EGS002 0-220V Arası Sinüs Elde Etmek

Başlatan Proteus, 20 Kasım 2020, 14:06:36

Proteus

Merhaba arkadaşlar,

Devrede başarılı bir şekilde sinüs alıyorum 65V a kadar inebiliyorum +320VDC gerilimden feedback değerini zorlayarak ama ne yazıkki daha aşağısına inemiyorum.Son limitte başlıyor trafo zırlamaya
İstediğim %100 bir sinüs olmasa da en azından yakın olması çünkü çıkışta bir  220V yük trafosu sürüyorum çok hassas alet değil anlıyacağınız.

Biraz tembelliğe kaçtım mcu ile yapmamak için bu kontrolleri seçtim fiyatı da uygun gelince  :)

Feedbacki manipule edebilir miyiz?Düşük voltajlara inmek için neler yapabilirim?

Trafo giriş gerilimini değiştirmek veya giriş voltajını düşürmek bir çözüm olabilir bunların dışında neler yapabilirim ?

M.Salim GÜLLÜCE

Ne devren var nede resim.
Neye yorum yapalım ki..!!???

Proteus

Evet çok haklısınız açıkçası devreyi dışarda kablolar ile kurdum , Devre EGS datasheetlerinde yer alan unipolar modlu çalışma örneği

Proteus

Arkadaşlar herhangi bir tavsiyesi olan var mı ?

M.Salim GÜLLÜCE

R23 Potu o işi görmüyormu yani.
10 K yerine 100 K koyarsan ayar aralığın büyür ama ayar yapmaz zorlaşır.
10K ya seri birde 100K koyarsan kaba ve ince ayar olarak yapabilirsin.
Bir mesele warki o da sıfır gerilim çıkışına ayarlayamazsın. Belirli sınırları war.

Proteus

Pot değerini 100 K yaptım daha öncelerde dediğiniz gibi  ayar zorlaştı 72V seviyelerine inebildim ancak  daha aşağısına inmeye çalşınca zırlama başlıyor ölçü aletinde frekans değeri sapıtıyor waweform bozulduğundan dolayı, kısacası EGS inmeme müsade etmiyor :(

OG

Bu yapıda 0-220V arası çalışmasını beklemek fazla beklenti değil mi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Proteus

0-220 olmasa bile inebildiğim kadar insem yeterli 10V 15V seviyeleri

OG

Alıntı Yap+320VDC gerilimden feedback değerini zorlayarak
bunu düşür olur, mesela 100V
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

M.Salim GÜLLÜCE

Bir başka şey daha..
Zırıltı dırıltı noktasında ki gate scop sinyallerini eklersen net fikrimiz olur.
şu an afaki konuşuyoruz.