LoRa hakkında sorular ve modül tavsiye

Başlatan tunayk, 06 Kasım 2020, 21:03:29

tunayk

Merhabalar,

Bir sanayi sitesi içinde farklı binalarda yer alan RS232 vb. seri haberleşme özelliği olan cihazlardan kablosuz veri toplayacağım.  Ekonomik ancak güvenilir ve uzun ömürlü olması önemli. Hedefimiz merkezi bir noktadan 3km yarıçapta bir alanda dağılmış olan cihazlardan veri alışverişi yapmak. Cihazların hepsi master noktayı açık görmüyor. Bazıları bina içinde, bazıları duvar vb. engel arkasında. Bazı kriterler var;

LoRa modül pille çalışacak.
1-2 kalem pil ile en az iki yıl çalışacak
Haberleşme sıklığı dakikada bir veya daha az 20byte veri okuma şeklinde.
Plastik kutu içinde muhafaza içinde çalışabilecek.
Anten kullanılması halinde plastik kutu içinde kalabilecek

Bu şartlar çerçevesinde kullanılabilecek bir LoRa modül tavsiye edebilir misiniz? Mümkünse NODE32 gibi hazır bir modül olması tercih sebebi. Cihaza bakacak tarafın PCB , yazılım vb. kendimiz yapabiliriz.

LoRa modüllerde mesafe nasıldır? Bina içindeki eleman dışarıdan erişilebilir mi?
Ortamdaki wifi vb kablosuz sinyallerle girişim sorunu olur mu?
Aynı anda birden fazla eleman ( 10+ ) aktif olduğunda kopma olur mu?


Daha önce nrf24l01 ile çalışma yaptık ancak antensiz performansı hoşuma gitmedi. Mesafe kısa, avucumun içine aldığımda bağlantı kopuyor, önünde engel varsa sorun oluyor vb. Daha iyi bişey bakıyorum

fide

Burdaki modüllere bir bakın. Ebytes 1 watt civarı modüller var.
https://www.m2mmarket.com.tr/lora-1
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

foseydon

hocam anten bile olsa avcunuzun içine alınca bağlantı kopması kuvvetle muhtemeldir. Su, polar yapısından dolayı kablosuz sinyalleri çok fazla bozuyor. bina dışından alabilir miyiz? mesafe ne kadar olur, X metre uzağa iletir mi gibi sorular doğrudan ortama ile alakalı. Bazı binadan geçer, bazı binadan geçmez. duvarda kullanılan malzemeye bile bağlı. Denemeden bilemezsiniz. o yüzden bütün rf modüllerde mesafe "görüş mesafesi"(line of sight) olarak verilir. Hatta şöyle söyleyeyim, normalde X metre mesafede alış-veriş yapabilen bir modül, sağanak  yağış altında bunu yapamayabilir.

LoRa da mesh sistemi var. bildiğim kadarı ile bilgiyi doğrudan modülden değil, duruma göre başka modülden alabiliyorsunuz. A modlünü B modülü görüyor ama siz erişemiyorsunuz, ama sizin B modülüne erişiminiz var. B modülü A'dan gelen veriyi size iletiyor. O yüzden RF ile alakalı sorunların büyük kısmını bertaraf etmiş oluyorsunuz.

Wi-Fi gibi sinyallerler girişim olur mu? olmaz. Çünkü frekans farklı. Lora gibi sistemler ISM bandını kullanıyor. Ama endüstriyel ortamda çalışacağı için hem devrenin(plastik kutu dediğiniz için) hem sinyalin etkilenme olasılığı var. EM dalga yayan bir elemanın yakınında çalışması gereken bir modülü etkileyebilir. Bu yüzden yerleşimlerde önemli. duruma göre anteni dışarı alıp kutuyu metal yapmakta  gerekebilir.

Pil yeter mi? gönderdiğiniz veri az ama görece sık göndereceksiniz. Düşük güç tüketimi moduna alabildiğiniz bir modül ile 2 pil ile 2 yıl yetebilir bence. ama afaki konuşuyorum. oturup hesap kita yapmak lazım, devre kurup ne kadar tüketiyor bakmak lazım vs. pil sonuçta kendi kendine bile boşalan bir kaynak.

PCB tipi antenli modüller var, anten takılabilen modüller var. anten takılabilenlerde anten konnektörü var, anteni kutu dışına takıp modüle bağlayabilirsiniz. bu tarz birşey almanızın bir fayası da duruma göre anten takıp sinyali güçlendirebilirsiniz.

şöyle bir modül işinizi görebilir.
https://www.digikey.com/en/products/detail/link-labs-inc/LL-RXR-27-915-SYM-A/5762384

bu modülün etrafına devre yapmanız gerekecek elbette. hazır cihazdan veriyi alıp gönerecek birşey bulmanız zor.

tunayk

Alıntı yapılan: foseydon - 07 Kasım 2020, 01:07:07şöyle bir modül işinizi görebilir.
https://www.digikey.com/en/products/detail/link-labs-inc/LL-RXR-27-915-SYM-A/5762384

bu modülün etrafına devre yapmanız gerekecek elbette. hazır cihazdan veriyi alıp gönerecek birşey bulmanız zor.

Teşekkür ederim geniş açıklama için. Pil ömrü konusunda aslında kurguyu merak ediyorum. Örnek verdiğiniz modül ve benzer tüm modüllerde Tx akımı 120mA, Rx akımı ise 10mA civarı. Normalde bunlar pil için fazla. Lakin Sleep akımları uA mertebesinde.
Şimdi soru şu; Bu adam sleep modda iken RF den belli bir kod geldiğinde uyanabiliyor mu? Yoksa arkasındaki işlemci periyodik olarak elemanı uyandırıp aktüel veriyi mi göndermeli. Yani sorgu kontrolü master da mı yoksa slave de mi olmalı?

OG

Bu ürün için konuşmuyorum (bunu incelemedim)
Değişik ürünlerde gördüm, farklı mode seçenekleri var
Standby, idle, vs isimlendirmişler, falan modda şu şu birimler devre dışı kaliyor gibi
düşük akımlı bir x modda, RX yapıp, veri geldiğinde IRQ veren üniteler hatırlıyorum
ürünü incelemek gerek.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

foseydon

LoRa'ya hakim değilim, ama bildiğim kadarı ile master'dan sinyal gelince uyanma gibi bir özellik var. Ama kontrlün slave'de olması bence daha avantajlı olur enerji açısından. misal, okuduğu veri değişmediyse aynı veriyi tekrar yollamak yerine 1-2 byte bir veri yollayarak okuduğu değerin değilmediğini onaylar, enerjiden tasarruf edersiniz. Ayrıca bu tip modüllerde, yazılımsal olarak güç kazanımını değiştirmek olası. yani daha fazla veya az güç harcatabilirsiniz, sinyalinizin kalitesi de ona göre olur. Pil konusu da sinyal konusu gibi, biraz kara büyü. Lityum piller daha uzun ömürlü, o tarz birşey düşünebilir. her halükarda en kötü duruma göre hesap yapıp terbirli davranmak lazım. 7-8 ay sonra ürünleri sahadan toplamakta var. Genel olarak rf konusu biraz sahada görülebilecek birşey. birkaç tane modül alın beğendiklerinizden. sahada olası en kötü durumda deneyin derim.

10f200.h

Microchip in RN2483 modülü var. içinde 18lf46k22 mcu bulunuyor. Bir host mcu ile UART üzerinden kontrol ediliyor.çıkış gücüde yazılımsal olarak ayarlanabiliyor. Datasheet e göre 15 km menzili varmış. Uyku akımıda 15 uA civarında Bakmanızı tavsiye ederim.

6asker0


Alıntı yapılan: foseydon - 07 Kasım 2020, 01:07:07LoRa da mesh sistemi var. bildiğim kadarı ile bilgiyi doğrudan modülden değil, duruma göre başka modülden alabiliyorsunuz. A modlünü B modülü görüyor ama siz erişemiyorsunuz, ama sizin B modülüne erişiminiz var. B modülü A'dan gelen veriyi size iletiyor. O yüzden RF ile alakalı sorunların büyük kısmını bertaraf etmiş oluyorsunuz.


Lora'da mesh ağı yapısı yok, star topoloji var.

tunayk

Alıntı yapılan: 10f200.h - 08 Kasım 2020, 02:45:07Microchip in RN2483 modülü var. içinde 18lf46k22 mcu bulunuyor. Bir host mcu ile UART üzerinden kontrol ediliyor.çıkış gücüde yazılımsal olarak ayarlanabiliyor. Datasheet e göre 15 km menzili varmış. Uyku akımıda 15 uA civarında Bakmanızı tavsiye ederim.
Teşekkür ederim, bu modül güzel özelliklere sahipmiş.

tekosis

Alıntı yapılan: 6asker0 - 08 Kasım 2020, 03:04:49Lora'da mesh ağı yapısı yok, star topoloji var.
Bu RN2483 modülünde "Transceiver module" olduğu söylenmiş. İki yönlü bir iletişim sağlayabildiğine göre host mcu'ya yazılacak programla, kurulacak sistemin star yada mesh topoloji olarak çalıştırılması sağlanamaz mı? Yazılımcının kendi topolojisini belirleyemez mi?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

OG

Alıntı yapılan: tekosis - 08 Kasım 2020, 05:20:59Bu RN2483 modülünde "Transceiver module" olduğu söylenmiş. İki yönlü bir iletişim sağlayabildiğine göre host mcu'ya yazılacak programla, kurulacak sistemin star yada mesh topoloji olarak çalıştırılması sağlanamaz mı? Yazılımcının kendi topolojisini belirleyemez mi?
"Transceiver module" zaten hepsinde olmak zorunda, sistem = Mcu + Transceiver.
ayrıca,
Host mcu'ya yazmaya gerek yok ki, herhangi bir kazanç değil
çünkü
istediğimiz topolojide stack'ı kendimiz oluşturabiliyorsak sistemi çok daha ucuza getirebiliriz.
gerekli olan yine Mcu + Transceiver + stack yazılımı
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

fahri-

Farnell de RN2483 modülünün üretimden kaldırıldığını yazıyor.

Mucit23

Bu forumda RF konularının konuşulmaya başlanmasına sevindim.

OG

RF konuları konuşulamaz diye bir kural yok
UZUN MESAFELİ RF iletişimi ÇÖZÜMLERİNİ paylaşmak halâ KAPALI.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

FMY

https://www.m2mmarket.com.tr/e32-ttl-1w

güzel bi antenle bu ürünle güzel şeyler yapabilirsiniz. ben  daha önce çalışmıştım
Mekatronik

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.