2 TRAFO ARASI FARK

Başlatan hsngz, 04 Aralık 2020, 16:00:02

hsngz

Arkadaşlar merhaba,
12 V 4 W smps( https://www.st.com/resource/en/application_note/dm00096812-stevalisa134v1-12-v--4-w-115-khz-isolated-flyback-stmicroelectronics.pdf ) devresini resimdeki gibi aynı değerlerle çizdim, çıkarttım ve lehimledim. Trafoyu önce kendim datasheette tarif edildiği gibi önce ben sardım ve sorunsuz çalıştı. Daha sonra seri üretim için bir firmaya üretirdim ve 300mA akım yerine 240mA'de takıldı. Açıp baktım sarım sayısı, kablo kalınlığı falan her sey doğru.

Sizce  sorun neden kaynaklanabilir? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Proteus

Kolay gelsin Feedback'de olan direnç toleranslarına dikkat et  eğer orda da hata yoksa trafo endüktanslarını bir ölç karşılaştır derim

fide

@CLR daha iyi bilgi verebilir bu konuda ama sarımların sıkılığı ve sarım şekline gösterilen özen indüktansı değiştirebilir demişti bana.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

hsngz

Alıntı yapılan: Proteus - 04 Aralık 2020, 18:15:38Kolay gelsin Feedback'de olan direnç toleranslarına dikkat et  eğer orda da hata yoksa trafo endüktanslarını bir ölç karşılaştır derim
2 tane kendi sardığım 1 de çalıştırmayan trafoyu ölçtüm ve hepsi farklı değerler çıktı.

Alıntı yapılan: fide - 04 Aralık 2020, 18:51:17@CLR daha iyi bilgi verebilir bu konuda ama sarımların sıkılığı ve sarım şekline gösterilen özen indüktansı değiştirebilir demişti bana.
kendi sardıklarım tamamen rasgele sarılmış ve çalıştırıyor.

Bir de şöyle bir sey denedim 15 sarım olanları (feedback ve sekonder) kendi kablom ile 110 sarımı (primer)  ise seri üretim trafodan söküp yeni bir trafo ile denedim ve yine istenilen akımı vermedi. Buradan sorun kablo kalitesi diyebilir miyiz? (kalınlıkları eşit benim ve seri üretim trafonun)

z

Trafolarin nuveleri birbirine yapistirilirken her birinde farkli aralik kaliyordur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

hsngz

Alıntı yapılan: z - 05 Aralık 2020, 02:00:51Trafolarin nuveleri birbirine yapistirilirken her birinde farkli aralik kaliyordur.
evet bu mümkün, test edeceğim

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: hsngz - 05 Aralık 2020, 16:16:29evet bu mümkün, test edeceğim
Kullanılan emaye telin emaye kalınlığı ve iletkenliği etken olabilir.