XBEE Modemlerde İletişimde gecikme sorunu

Başlatan Mucit23, 25 Kasım 2020, 12:33:45

Mucit23

Selamlar

XBee S2C pro modemler ile Transparent Modda iletişim yapıyorum. Şöyle bir sorunum var. 100ms periyotlarla string olarak 15-20 byte'dan oluşan sabit bir veri gönderiyorum. Veri bazen buffer bekletilip toplu olarak gönderiliyor bazen hiç gelmiyor. Yani Ben 100ms aralıklarla veri sürekli gönderirken alıcıda bazen veri hiç gelmiyor bazen ard arda 7-8 paket geliyor. İletişimde böyle bir düzensizlik var.

Baudrate değerim 115200 fakat 9600 baudrate ilede denedim değişmedi. Acaba bununla ilgili bir ayar var mı? Transparent Mod yerine bu tür uygulamalar için API mode kullanımının faydası olur mu?

Mucit23

API Mod ile deneme yaptım. API modda veri gönderirken Transparent modda olduğu gibi al gülüm ver gülüm durumu yok. Gidecek verinin başına sonuna bir takım veriler eklemek gerekiyor. Ama bu modda veri kaybı yaşamıyorum. Sadece şöyle bir durum var Modemler enerjilendiğinde birbiri arasında eşleşip bağlantıyı açana kadar biraz veri kaybı yaşıyorum. Modül üzerinden herhangi bir modül ile eşlenip eşlenmediğini öğrenebilirmiyim?

Diğer bir sorum ise yine eşleşme ile ilgili. Bu modemlerde bluetooth modüllerde olduğu gibi arama modu olabiliyormu? Amacım iki modül arasında eşleşme için bir protokol yazmak. Karşı tarafın API modda configüre edildiğini varsayarsam sadece karşı modülün mac adresi bana yetiyor.