oto kalorifer valfi.

Başlatan cann, 05 Aralık 2020, 20:49:31

cann

selam. Vosvosların kalorifer borusu içinde yuvarlak bir metal valf görevi yapıyor. bu yuvarlak metal tellerle aynen el freni gibi gerdirilerek açılıyor kapatılıyor. ben buna küçük bir motor(step) ile kumanda etmek istiyorum.
sanırım arababa kontağı her kapandığında valf kapalı poziyona gelecek, dereceli olarak açılmak ve kapatılmak istendiğinde pot ile yön verilecek, yani ileri çevrildiğinde açılma geri çevrildiğinde kapanma yapmalı. açma kapama lineer veya 10 kademe gibi yapılabilir. bu proje için fikir ve önerilerinizi alabilirmiyim.

Sozuak

Kalorifer derken hava akışı kontrolünden bahsediyorsunuz değil m? Oto kalorifer klapesi diye arattırırsanız motorlu kontrol edilenleri var ama servo kontrollü ucuz var mı bilmiyorum.  Ara değerleri elde etmek için dijital klimalarda kullanılan motorlu ve servolu tipler de var. Fiyat konusuna girmiyorum tuzlu olabilir.

cann

evet hava akışı bahsettiğim. hazır değilde yapılabilecek bir proje için fikir ve destek arıyorum

Sozuak

Araba yedek parçacılarına gidip bu parçaları sor. Genelde motor ünitesi ile onun hava akışını kontrol eden klape mekanizması 2 ayrı parça olur. Yani kalorifer hava borularının üzerindeki valfe dışarıdan kuple edilir.
Isı ayarı için sıcak/soğuk hava kanallarından gelen havaları farklı oranlarda karıştırmak için servolu mekanizma olur. 

tunayk

Alıntı yapılan: cann - 05 Aralık 2020, 22:06:19evet hava akışı bahsettiğim. hazır değilde yapılabilecek bir proje için fikir ve destek arıyorum
Eğer kendiniz yapacaksanız, küçük bir kart ve model servosu ile iş görebilirsiniz. Model servosu olmadan da yapılabilir. Örneğin klepenin miline bir pot bağlar, karttaki işlemci op amp  vb. İle aktüel ve set değerlerini  kıyas edip ayar yaptırabilirsiniz. Proje olarak ne seviyede iş yapacağınıza göre pekçok çözüm düşünülebilir. Ev tipi Klimalardaki kanatçık kontrolünde küçük step motor kullanılıyor. Seçenek çok.

cann

klape motoru bulup mevcut mekanizmaya uyalayabilirim, ama aynı arabanın kontrol ünitesinide bulmak mümkün müdür