İnvertör tavsiyesi

Başlatan ACM, 23 Kasım 2020, 12:55:54

ACM

Arkadaşlar merhaba. Bir arkadaşımın arkadaşının arkadaşı modemle çalışırken elektrik kesildiğinde internet bağlantısının kopmadan devreye girebildiği invertör istemiş. Adımız elektronikci çıktı , "yok len nerdeee , 10 yıl sonra belki" diyorum gelde inandır.

Araştırdım , bulabildiğim bilgiye göre bunların start alması katalog bilgisinde 10ms diyor oda gerçekse tabii. Satıcıya diyorum bu süre yeterli gelirmi diye onu bilmem diyor kurnaz.

10ms bir modem için yeterli gelebilirmi kapanmadan devam etmesi için ? Ups cihazlar bunu yapabiliyor sanırım ama ups istemiyoruz. 10ms yeterli gelmeme durumu olursa ek bir donanımla mesela 1 saniye kadar enerjiyi nasıl karşılayabiliriz ? Modemin dc voltajına cap takviyesi gibi bir çözüm olmasın. Sonradan bunu bende evde pc veya tv için kullanabileyim istiyorum. Belki satarım bile arkadaşlara , boşunamı arkadaşımın arkadaşının arkadaşına yardım ediyoruz  (çok pis oluyorum bazen)

quarko

Online UPS alın, işinizi görecektir.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

ACM

UPS istemiyorum , ev için düşündüğümde duruma göre 2000 Watt , gerekirse 5000 Watt yapmak istiyorum.Ups de bu imkan yok bildiğim kadarıyla. UPS dediğimizde inverter + akü birleşimi sanırım. İnverterde kendisi otomatik devreye girebiliyor zaten.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: A.C.M - 23 Kasım 2020, 14:29:08UPS istemiyorum , ev için düşündüğümde duruma göre 2000 Watt , gerekirse 5000 Watt yapmak istiyorum.Ups de bu imkan yok bildiğim kadarıyla. UPS dediğimizde inverter + akü birleşimi sanırım. İnverterde kendisi otomatik devreye girebiliyor zaten.
Pardon Akü yoksa inverter gücünün kaynağını nereden alıyor ..???

ACM

Akü olacak elbet ama aküyü istediğim gibi değiştirebilmeli ekleme yapabilmeliyim.Ups cihazlarda genelde 12A akü oluyor , bu güç kısıtlı gibi. Belki yeri gelecek 200 amper güç gerekecek , olmadı 100 daha eklenecek.Ups de bu imkan varmı bilmiyorum.

Sozuak

1. si klasik upsler 20ms gibi sürede anahtarlarlar. PC için yeterlidir. Bunu pc powersupply katalogundaki hold time değerine bakarak teyit edebilirsiniz.
2. si akü olacağına göre gidip bir ups alın. Aküsünü bir yere kadar büyük takarsınız ama daha fazlası gerektiğinde inverterin şarj devresi çekilecek yüksek akıma ve uzun şarj süresine dayanamaz.

3.sü klasik offline ups 20ms iken online ups sürekli ac-dc-ac çevrimi yaptığından geçiş süresi olmaz yük tarafında. Ama fiyatları da tuzludur.

4.sü pc notebook ve zaten bataryası var ise modem için 12Volt akü üzerinden (modem in 12volt ile çalıştığını varsayarsak)  besleyen ve aküyü şarj eden besleme/şarj devresi ile işi çözersiniz.

OG

istediğin sistem online (kesintiye müsaade yok, inverter hep devrede)
adı inverter olmuş ups olmuş, aynı şey

önce ihtiyacına binaen inverterin çıkış gücüne karar vereceksin
mesela 5KVA

5KVA bir inverter/ups farklı şekillerde tasarımlanabilir
genelde güç yükseldikçe, akü tarafı için, voltaj yuksek akım düşük tip dizayn yapılır
aküler seri bağlanır, örneğin 10 akü 120V, aküler 10Ah olsa 1200VAh (çok kabaca)

5KVA yapmıştın ya böl akü durumuna
5000/1200 = ~ 4 saat çalışır

Aküleri 100Ah 12v tip tak , süre uzayacaktır.
MAx alacağın Güç sınırın yine 5KVA

Aküyü 100Ah yaptın ama,
inverter bunu şarj ederken problem çıkmamalı, yani şarj akımı vs korumaları yeterli olmalı

1000Ah yap, 10000Ah yap, şarj süren uzar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ACM

Sozuak hocam ,
   20ms yeterli ise bu iyi haber , baktığım inverterler işimi görebilir.
   Ups i arkadaşa önerip , 1K işini görür dedim. Modemle birlikte pc yide çalıştırsın yeterli.
   Benim içinse , hocam inverterden dilim yansında ups i üfleyerek alayım diyorum.Biraz büyük alıp aküleri artırarak inverterle çözeceğim.Satmaya kalkarsan ups için montaj kozunu oynayamam , bunda ne var bende takarım diyecek , ama inverter için ana hattan bağlantı yapacan , kablolar , aküler v.s görünce ben yapamam diyecek.Onu süsleyip ampermetre wattmetre , düşük voltajda buzzer ötüşü v.s ekledinmi tamamdır.

OG hocam , şu akü hesbını aramadığım yer kalmamıştı detaylı anlatım için teşekkürler.   
   Ben ilk etapta inverter 3000 watt , aküler 1000 veya 1500 wattlık düşünüyorum.Anlamadığım bir nokta var. Eğer toplam 1200Vah güç tasarlanacaksa bunu 10 aküyle yap demişsiniz. Burda istenen gücü 10 parçayamı böleceğiz yoksa her akü 10A olmak zorundamı ?  Mesela 3000 Vah isteseydik her akü 30A mi olacak (toplam 10 akü) yoksa 10 mperden 30 akümü ?

mg1980

Size çok basit bir şey önereyim.12v 7Ah bir akü alıp modem adaptörünün fişli kablosuna +,- uçlara dikkat ederek bağlarsanız işiniz 3-5 saatliğne görülür diye düşünüyorum.UPS alsanız bu kadar süre çalıştıramayabilirsiniz. Benim şimdiye kadar gördüğüm bir çok modemin adaptörü 12v'dur.Buna göre söyledim. Devamlı bağlı kalması sorun yaratıyorsa devreye paralel bir role bağlayarak elk.kesildiğinde devreye girmesini sağlayabilirsiniz.

ACM

Alıntı yapılan: mg1980 - 23 Kasım 2020, 20:57:10Size çok basit bir şey önereyim.12v 7Ah bir akü alıp modem adaptörünün fişli kablosuna +,- uçlara dikkat ederek bağlarsanız işiniz 3-5 saatliğne görülür diye düşünüyorum.UPS alsanız bu kadar süre çalıştıramayabilirsiniz. Benim şimdiye kadar gördüğüm bir çok modemin adaptörü 12v'dur.Buna göre söyledim. Devamlı bağlı kalması sorun yaratıyorsa devreye paralel bir role bağlayarak elk.kesildiğinde devreye girmesini sağlayabilirsiniz.

Başta yazdığınız gibi yapalım dedik , hatta Aliden şarj kartı bile alımıştım önceden lazım olur diye satacaktım  ne güzel ama sonradan "bak gel 1kv ups alalım pc de çalışır çevre elamanlarıda , tek başına ne yapacan modemi" diyip usp ye ikna ettim. Şimdi sıra benim sisteme gelecek , "lambalar sonük , tv kapanmış , millet karanlıkta sen modem başında valla döverler seni" diyip kesin aklını alırım , benim gibi saf kardeşim oda.

OG

Alıntı YapBen ilk etapta inverter 3000 watt , aküler 1000 veya 1500 wattlık düşünüyorum.Anlamadığım bir nokta var. Eğer toplam 1200Vah güç tasarlanacaksa bunu 10 aküyle yap demişsiniz. Burda istenen gücü 10 parçayamı böleceğiz yoksa her akü 10A olmak zorundamı ?  Mesela 3000 Vah isteseydik her akü 30A mi olacak (toplam 10 akü) yoksa 10 mperden 30 akümü ?

Ben bir güç önermiyorum,
"2000 Watt , gerekirse 5000 Watt yapmak istiyorum"  senin sözün,
iş basit bir modem ise mantıklı çözüm şu ve benzeridir;
https://www.picproje.org/index.php?msg=601307

İnverter yapacğım diyorsun
a- önce cekeceğin güç nedir
b- sonra ne kadar süre

yapı buna göre tasarlanır.

Benim dediğim, 5KVA gibi yüksek çıkış güçleri (a şıkkı) gerekiyorsa, akımı düşük tutmak için (akım her zaman en zor olandır) akü voltajı yüksek tutulur (aküler seri bağlı) akım düşük tutulur,

Tek akü 5KVA (kayıpları dikkate almadan)
5000/12 = 417 Amper (cıss)

10 akü seri (12V * 10 = 120V)  5KVA  (kayıpları dikkate almadan)
5000/120 = 42 Amper

20 akü seri (12V * 20 = 240V)  5KVA  (kayıpları dikkate almadan)
5000/240 = 21 Amper

sistemin tasarımı buna karar verdikten sonra yapılır.

ACM

Çekeceğim güç maximum 3000 watt , 3 saat OG hocam. Daha sonra 5000W çalışmasını yapayım en azından acemiliği düşük güçlerle atlatayım.
 Sistemde voltajı yüksek , amperi düşük tutacağız. Peki bu voltajlarda inverter bulabilecekmiyim bir araştırayım ben.

OG

3000W'ı sırf modem için istiyorsan bir şeyler karışmış, Watt ile Wattsaat .

Modem harcaması 10~20Watt olsa (bilgim yok, hiç bakmadım)
20Watt'lık cihazı çalıştırmak için 20Watt çıkış gücü yeter, bu küçücük bir cihaz,
toleransı ile 50W de, bu bile abartı.

Gelelim akü ihtiyacına
20W 12V'luk aküden 1,7A akım ceker
Akünün 2Amper akım verebilmesi yeter

gelelim ampersaat (akünün kapasitesi)

20Watt cihazın (1,7A) 24 saat çalışması için 20saat x 1,7A = 34 ampersaat yani 34Ah
dikkat,
amper ile ampersaat aynı şey değil
2A akım verebilecek akü 34Ah kapasitelik olmalı (24 saat çalıştırabilmek için)

Küçük bir 12V'luk akü yetecektir
elektrik kesildi, 20 saat gelmedi, akü bitmek üzere
sonra elektrik geldi
akü şarj edilecek
şarj cihazın kaç amperlik olacak?
bu da birkaç faktöre bağlı
senin şarj süresi talebin, akünün sağlıklı şarj için max kaç amper ile şarj olabildiği gibi

normalde akü sağlığı için 1/10 akım kapasitesi önerilir (10 saatde şarj)
34Ah / 10 saat = 3,4Amper

akü tipine göre sağlıklı şarj tipi de değişir.

hesaplar bu mantıkla yapılmalı

ACM

OG hocam modem için ihtiyacı ups alarak karşılamaya karar verdik. Sen beklemede kal ben halledeceğim dedim.Belki yapacağım sistemede ikna ederim , maddi durumu iyi alsın evine her eve ihtiyaç aslında.

3000 watt ev için alacağım sistem olacak , yukarda yazmıştım ,amacım sistemi tanımak.

Hocam yine bilgi dolu satırlar eklemişsiniz , hepsini tek tek notlarımın arasına alıyorum , tekrar teşekkürler.

Erol YILMAZ

Inform un Online Sinus UPS i güzel...