PİC TEN PİCE IR İLE veta OPTO ile DATA GÖNDERME

Başlatan Mr.Thinking, 28 Kasım 2020, 17:50:15

ACM

Donanımsal pwm ile başladım  ,38khz=38000hz ayarladım ama problem çıkıyordu.Lojik analizer ile kontrol ettiğimde çıkışın stabil olmadığını gördüm. Basic kodlarıyla yazılımsal pwm kullanarak denedim , bundada çıkış stabil olmadı. 2 işlemci ve assembly  ile (1 nop komutu bile değiştiriyordu) 38khz yakalayabildim ve sorunsuz çalıştı iletişim.
  Bu tecrubeden sonra donanımsal pwm ile tsop çalıştırılır denilince bende "yanlışınız var çalışmıyor" diye düşündüm ama bunda ısrar etmek doğru olmazdı çünki benim tecrubem sizin deneyiminize yetmez yani ısrarla olmaz demek saygısızlık olur RaMu hocam.
  "Hoca" benim nazarımdan yaş farkına bakmadan bilgi ve tecrubesiyle yol gösteren ve doğru sonuca ulaştırabilen insan. Arkadaşlık , samimiyet , muhabbet olabilir ama mutlaka RaMu, Mehmet'den sonra  "Hocam" olmalıdır ve aynı zamanda saygının çizgisinide kalınlaştırır.

Mehmet hocam değerli bilgiler için teşekkür ederim.

Kabil hocam linkteki devrenin benzerini yapmıştım , benim yaptığım aynı kartta 2 işlemciliydi , verici alıcı yan yana , linkinizi kaydettim  teşekkürler.

Yine çok yazdım ne kadar sıkıştırsamda bu kadar oluyor kusura bakmayın.

RaMu

Kullandığın
mcu nun PWM donanımının özellikleri,
mcu yu çalıştırdığın frekans,
osilatör kaynağı ( kristal, dahili rc osilatör vs. ),
pwm donanımını nasıl kurduğuna ( frekansın üretilmesi için ayarlanan registerlara atadığın değerler)
gibi hususlara göre üreteceğin pwm frekansı ile üretmek istediğin pwm frekansı arasında bir fark olur.

Yinede IR alıcı göz çok keskin bir 38kHz beklemiyor,
belli bir hata payına müsade ediyor.

Bu nedenlerle pwm ile ir haberleşme yapmakta bir sıkıntı olmaz diyebiliyoruz.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: A.C.M - 01 Aralık 2020, 12:37:43Donanımsal pwm ile başladım  ,38khz=38000hz ayarladım ama problem çıkıyordu.Lojik analizer ile kontrol ettiğimde çıkışın stabil olmadığını gördüm. İki işlemciyle ve basic kodlarıyla denedim , bundada çıkış stabil olmadı. Assembly ile biraz uğraşarak (1 nop komutu bile değiştiriyordu) 38khz yakalayabildim ve sorunsuz çalıştı iletişim.
  Bu tecrubeden sonra donanımsal pwm ile tsop çalıştırılır denilince bende "yanlışınız var çalışmıyor" diye düşündüm ama bunda ısrar etmek doğru olmazdı çünki benim tecrubem sizin deneyiminize yetmez yani ısrarla olmaz demek saygısızlık olur RaMu hocam.
  "Hoca" benim nazarımdan yaş farkına bakmadan bilgi ve tecrubesiyle yol gösteren ve doğru sonuca ulaştırabilen insan. Arkadaşlık , samimiyet , muhabbet olabilir ama mutlaka RaMu, Mehmet'den sonra  "Hocam" olmalıdır ve aynı zamanda saygının çizgisinide kalınlaştırır.

Mehmet hocam değerli bilgiler için teşekkür ederim.

Kabil hocam linkteki devrenin benzerini yapmıştım , benim yaptığım aynı kartta 2 işlemciliydi , linkinizi kaydettim  teşekkürler.

Yine çok yazdım ne kadar sıkıştırsamda bu kadar oluyor kusura bakmayın.

MCU ların en büyük sıkıntısı interrupt lardır.
Normal işleyişini interruptlar bozar.
O yüzden interrupt rutinleri oldukça kısa tutulur.

PWM setting i döngü içinde kullanırsan problem yaşarsın.
İnterupt bile PWM i kesemez.
Hatta işlemci Clock unu tamamen kes sussun PWM gene devam eder susmaz.
Yazdığın programı gözden geçirirsen farkına varabilirsin.
Döngü içinde sürekli PWM setting warmı yokmu ona bak.

ACM

Evet , son bilgiler ışığında neye bakacağımı biliyorum , bunları daha önce yazsanızda gerim gerim gerilmesem , boyum uzadı valla.

Projeye döndüğümde bu hataları tek tek kontrol edeceğim

İkinizede tekrar teşekkürler , iyiki varsınız.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: A.C.M - 01 Aralık 2020, 14:14:53Evet , son bilgiler ışığında neye bakacağımı biliyorum , bunları daha önce yazsanızda gerim gerim gerilmesem , boyum uzadı valla.

Projeye döndüğümde bu hataları tek tek kontrol edeceğim

İkinizede tekrar teşekkürler , iyiki varsınız.

Zor kazanılan bilgi kolay kaybolmaz.
Kârdasın :)

RaMu

Daha birçok değişken var 😀
Denediğin ortamda floresan lamba veya direk güneş ışığı olması bile işi değiştirir.
Besleme gerilimin, ir ledi doğru akımında sürüp sürmediğin vs. uzar gider.

Ben gaza bastım araba gitmedi,
benzin var mı, akü sağlam mı, marşa bastın mı, vites kaçta ...
Yaptım olmadı bende arabayı vurdurarak çalıştırdım diyorsun.
Bizde eski şöförüz ...

Kod, şema, neler yaptın ne oldu, hangi donanımı nasıl kullandın paylaşıp sorarsan yardımcı olmaya çalışırız.
Öncelikle kullandığın mcu nun datasheet inde PWM modülünü iyice incelemek gerek.
...
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

ACM

"Yaptım olmadı bende arabayı vurdurarak çalıştırdım diyorsun"

Vallahi aynen öyle olmuş RaMu hocam. Vakit olunca  takıldığım yerler için konu açarım projeye başladığımda.

"Zor kazanılan bilgi kolay kaybolmaz." , haftanın sözü olsun. Defterin kâr hanesine yazdımdı zaten. Kâr yazınca çok mutlu oluyorum yav , nerden bu huy bende bilmiyorum.

Arkadaşın konusunu uzattık ama yararlı bilgiler edindi sayenizde.