STM32F0 Programlama Sorunu

Başlatan Mucit23, 05 Aralık 2020, 18:28:38

Mucit23

STM32F072C8 çipim için ufak bir kod yazdım. Keil ile yazmış olduğum kodu yüklerken çok fazla sorun yaşıyorum. Sürekli programı yarıda kesiyor donuyor veya başka hatalar veiriyor. Çipten şüphelendim söküp sıfır çip taktım ama onda da aynı sorunlar devam etti. Bunun STlink ayarları ile olduğundan şüpheleniyorum.

Şuanda basit bir link programı yüklemeye çalışıyorum. İşlemcimin min. çalışma şartlarını sağladım. BOOT0 pini GND ye bağlı. Keil ile programımı yüklüyorum program çalışıyor. Bazen yüklerken hata veriyor.

Şimdi STlink Utility yazılımı ile bağlanmaya çalışıyorum aşağıdaki hatayı alıyorum.

Tam program yükleme esnasında reset butonuna basıyorum. ST link bu sefer normal olarak çipi görüyor.

STM32F0 çiplerine program yüklemek için Ekstra dikkat etmem gereken birşey varmı? Basit bir hata var gibi.

Mucit23

STM32F0 Serisi neden bu kadar sorunlu?

STM32F072C8 ile çalışıyorum.

-Keil Sürekli programı yarıda kesiyor. Bazende sorunsuz yüklüyor.
-Program attıktan sonra Stlink ayarlarında "Reset and Run" Seçeneği aktif olmasına rağmen program başlamıyor. Benim Reset butonu ile Hardware Reset atmam gerekiyor.
-ST-Link Utility PRogramıyla Ne yaptıysam STM32F0 çipime erişemedim. İlk Resimde vermiş olduğum hatayı veriyor.

Şimdi BOOT0 Pini GND ye bağlı
MCU HSE ile çalışacak şekilde configüre edildi. HSE olarak 8MHz kristal Bağlı
Reset pini 10K ile pull-up yapılmış durumda. Aynı zamanda Reset Butonu bağlı
Bütün Beslemeler verilmiş durumda.

Programlama bağlantısı PA13 pini SWDIO, PA14 Pini ise SWDCLK olacak şekilde yaptım.

O kadar saçma sorunlarla uğraşıyorum ki bunların hepsini kontrol etmem gerekiyor.

a.zorba

reset baglı ve connect under reset seçilimi.
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

quarko

STM32 nin en sorunlu serisi F1 serisi hocam. Sonu çift olan (F0,F2 ve F4) serilerin durumu gayet iyi.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

Mucit23

Sağolsun @apsis Çözdü sorunumu. Sorunun sebebi UnderReset afterReset ile alakalıymış ama yazdığım programla bunun ne alakası var anlamadım. Çünkü Reset ayarlarını yapmadan önce boş bir Template proje yüklemek istediğimde sorun olmuyordu. En iyisi SWD programlama pinlerine Reset pinini de eklemek.