Step-Up DC-DC dönüştürücüde Akım sınırlaması

Başlatan Mucit23, 10 Kasım 2020, 10:17:43

Mucit23

Selamlar.

6S 10000mAh'lik Li-ion batarya için şarj devresine ihtiyacım var. Tasarımını kendim yapmak istiyorum.
Bunun için birkaç soru sormak istiyorum.

6S li-on batarya şarjlı durumda 25V civarı bir gerilime sahip. Batarya üzerinde muhtemelen Balanslı şarj devresi olacak. Dolayısıyla ben bataryaya sadece akım sınırına sahip bir DC gerilim uygulamam yetecek şarj için.

Batarya kapasitem 10000maH için 2A civarı bir sabit akımla şarj etmeyi hedefliyorum. Bunun için Max sınır nedir? Toplam kapasitenin max yüzde kaçı ile şarj olması tavsiye edilir?

Giriş gerilimi 12V olması gerekiyor. Araç çakmağı ile beslenecek. Daha önce MC34063'e harici mosfet bağlayarak birkaç defa step up dönüştürücü yaptım. Ama akım sınırlaması yoktu. Akım sınırlamasını nasıl yapmam gerekiyor step up yapısı için? Yine MC34063 bu iş için kullanılabilir mi? Yada ona benzer bol bulunan bir çip var mıdır?

Aynı tasarımı yüksek güçlü power ledleri sürmek içinde kullanacağım için akım sınırlamalı step up yapısını öğrenmem çok önemli.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Mucit23 - 10 Kasım 2020, 10:17:43Selamlar.

6S 10000mAh'lik Li-ion batarya için şarj devresine ihtiyacım var. Tasarımını kendim yapmak istiyorum.

6S li-on batarya şarjlı durumda 25V civarı bir gerilime sahip. Batarya üzerinde muhtemelen Balanslı şarj devresi olacak. Dolayısıyla ben bataryaya sadece akım sınırına sahip bir DC gerilim uygulamam yetecek şarj için.

Batarya kapasitem 10000maH için 2A civarı bir sabit akımla şarj etmeyi hedefliyorum. Bunun için Max sınır nedir? Toplam kapasitenin max yüzde kaçı ile şarj olması tavsiye edilir?

Giriş gerilimi 12V olması gerekiyor. Araç çakmağı ile beslenecek. Daha önce MC34063'e harici mosfet bağlayarak birkaç defa step up dönüştürücü yaptım. Ama akım sınırlaması yoktu. Akım sınırlamasını nasıl yapmam gerekiyor step up yapısı için? Yine MC34063 bu iş için kullanılabilir mi? Yada ona benzer bol bulunan bir çip var mıdır?

Aynı tasarımı yüksek güçlü power ledleri sürmek içinde kullanacağım için akım sınırlamalı step up yapısını öğrenmem çok önemli.

Aslında 34063 te akım limiti var ama girişten çekilen akım için geçerli.
Akım sens 300 milivoltu aşınca PWM i sınırlıyor.
Ben 0.33 ohm kullanıyordum. daha yüksek direnç ile limitleyebilirsin.
Yada paralel trimpot ile istediğin akıma set edebilirsin.

OG

Alıntı yapılan: Mucit23 - 10 Kasım 2020, 10:17:43Selamlar.

Voltaj ve Akım bilgisini toplaman gerekecek
Alttaki şema fikir verebilir, hatta spirleri ve direnç değerlerini uyarlayarak aynı devre kullanılabilir
(220 girişe ait elemanlar iptal edilip)
9V'u üreten bobin de iptal edilir, 9V Vdd gerilimi 2. sekonderden basit bir bir usulde üretilir, çünkü izolasyon zorunluluğu yok.

HV9910'a ait uygulama DN-H01.pdf

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

algorist

Li ion şarj entegreleri genellikle 4s için tasarlanıyorlar özellikle maximin max serisi entegreleri 4s şarj için iyi bir seçim. Balans konusunu ayrı bir devre ile halledebilirsiniz hazır balancerlarda mevcut.
e-e-e

Mucit23

Hazır lion entegreleri işimi görmüyor. Hem voltaj yükseltip hem akım sınırlaması yapmam lazım. Bu iş için TL494 kullanmayı düşündüm.

Aşağıdaki gibi bir tasarım yaptım.

Ben yaklaşık 2A civarına bir sınırlama yapmak istiyorum. Bunun için feedback tarafındaki dirençlerle oynayarak akımı ve gerilin istediğim değerlerde tutarım diye düşündüm. Yukarıdaki gibi bir yapı CC-CV yapısı için uygunmudur? 12V girip 25.2V civarı bir çıkış almak istiyorum.