değerini baz alacaksanız çıkan sonuc tamamen yanlış olacaktır.
Bu nedenle bir kerede demiri çıkarıp bir ölçüm yapmanızı öneririm. Aradaki fark anlaşılacaktır.
bence amfinizi ölçerken ise max güç olarak düşündüğünüz 95 volt değilde önce daha düşük ses seviyelerinde denemeye başlayın ki bir arızaya neden olmasın. Girişe 1khz verdiğinizde sesi kontrollü ve emin bir şekilde periyodik olarak yükselterek deneyin.

ego=1/Knowledge

z

Hoparloru sadece direnc ve enduktans olarak modelleyemezsiniz. Isin icinde bir de miknatis var.

Hoparlor elektrik ile uyartildiginda membran hareket etmeye baslar bereberinde bobin de miknatis icinde hareket eder. Bunun sonucunda enduktansda EMK enduklenir. Bu EMK, bobin uzerinde dusen  Ldi/dt den cok farkli bir sey.
Yani dinamo ya da alternator voltaji gibi bir voltaj.

Dummy load asla hoparlore ozdes bir yuk olmaz.

Bir motorun milini yataklardan kaynattiginizda artik bu duzenek motorla ozdes bir yuk olmaktan cikar. Dummy load da aynen buna benzer.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 08 Kasım 2020, 02:58:19Hoparloru sadece direnc ve enduktans olarak modelleyemezsiniz. Isin icinde bir de miknatis var.

Hoparlor elektrik ile uyartildiginda membran hareket etmeye baslar bereberinde bobin de miknatis icinde hareket eder. Bunun sonucunda enduktansda EMK enduklenir. Bu EMK, bobin uzerinde dusen  Ldi/dt den cok farkli bir sey.
Yani dinamo ya da alternator voltaji gibi bir voltaj.

Dummy load asla hoparlore ozdes bir yuk olmaz.

Bir motorun milini yataklardan kaynattiginizda artik bu duzenek motorla ozdes bir yuk olmaktan cikar. Dummy load da aynen buna benzer.

Bülent kardeşim düşündüğün kadar büyük etkisi yoktur.
Hoparlörün omik direnci daha fazla etkendir.
İndüksiyon olayında yüksek güçlerle uğraşan birisi olarak %1 ler civarında bir effect olacağını düşündüğümü söyleyeyim.
Eğer bobin hareketlenmezse sabitlenirse verilen enerji hoparlör çekirdeğini ısıtmaya çalışır.
Hareketli olduğu için yüklenen enerji kinetik olarak sese dönüşür.
Geriye dönen ise oldukça azalır.

Bobinle akım ve manyetik alan denemelerinde çok ilginç şeylerle karşılaştığımı belirteyim.

Mesela ergitilmiş bir metal enerjilenmiş bobin içinde kalınca metak olanca gücüyle dışarı kaçmaya çalışıyor.
Aluninyum yada demir olması pek fazla değiştirmiyor meseleyi.

Sadece diyebilirimki harcanamayan enerjinin azı geriye sisteme basınç olarak dönüyor.
Onunda Anfi devrelerinde mos kullanılıyorsa Beslemeye diyorlar üzerinden geri döneceğini belirteyim.

z

Induksiyon isitmada miknatis yok ki.

Magnetik alan icinde hareket edebilen tum bobinlerde dinamo etkisi olur ve bu besleme voltajini azlatma egilimindedir.

Ornegin DC motorun omik direnci 1 ohm fakat 12v da 1A bile cekmiyor. Iste akimin bu denli dusuk olmasinin baslica sebebi  bahsettigim dinamo etkisi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Sozuak

Isin detaya indikce karmasikligini soylemistim.
Bu is icin isitici telini yuk olarak kullanamazsiniz. 4 ohm sararsiniz tam yukte 50 ohma cikar sizi yaniltir.
Aluminyum yuvali direnc kullanmak en iyisi cunku degeri isinmayla degismez.
Daha sonra ozdes bobin kullanip gercek dunyaya daha da benzer hale getirtirsiniz
Bundan da iyisi sessiz odada uygun boyutta gercek kabin kullanip test etmektir.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Sozuak - 08 Kasım 2020, 10:41:08Isin detaya indikce karmasikligini soylemistim.
Bu is icin isitici telini yuk olarak kullanamazsiniz. 4 ohm sararsiniz tam yukte 50 ohma cikar sizi yaniltir.
Aluminyum yuvali direnc kullanmak en iyisi cunku degeri isinmayla degismez.
Daha sonra ozdes bobin kullanip gercek dunyaya daha da benzer hale getirtirsiniz
Bundan da iyisi sessiz odada uygun boyutta gercek kabin kullanip test etmektir.
Aluminyum dirençler güç aşımında infilak edip çevreye hasar veriyor azizim. Tecrübeyle sabit.

Sozuak

Abi simdi soyle soyleyeyim uzun donemli test yapilacaksa cok daha guclu secmek lazim tabi. Bende de var 15 20 tane 75 wattlik. Tam guc deneyimimim olmadi bunlarla ama dediklerini aklimin bir kosesinde tutacagim.
Benim rahmetli pederin isi seslendirmeydi. Cocukken cok gittim cihazlarin basinda durmaya. Uzun zamandir da baska alanda calisiyorum ama sevdigim bir alandir. Hala evde tonlarca kabin hoparlor vs duruyor. Hatta 5 takim hallice muzik seti kabini ve cihazi cikartirim.  Gozum doymuyor bu hoparlor anfi hayvanlarini cok seviyorum.