Gümrükte Ticari Olarak Gösterilen PCB'leri Çekme İşlemleri Hk.

Başlatan lostromos, 19 Kasım 2020, 12:40:35

isa_olcer

Bu tür yurt dışı alımlarda DHL ve FedEx gibi firmalarda gümrük çok daha dikkatli davranıyor en ufak bir şeyde sorun çıkartıp göndermiyorlar antrepo ücreti almaya çalışıyorlar. Bunu özellikle bir adet için bile yapıyorlar yeter ki sizin o parçaya çok ihtiyacınız olduğunu anlasınlar makine cihaz yedek parçası gibi.

Ben Amerika'dan ikinci el wifi cihazı aldım. DHL antrepoya koydu benden bir haftalık depo kirası için 100 dolar istedi tabi kabul etmedim. Aradan bir ay geçti bir numara aradı. Benim ürünümü başka birine paketi ile birlikte satmışlar adam üzerindeki numaramdan beni arıyor paketiniz bende gümrükten satın aldım ihtiyacınız varsa size satayım diyor. Fiyat olarak da 500 dolar istiyor. Ben ürünü 30 dolara aldım. Böyle bir tezgah dönüyor. Bu cihazın ülkeye bu şekilde girmesi uygun değilse başka birine hurda fiyatına neden veriliyor? Ben para ödüyorum alamıyorum başkası benim ürünümü gümrükten 10-15 lira ödeyip alıyor birde bana satmaya kalkışıyor. Kesinlikle kargo değil posta yolu ile alın.

Kılıç

Gümrüğe terkedilen malları ihale ile satıyorlar. Gönderici malı geri kabul etmemiş. Alıcı kabul etmemiş. Mal ne olacak?  İmha mı edilsin?
auto-reverse recording

Muyat

Alıntı yapılan: fahri- - 19 Kasım 2020, 16:16:30Aynı şey DHL ile başıma geldi. Kargodan kazanayım diye 4 ürün sipariş ettim. Herbiri 3 ürün 10, 1 ürün 50 adet idi. DHL gümrüğe taktı. Kafadan 1000 TL civarı gümrükçüye+ Gümrük masrafları ve ardiye falan derken masraf 2000 TL yi geçiyordu. Gümrüğe terkedip malzemeleri almadım. PCB leri 4 lü panelleme yapıp 10 adet yaptırdım. Sayı 10 fakat benim PCB sayım 40 oldu. Böyle çözebildim ancak.

Panelleme için sadece çizim programı olan Proteus-Ares yeterli midir?

e-zeki

Alıntı yapılan: Kılıç - 20 Kasım 2020, 02:50:50Gümrüğe terkedilen malları ihale ile satıyorlar. Gönderici malı geri kabul etmemiş. Alıcı kabul etmemiş. Mal ne olacak?  İmha mı edilsin?
Hocam haklısınızda bu işin acayip bir pazarı var. yukarıdaki arkadaş gibi gümrükten ihalelerinde 0.01 sn kala teklif vererek çeken firmalar var. iş olarak bunu yapıyorlar. malı çekip hemen sizi arıyorlar. daha önce 2 kere başımıza geldi kendi malımızı başkasından 1-2 bin tl fazlaya geri aldık.

fahri-

Alıntı yapılan: Muyat - 20 Kasım 2020, 03:04:21Panelleme için sadece çizim programı olan Proteus-Ares yeterli midir?

Ares kullanmadığımdan bilmiyorum. Ama yapamazsanız da, PCB firmalarının panelleme hizmeti var. Fiyata 2-3 usd ekliyorlar.JLCPCB de var. Diğerlerinde de vardır.

dnacikaya

Alıntı yapılan: Muyat - 20 Kasım 2020, 03:04:21Panelleme için sadece çizim programı olan Proteus-Ares yeterli midir?

@Muyat pcb üreticilerin dili gerber'dir. Sizin gönderdiğiniz gerber dosyasındaki çizimi gerber düzenleme programlarıyla yanyana kendi üretim durumlarına göre çoğaltırlar, panellerler. Bu çoğaltma esnasında 5mm civarı aralarda boşluk olur ve dizgi için gerekli bazı işaretleride koyarlar bu 5mm boşluğa. Ayrıca dizgi sonrası pcbleri kolay ayırma için çizikte atarlar pcbler arasına. Hatta üretim esnasında sizin pcbnizle aynı özelliğe sahip (maske rengi, pcb rengi aynı olan) diğer kişilerin pcblerini bile sizin çizimle beraber üretebilirler. Ama sizin bir panelleme isteğiniz varsa o isteğe uyarlar. Ama sizin panelleme isteğinize saygı duyarak yine başka pcbleri de panele ekleyebilirler.

Siz panelleme yapmak istiyorsunuz anladığım kadarıyla bunun  için bir gerber düzenleme programına ihtiyacınız var ama yukarıda yazdığım gibi dizgi için bazı işaretler kullanılıyor. Dizgi yapmayacaksanız sorun değil ama en doğrusu panellemeyi pcb üreticisine bırakmaktır. Eğer dizgi yaptıracaksanız bunuda pcb üreticisine mutlaka belirtmelisiniz.

fahri-

Panelleme için gerber programı şartı yok. Eagle da panelleme yapıp daha sonra panelleme yaptığınız pcb nin gerberini alabiliyorsunuz.

lostromos

Arkadaşlar Fedex yetkililerine yalvar yakar tüm gerekli belgelerle birlikte mail uzerinden itirazda bulundum.
Sonuç olarak yeniden inceleme neticesinde 50adet(10ar adet 5 paket) Pcb'yi 71tl vergi ödeyerek teslim aldım. Once işi yokuşa sürüp, sonra kolaylık saglayan Fedex'e ve çalışanlarına yinede teşekkür ederim.

Benzer durumda olanlar icin sonucu yazmak istedim. Öneriler icin tum arkadaşlara teşekkürler.

isa_olcer

Alıntı yapılan: Kılıç - 20 Kasım 2020, 02:50:50Gümrüğe terkedilen malları ihale ile satıyorlar. Gönderici malı geri kabul etmemiş. Alıcı kabul etmemiş. Mal ne olacak?  İmha mı edilsin?

Sahibi kimse ona verilsin. Başkası benden daha ucuza o ürünü elde edebiliyorsa (ihale veya gümrük mağazasından) asıl sahibi ben olduğum ve ihtiyacım olduğu halde adalet neresinde oluyor bu işin?

OG

Alıntıen doğrusu panellemeyi pcb üreticisine bırakmaktır.
+1
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Andromeda

... sıkıntı gümrüğe terkedilen malların satılması değil.
Satın alanın malı getirene telefon edip satmak istemesi..
gümrükten alan kişi esas sahibinin telefonunu nereden biliyor! gümrük görevlileri üşenmeyip paketlerin etiketlerini alacak veya paketten malları çıkarıp sergileyecek.. görmeden mi satın alınıyor mallar..
gümrükde çalışanlar çinden istediğini kolayca getiriyordur.. yok takıldı kayboldu buhar oldu dertleri yoktur ne güzel..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Kılıç

Alıntı yapılan: Andromeda - 22 Aralık 2020, 17:23:39... esas sahibinin telefonunu nereden biliyor!
Numara paketin üzerinde yazıyor.Sipariş esnasında bildirdiğiniz telefon.  Ayrıca bir   kağıt  oluyor.  Bunları sergilerken aman kağıdı kimse görmesin ayrı koyun? şeklinde bir uygulama mı yapılacak?  ( kendi adamlarına güzel malları ayırıyorlar.kağıtları koparıyorlar ???sss )

Kağıdıyla sergilenmiş ihaleye öyle çıkılmıştır.  Alan kişi sizi aramayıp da bit pazarında mı satmaya çalışsın? Ucuza gitmez mi?

Bildiğiniz, tespit ettiğiniz bir örgütlenme varsa ihbarda bulunmanız yerinde olur. Yapılan iş vatandaşı sıkıntıya sokuyor bu bir gerçek. Benim de çok malım kaldı. hangi tarihte hangi ihalede satış  olacağını bilsem gidip almak isterdim. 

Gümrüğe takılması, şansımızın yaver gitmemesi gibi durumları aşmak gerekir.  Malın gümrüğe takılması kesin olarak düşünmelisiniz. Sıkıntı olacak malzemeyi usulünce getirtmek lazım.   Mevzuata bakmadan, bilmeden yola çıkılmaz.   "Tüh bu seferde takıldı" diyerek "iş" yapılmaz
auto-reverse recording

yas

Alıntı yapılan: isa_olcer - 21 Aralık 2020, 16:47:48Sahibi kimse ona verilsin. Başkası benden daha ucuza o ürünü elde edebiliyorsa (ihale veya gümrük mağazasından) asıl sahibi ben olduğum ve ihtiyacım olduğu halde adalet neresinde oluyor bu işin?

Yani, en azından nerede ne zaman satışa çıkacağını mail, telefon vs... ile sahibine haber verseler güzel olur. Yalnız şunu da bilmekte fayda var. Gümrüğe terk edilen her üründe satışa çıkmıyor. Yasaklı mal ise imha ediliyor. İhtiyaca göre kamu kurumları yada personelleri alabiliyor.

erkan614

İki kez yurt dışından Dhl FedEx ile kargo geldi ikisinde de bbu ürünler numune olarak geldi ticari hükmü yoktur (yani bana gondermezseniz istediğinizi yapın umrunda değil olmaz) belirten bir kağıt gönderdim paşa paşa gonderdiler
Ama önemli şeyleri aracı ile getirtiyorum çünkü gider yapma lüksum yok

sımışka

Yeni bir başlık açmak istemedim. 60*90 boyutlarında prototip 5 pcb dhl ile getirsem sorun olmuyor diye biliyorum. Fakat kompanentleri lehimlenmiş bir şekilde 5 adet pcba getirsem sorun olur mu ? Deneyimleyen oldu mu ?

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.