Mosfet gate ucundaki diyot?

Başlatan Endorfin35+, 25 Kasım 2020, 12:53:13

Endorfin35+
Elimdeki bir kartı inceliyor ve bir benzerini yapmak istiyorum. Gate Sürücüsü 12V / 2.5A çıkış kapasiteli. Gate direnci olarak 330R kullanılmış.12/330 = 0,036 = 36ma şarj akımı çekildiğini hesaplıyorum. Oradaki diyot olmasaydı kafam hiç karışmazdı. 2.5A lik sürücüye ne gerek var derdim 200ma lik sürücüyü yapıştırır geçerdim... Amacım daha düşük akımlı bir sürücü kullanabilirmiyim diye olayı irdelemek.Ancak, Diyot sayesinde gate deşarjının daha hızlı olması hedeflenmiş.4148 için değerler ;

diyot üzerinden geçen deşarj peek akımını hesaplamanın/öngörmenin kolay bir yolu var mı?
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

tunayk

Temel olarak toplam Gate Charge değerini sıfırlayacaksınız diye düşünebilirsiniz. Verdiğiniz transistörde 94nC olarak verilen değeri yuvarlak olarak 0.1uC olarak düşünürseniz bunun karşılığı 0.1uAmper-saniye değeri
oluşur.  Toplam deşarj süresini 1uS olarak düşünseniz (aslında bu diyot ve sürücü transistörün iç direncine bağlı. ) 100mA'i geçmez.

apsis

25 Kasım 2020, 14:31:29 #2 Son düzenlenme: 25 Kasım 2020, 14:32:43 apsis
Gate direnci bu şekilde hesaplanmaz. Gate'in çektiği akım total gate charge (Qg), Qgd gibi değerlerle beraber miller platosu gibi faktörler dikkate alınarak hesaplanması gerek. Bunları onsemi'nin notlarından öğrenebilirsin.

Önceden oluşturduğum hesaplayıcıya göre (bazı değerleri kafama göre verdim) 86mA average gate akımı veriyor buna göre 100 ohm Turn-On direnci, 25mOhm Turn-Off direnci çıkıyor. Yani bu duruma göre diyotun önüne direnç koyman gerek. Bu çıkış sinyali için de önemlidir.

Ayrıca gate sürücünün min. 216mA olması gerekiyor. Tabi dirençler çok az daha büyütülerek 200mA'lik bir sürücü de kullanılabilir.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

analog06

hocam ilgili on semi nin notunu paylaşırmısınız acaba

apsis

"Makineye Beyin" MEKATRONİK

M.Salim GÜLLÜCE

Hiç direnç koymadanda sürebilirsiniz.
Ama çıkışta belirli karakteristik bozulmalarıda beraberinde getirir.
Çok hızlı şarj ve deşarj etmek anahtarlama kayıplarını azaltır buna karşılık.
Ancak bir kapasitörün çok hızlı şarjıda istenmez. Zira sıfırda sınırsız akıma tekabül eder ki gate delinmelerine yada sürücü yanmalarına sebep olmasın deyu dirençlenir.
Ancak deşarjınında hızlı olması istenir.
Bazı durumlarda negatif gerilim ile deşarj bile edilir.
kullandığınız devreyi çok ilgilendirir.

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.