Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

CCS C Interrupt

Başlatan mu09, 06 Aralık 2020, 21:21:49

mu09

Arkadaşlar merhaba

Projede 16F1947 pic kullanıyorum.10 adet input switch,10 adet röle çıkışlı yük,10 adet de ULN2003 üzerinden indikatör ledi yakıyorum.Röle ile sürülen yüklerden analog bilgi okuyup belirli bir değerin altında ise alarm rölesini enerjilendiriyorum.Bir de alarm accept inputum olacak.Sorum şu,alarm rölesi 1 adet ve 10 adet röle çıkışından analog bilgi işlenip bu röleyi enerjilendiriyor.Kesme kullanmadan yapınca,alarm rölesi arafta kalıp bir çekiyor bir çekmiyor.RB0 external kesmesi kullandım,çalışıyor fakat ben bu röleyi atıyorum 1 dakika susturduğum zaman o 1 dakika boyunca ana program işlemiyor.Pic üstünde RB inputlarına tanımlı IOC interruptları var fakat benim switch inputlarım B portunda ve interruptı, atıyorum sadece B portunun 1. inputuna tanımlayamadım.RB yi interrupta tanımlayınca bütün RB portu inputları kesme olarak çalışıyor.Böylelikle dışardan girilen switch inputu ile kesme inputu birbirine karışıyor.Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi ?

Teşekkürler.

ziyaretci

İnsan cevap yazmaktan korkuyor. Hadi yine iyisiniz, iç sesiniz oldum.  ;)

Okumak yoruyor. %75'inde vazgeçtim.

-Yazınızı düzenler misiniz? İlk paragrafta sisteminizin ne olduğu, ne yaptığı hakkında bilgi verebilirsiniz. İkinci paragrafta istediğiniz sonuçları, üçüncü paragrafta ise sizin denediklerinizi vs.
-Kodunuzu paylaşır mısınız?
-Devrenizi paylaşır mısınız?

Not: Noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakınız.

İyi çalışmalar.

RaMu

Çok karışık yazmışsın.

Anladığım temel problem:
RB0 kesmesi ve PORTB değişiklik kesmesi diye iki farklı kesme var,
bu kesmelerin nasıl çalıştığı hakkında nette ve forumda detaylı anlatımlar var,
bu iki kesmenin farkını öğrenmen lazım.

Bazı Pic lerde RB0 kesmesinin bir benzeri INT0, INT1 kesmeleride mevcut.
Kullandığın mcu da varsa bunlarıda araştırabilirsin.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

sifirzero

sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir