20 Ocak 2021, 00:41:04

Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

AC 220V Okuma

Başlatan PICaso, 23 Kasım 2020, 18:33:29

PICaso

Alıntı yapılan: Proteus - 02 Aralık 2020, 14:07:31TrueRMS farklı RMS Farklı aralarındaki en büyük fark birinin sadece sinüsün max. noktasını bulup 0,707 ile çarpması diğerinin ise örnekler alıp ortalamasını alıp daha keskin sonuç çıkarması.

VRMS:

VTRMS:

VTRMS Kod ornegi:

Eğer keskin bir ölçüm yapacaksan VTRMS yapacaksın harmonik bindi mi sisteme sapıtır.

Hocam kod örneğinde 1024 örnek alıyor ama bunu ne kadar sürede alıyor?

Proteus

Eşit olarak bölebilirsin kaç us ise okadar illa 1024 almana da gerek yok

PICaso

Hocam zaman kavramını kafamda tam olarak oturtamadım. 1000 örnek alıyorsam 20ms/1000 kadar bir timer mı kurmam

gerekiyor. Nasıl bir şart sağlandığın da adc yaptırmalıyım? kısaca açıklar mısınız?

PICaso

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 24 Kasım 2020, 14:51:25LM358 veya LM324 kullanabilirsin.
Differantial amplifier yapısı endüstriyel elektronikte sıklıkla kullanılır.

Gerilim kazancı = 3K / (2x220K) olarak hesaplanır.
Çıkışın Ofset gerilimi 2.5v'tur.

Whats-App-Image-2020-11-24-at-11-47-46" border="0

Opampın Çıkışında 2.5V ofset gerilimine bindirilmiş 3/440 oranında zayıflatılmış girişteki AC sinyali göreceksin.
Bunu da ADC yardımıyla True RMS olarak okuyabilirsin.
Hocam bu devre ile voltaj okumayı başardım. Şimdi Frekansıda okumak istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Erol YILMAZ

Frekans için;
ADC'ye giden sinyal ile TL431'in 2.5v luk gerilimini COMPARATOR ile karşılaştırarak oluşturduğun kare dalganın  periyoduna bakabilirsin.

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.