Demir Döküm Aden Kombi Arızası

Başlatan rayman, 20 Kasım 2020, 20:15:30

rayman

Demirdöküm Aden marka kombi var. Bunun 90 numaralı arızası led de gösteriyor.. Ancak karrtaki röleleri değiştirdim olmadı. Arıza kodu ise , Alev alıyor kısa süre hemen kesiyor. Ateşleme yapıyor 3-5 saniye yanıp kesiyor.. Ne olabilir sorun ?zamzam23

Ateşlemeden sonra kesiyorsa,
1- Gaz gelmiyor olabilir.
2- Alev algılayıcı varsa ateşleşlese dahi alevi görmediği için kesiyor olabilir.

mg1980


mustafa_cmbz

Hocam geçen benim proterhm aynısını yaptı alev göstergesi gidip geliyordu yanma odasını açıp alev çuğunu temizledim kurum yapınca görmüyordu. Düzeldi.

Daha önceden de başıma gelen baca yerinden oynamış bacadan hem oksijen çekiyor hemde yanma ile ortaya çıkan gazı atıyor bu yüzden sönüyordu.

Alev çubuğu bacayı ve baca fanını kontrol et derim ki yüzde 90da alev çubuğunda kaynaklı

rayman

Alev çubuğu sensörmüş. Arkadaşım 20 sene kombici kendisi. Karttan dedi.. Çünkü alev çubuğu üzerinde sadece kararma olmuş. Onuda zımpara yaptık yok. Bualeti uzun süre kullanmamışlar gelip baktıklarında yapmış bunu.

asma

Baymak baxi eko bilmem bişey.
Faz ve nötr yer değişirse, aynı olayı yapıyor.
Ateşleme uzun sürüyor, yanıyor bu arada devrede olduğunu gösteren led yanmıyor ve tısss. Arıza ledi yanıyor.
Faz ve nötr tekrar değişince, alevlenmeyle birlikte led kısa sürede yanıyor. Herşey normal.
Ben de o çubukları sildim (peçeteyle)  kurumla kaplanmış. Yine kara ve çalışmıyor. Zımpara ile parlattım olmadı. Sonra arkadaşı aradım faz nötr al götür dedi. Denedim oldu. 10dk aç kapa oynadım, sorun yok. Toplarken baktım o çubuk yine zenci olmuş.  :-\

rayman

Bunda Faz Nötr ters takamazsınuz. Çünkü soketli . Eğer dediğin gibi olsaydı şu ana kadar nasıl çalışıyordu ? Yeni kart taktik çalışıyor şimdi.

asma

Farklı marka kombi , benzer problem ve farklı çözüme örnek verdim.

Ters takamadığın soketin diğer ucu şebekeye bağlı değil mi arkadaşım.
Topraklı bağlantı en yakın priz yuvasından alınmış. En az 15 yıl böyle çalışmış. Ev boyanırken priz de değişmiş. Faz ile nötr bu işlem sırasında değişmiş.

 Arkadaşımın tecrübesi sayesinde sorun masrafsız çözülmüştü.
Ben de birinin işine yarar belki diyerek yazdım.

fide

Geçen yıl taşındım. Evdeki kombiyi çalıştırmadan temizlettim. Tamirci 2 saat uğraştı ama kurtardı. Gaz veren vananın içi tıkanmış. Ne yaptı etti temizleyip çalıştırdı.

Diğer bir problem önceki evimde 3 yaşındaki Bosch kombinin dışardaki bacasından içeri su gelmiş. Muhtemelen yağışlarda damla damla içeri akmış. Ve tam su akış sensörünün algılama kısmına damlamış ve oksitlemiş. 600tl sıkışmış. Parayı verince açıldı.

Cihazın içi ile ilgili birşey de olabilir. Kullanım süresi çok önemli değil. Şimdiki kombim 10 yaşından fazla ama tam yaşını bilmiyorum
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

mbahtiyar

Alıntı yapılan: rayman - 20 Kasım 2020, 20:15:30Demirdöküm Aden marka kombi var. Bunun 90 numaralı arızası led de gösteriyor.. Ancak karrtaki röleleri değiştirdim olmadı. Arıza kodu ise , Alev alıyor kısa süre hemen kesiyor. Ateşleme yapıyor 3-5 saniye yanıp kesiyor.. Ne olabilir sorun ?
Hocam aynı kombi aynı hata bendede var. Problemi nasıl çözdün paylaşabilir misin

Andromeda

Alıntı yapılan: mbahtiyar - 18 Nisan 2022, 05:40:19Hocam aynı kombi aynı hata bendede var. Problemi nasıl çözdün paylaşabilir misin
.. kartı değiştirmiş.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

diot

Genelde pilot un önüdeki termokupul arızasından yapar. Yada termokupul u kontrol eden devreden. Önce temizle olmazsa sök kontrol et.