74hc595 tek pin lcd kullanımı

Başlatan eozkantar, 28 Kasım 2020, 21:56:47

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

eozkantar

tşk.
burada PCF8574A I2C ile 2 pin kullanılarak yapılmış 
   74hc595 tek pin lcd kullanımını araştırıyoruz...

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: eozkantar - 06 Aralık 2020, 22:01:42tşk.
burada PCF8574A I2C ile 2 pin kullanılarak yapılmış 
   74hc595 tek pin lcd kullanımını araştırıyoruz...
Alıntı yapılan: eozkantar - 30 Kasım 2020, 22:21:25
Aşağıdaki şemada tek pin kullanabilmek için zaman gecikmeleri sağlasın diye kapasitörler kullanmışlar.
İletişim hızını oldukça zora sokabilecek bir tasarım.
Hatta bazı kritik hızlarda oldukça saçmalayabilir bile.
çok güvenli değil zannımca.

JOKERAS

Hız konusunda pek bir şey değişmez.4 yada 8-Bit Datayı Paralel basmakla seri basmak
kadar bir fark olur.
Önemli olan 1 Yada 0 Slotlarını oluşturmak.Bunu oluşturacak olan Donanım
RC ilişkisi.Gürültüden etkileceğinide sanmıyorum.İşlemci Zaten Lcd'nin dibinde.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: JOKERAS - 07 Aralık 2020, 15:36:39Hız konusunda pek bir şey değişmez.4 yada 8-Bit Datayı Paralel basmakla seri basmak
kadar bir fark olur.
Önemli olan 1 Yada 0 Slotlarını oluşturmak.Bunu oluşturacak olan Donanım
RC ilişkisi.Gürültüden etkileceğinide sanmıyorum.İşlemci Zaten Lcd'nin dibinde.

TTL lojik seviyeye geçişte Kapasitenin şarj gecikmesi kullanıldığı zaman kritik bölgede yada daha erken zamanda giriş Lojik olarak Hi to Low yada Low to Hi değişimine maruz kalırsa data aktarımı duman olur.

JOKERAS

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 07 Aralık 2020, 16:30:07TTL lojik seviyeye geçişte Kapasitenin şarj gecikmesi kullanıldığı zaman kritik bölgede yada daha erken zamanda giriş Lojik olarak Hi to Low yada Low to Hi değişimine maruz kalırsa data aktarımı duman olur.
Niye maruz kalsın Mehmet Salim?
Bu mantıkla gidersek o zaman bu tür devrelerin yaşama şansı yok demektir.
One-Wire sistemler ölmüş o zaman.

z

Yasama sansi var mi? Evde masa ustunde sorunsuz kullanabilirsin ama sanayide kullanilacak bir cihazda kullanmak yurek ister.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JOKERAS

Alıntı yapılan: z - 07 Aralık 2020, 17:14:51Yasama sansi var mi? Evde masa ustunde sorunsuz kullanabilirsin ama sanayide kullanilacak bir cihazda kullanmak yurek ister.
Mesela niye çalışmazmış bu arkadaş.Eğer mevzu gürültü ise,gürültü filitre edilmemişse
o devrenin hiç bir yeri çalışmasın zaten:)

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: JOKERAS - 07 Aralık 2020, 17:11:44Niye maruz kalsın Mehmet Salim?
Bu mantıkla gidersek o zaman bu tür devrelerin yaşama şansı yok demektir.
One-Wire sistemler ölmüş o zaman.

Yapma be gülüüüm.
Aşağıdaki şemanın zaman voltaj grafiğini Data aktarım yapısına göre bir çıkarımısın. Hemde her 3 giriş için.
İşi saptırma yahu.
Data girişinde Hi den LOW a, Low dan da Hi ya geçmezse bilgiyi nasıl aktaracak diyesim geliyor haa...!!!

bocek

1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

Tagli

Bence kapasitör ve direnç ile hassas zaman tutturmaya çalışmak iyi bir fikir değil. Sıcaklık değişimlerinde zamanlama kayabilir, sistem çalışmaz hale gelebilir. Frekans yükseldikçe risk de artar.

İlk mesajımda da dediğim gibi, çabaya, riske değmez. LCD sürecekseniz işlemcinin 6 pinini kullanın işte, maceraya girmeyin.
Gökçe Tağlıoğlu

JOKERAS

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 07 Aralık 2020, 17:50:02Yapma be gülüüüm.
Aşağıdaki şemanın zaman voltaj grafiğini Data aktarım yapısına göre bir çıkarımısın. Hemde her 3 giriş için.
İşi saptırma yahu.
Data girişinde Hi den LOW a, Low dan da Hi ya geçmezse bilgiyi nasıl aktaracak diyesim geliyor haa...!!!

Mehmet Salim, işi Saptırma ne demek?Tv Saptırmasındanmı bahsediyorsun?:)

Bak oradaki Direnç Kondansatör değerlerine,ne kadar düşük değerler olduğunu göreceksin.
Yapanlar nasıl yapmış?Nasreddin Hoca misali Ya Tutarsa mantığı ile,Ya gürültüden etkilenirse mantığını
savunuyorsunuz.
Data girişinde Hi den LOW a, Low dan da Hi ya geçmezse bilgiyi nasıl aktaracak diyesim geliyor

Bende bunun niye olacağını soruyorum.Bunun cevabını bekliyorum.Cevap yok!

Gürültü varmış,eğer bir yapı gürültüden etkileniyorsa,bırak Lcd'yi
o yapının bir anlamı yok zaten.Kaldıki Ekran görüntüsü hayati sayılmayacak bir şey.

İmkan varken böyle bir şey yaparmı İnsan ben yapmam.Ama çaresiz kalırsın,İşlemcinde 1 Tane pin
kalır,o zaman neler yapılacağının kanıtıdır bu.
Ayrıca her kılı tüyü Sanayiye uyarlama hastalığı var.Nereden biliyorsunuz belki evde çalışacak.
Hiç gürültü olmayacak.Belki Fantezi yapacak arkadaş,belki Mantığı anlamaya çalışıyor,belki ölçü aleti yapacak,belki Altın dedektörü yapacak Altın bulacak vs vs uzar gider.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: JOKERAS - 07 Aralık 2020, 18:37:24Mehmet Salim, işi Saptırma ne demek?Tv Saptırmasındanmı bahsediyorsun?:)

Bak oradaki Direnç Kondansatör değerlerine,ne kadar düşük değerler olduğunu göreceksin.
Yapanlar nasıl yapmış?Nasreddin Hoca misali Ya Tutarsa mantığı ile,Ya gürültüden etkilenirse mantığını
savunuyorsunuz.
Data girişinde Hi den LOW a, Low dan da Hi ya geçmezse bilgiyi nasıl aktaracak diyesim geliyor

Bende bunun niye olacağını soruyorum.Bunun cevabını bekliyorum.Cevap yok!

Gürültü varmış,eğer bir yapı gürültüden etkileniyorsa,bırak Lcd'yi
o yapının bir anlamı yok zaten.Kaldıki Ekran görüntüsü hayati sayılmayacak bir şey.

İmkan varken böyle bir şey yaparmı İnsan ben yapmam.Ama çaresiz kalırsın,İşlemcinde 1 Tane pin
kalır,o zaman neler yapılacağının kanıtıdır bu.
Ayrıca her kılı tüyü Sanayiye uyarlama hastalığı var.Nereden biliyorsunuz belki evde çalışacak.
Hiç gürültü olmayacak.Belki Fantezi yapacak arkadaş,belki Mantığı anlamaya çalışıyor,belki ölçü aleti yapacak,belki Altın dedektörü yapacak Altın bulacak vs vs uzar gider.

Safi demagojisin wallaa yaw.. :D
Yaa anam babam data transferi dedik..
Hi Low dedik..
Bana neden olucak böyle bişey dersen "Ağam bizimle dalga geçiiyy" derim.
Kapasitörler data hızı arttıkça filtre görevi görüp High-Low sinyal olmaktan çıkıp DC ye dönüşmeye başlayacağını zaten bildiği halde hemde  ???  ::)  :P

M.Salim GÜLLÜCE

@JOKERAS
Banada bunu çizdirdin ya helal olsun wallaa...
9600 Boud yaklaşık 10 kHz eder.
devrenin 10 kHz deki tepkisi aşağıda.
Lojik değişim 2. kanalda tamamen yok olmuş durumda.
Sence neden aceba...!!!???