Akım Trafosu yardım

Başlatan magnetron, 18 Kasım 2020, 15:49:17

magnetron

Merhaba forum

akım trafosu sinyali ile shunt direnç sinyali birbirinden çok farklı

ultrasonic yarım köprü inverter devresi

akım trafoyu nasıl düzeltebilirim - teşekkür

z

Akim trafosunu kisa devreye yakin degerde direncle yuklersen akimin dalga sekliyle orantili bilgi elde edersin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fide

Genelde akım trafoları 1/1000, 1/1500 sarım oranlarında olur. Sarım oranı aynı zamanda telden geçen akım ile akım trafosu arasındaki çevrim oranını da verir. Çevredeki manyetik alan etkisini azaltmak ve daha stabil çıkış vermek için @z bahsettiği gibi şönt direnç gerekir. Datasheette belirtilen değer kullanılarak çevrim oranında çıkış verir. Bu değer ürüne göre değişmekle birlikte 75 ile 150 ohm arasındadır.
Sizin çalışmanızda köprü diyot olması voltajı okumanızı zorlaştırır. Çünkü voltaj dirence ve skoba ulaşmadan önce iki tane 4148 geçmek zorunda.

Simetrik beslemeli opamp ile devre kurup, akım trafosunun voltajını önce yükseltip sonra doğrultmak daha mantıklı olacaktır.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

M.Salim GÜLLÜCE

Inverter çıkışları yüke göre karmaşık genlikler gösterebilir.
IGBT denemelerimde bunu net olarak gördüm.
Ancak akım trafosu zayıf akımlarda ve uygun olmayan frekanslarda tam karşılık bulmaz.
Akım trafosuna konacak şönt direnç değerinden tutunda çekirdek yapısına kadar birçok şey etkendir.
Ancak diyotlarla doğrultarak ölçmek başlı başına bir hatadır.
Çıkışına şönt direnç koyup bir opamp (Yada Opamplar dizisi-Tamamen ne yapmak istediğine bağlı) yardımıyla istediğin genliğe yükselt.

Ancak LEM akım sensörü oldukça başarılıdır. ;)

magnetron

merhaba,

akım trafosu olarak aynı devrede inverter giriş akımını ölçtüğüm
1:1000 oranlı trafoyu kullanınca shunt dirence paralel bir sinyal oluştu

ama AT direnci datasheetteki 75 Ohm değilde
10 K seçtim shottky diyotlarla köprü diyottan geçirdim
işe yarıyacak bir sinyal elde ettim fakat shunt dirençle arasında
faz farkı oluştu

AT direnci büyüdükçe faz farkı artıyor

devreyi basit tutmaya çalışıyorum
( ama OPAMP la güçlendirsem de faz farkı oluşur tahmin ediyorum )
şimdi ben bu faz farklı sinyali ZCS entegresine girsem
ZCS yapsam inverter saçmalar mı yoksa faz farkını elimine edip dengeye gelir mi ?
yani inverter nasıl davranır kafamda hayal edemedim

teşekkür