Mesafe ve varlık ölçümü için IR sensör mü ultrasonic mi?

Başlatan catalyst, 07 Aralık 2020, 10:22:28

catalyst

Merhaba,

Bir projede 4mm kalınlığındaki camın arkasına bir sensör kullanmam gerekiyor. Camın önüne birisi geldiğinde bir röle tetikleyeceğim. İnternette birçok araştırma yaptım. IR sensörler özellikle ToF yöntemiyle çok güzel uygulamalarda kullanılmış. Ama ışıktan çok fazla etkileniyorlar.
Bunun yerine ultrasonic kullansam, önündeki camı (4mm'lik) hedef olarak algılar mı?

fide

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

ipek

sanat galerileri tabloların arkasına 10GHz'lik mikrodalga sensor yerleştiriyor,camın kalınlığının,güneş vs...anlamı kalmıyor,piyasada sadece sensoru gördüm HB100 diye geçiyor ,mutlaka bitmiş üründe vardır..

z

Radar sensor de denilen mikro dalga sensor isini gorur. Oto alarm sistemi satanlardan arastirin.

Ben atelye icin kullanmistim ve camin onunden algilama yspiyordu.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Radar sensor de dsnilen mikro dalga sensor isini gorur. Oto alarm sistemi satanlardan arastirin.

Ben atelye icin kullanmistim ve camin onunden algilama yspiyordu.

Andromeda

.. varlık sensörünün hareket olmasada lambayı açık tuttuğunu sanıyordum.. ama öyle değilmiş.. ek olarak aydınlatmayıda kontrol ediyor ve gerekli değilse ışığı kapatıyormuş.. eee.. hareket sensörlerindede aydınlık ayarı var.. neyse..
tuvalete girdik.. oturduk..
kitabımızı açtık okuyoruz..
hareket yok :D ... orada yatsamda
sensör beni algılayacak..
var mı böyle sensör..ucuz beleş fiyata..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

z

Bahsettiginiz islem yazilimla yapilir. Biraz akilli algoritma gerekir. Ilave sensorler gerekebilir.

Fakat aldatilmalari mumkun.

JOKERAS

Alıntı yapılan: catalyst - 07 Aralık 2020, 10:22:28Merhaba,

Bir projede 4mm kalınlığındaki camın arkasına bir sensör kullanmam gerekiyor. Camın önüne birisi geldiğinde bir röle tetikleyeceğim. İnternette birçok araştırma yaptım. IR sensörler özellikle ToF yöntemiyle çok güzel uygulamalarda kullanılmış. Ama ışıktan çok fazla etkileniyorlar.
Bunun yerine ultrasonic kullansam, önündeki camı (4mm'lik) hedef olarak algılar mı?
Işıktan,her türlü şeyden etkilenir ama IR Reciver,sensörler Siyah Plastikle kaplandığı için
çevresel etkiler en aza indirilir.

Işık veya herhangi bir gürültünün önemi yok.
IR vericiye kendiniz özel bir Protokol yazarsınız ve bunu gönderirsiniz.
IR alıcıdan yani Receiverdan Kendi Protokolünüzü okumayı beklersiniz,bu hatasız olacaktır.
Işıktan veya her hangi bir dış etkenden etkilenmeyecektir.

Alıntı yapılan: Andromeda - 07 Aralık 2020, 15:46:11.. varlık sensörünün hareket olmasada lambayı açık tuttuğunu sanıyordum.. ama öyle değilmiş.. ek olarak aydınlatmayıda kontrol ediyor ve gerekli değilse ışığı kapatıyormuş.. eee.. hareket sensörlerindede aydınlık ayarı var.. neyse..
tuvalete girdik.. oturduk..
kitabımızı açtık okuyoruz..
hareket yok :D ... orada yatsamda
sensör beni algılayacak..
var mı böyle sensör..ucuz beleş fiyata..
PIR sensörlerinin İnsan veya Canlının Vucudundan yayılan Radrasyonla uyarıldığını
duymuştum.PIR sensörlerin önündeki Prizmatik yansıtıcı çok önemliymiş.
Hatta işin en can alıcı noktasıymış.
Madem öyle,o zaman ortamda Canlı var ise sensörün sürekli değer üretmesi gerekmezmi?
Eğer öyle ise Tuvalette Kitap okunabilir:)

fide

Alıntı yapılan: JOKERAS - 07 Aralık 2020, 19:36:07Işıktan,her türlü şeyden etkilenir ama IR Reciver,sensörler Siyah Plastikle kaplandığı için
çevresel etkiler en aza indirilir.

Işık veya herhangi bir gürültünün önemi yok.
IR vericiye kendiniz özel bir Protokol yazarsınız ve bunu gönderirsiniz.
IR alıcıdan yani Receiverdan Kendi Protokolünüzü okumayı beklersiniz,bu hatasız olacaktır.
Işıktan veya her hangi bir dış etkenden etkilenmeyecektir.
PIR sensörlerinin İnsan veya Canlının Vucudundan yayılan Radrasyonla uyarıldığını
duymuştum.PIR sensörlerin önündeki Prizmatik yansıtıcı çok önemliymiş.
Hatta işin en can alıcı noktasıymış.
Madem öyle,o zaman ortamda Canlı var ise sensörün sürekli değer üretmesi gerekmezmi?
Eğer öyle ise Tuvalette Kitap okunabilir:)

PIR ( passive infrared) sensörde iki küçük pencere var. Çalışma şekli ise iki küçük pencere arasında uyarılma farkı oluşması yani pır sensörün algılama aralığındaki bir bölgede sıcak bir nesnenin (insan, sıcak kanlı başka bir canlı, yeterli hararete ulaşmış otomobil vb) geçmesi gerekiyor. Bu hareket iki pencere arasında anlık bir fark oluşmasını sağlıyor. Yada pencerelerden biri sıcak nesneyi görüp diğeri görmediği anda.
Görüş mesafesinde değilse yada pır sensöre doğru hareket ederse algılaması muhtemel değildir.

Bir ortamda olduğumuzu pir ile takip edemeyiz ama bu iş çoklu termal sensörler yada termal kameralar ile yapılabilir.

Konu başlığındaki problem yazılan cevaplara alternatif olarak Raspberry pi ve kamera ile görüntüdeki değişim ile çözülebilir gibi duruyor.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

z

PIR sensor uzerinde ozel bir optik duzenek var. Bu hem gelen isini odakliyor hem de hareket eden nesneden gelen isinlari hareket oldukca kesikli hale getiriyor. Yani sinyali optik olarak kiyiyor.

Bu sayede isi kaynagi sabit mi hareket mi ediyor icin fafa yormak gerekmiyor.

Bu optik duzenegi sokerek sabit mercek kullanirsan isimaya duyarli bir sensor elde edersin.
Fakat yanilgi sorunun olur.

Dalga boyu uygun olan her isima sensoru etkiler.

JOKERAS

Alıntı yapılan: fide - 07 Aralık 2020, 21:17:44PIR ( passive infrared) sensörde iki küçük pencere var. Çalışma şekli ise iki küçük pencere arasında uyarılma farkı oluşması yani pır sensörün algılama aralığındaki bir bölgede sıcak bir nesnenin (insan, sıcak kanlı başka bir canlı, yeterli hararete ulaşmış otomobil vb) geçmesi gerekiyor. Bu hareket iki pencere arasında anlık bir fark oluşmasını sağlıyor. Yada pencerelerden biri sıcak nesneyi görüp diğeri görmediği anda.
Görüş mesafesinde değilse yada pır sensöre doğru hareket ederse algılaması muhtemel değildir.

Bir ortamda olduğumuzu pir ile takip edemeyiz ama bu iş çoklu termal sensörler yada termal kameralar ile yapılabilir.

Konu başlığındaki problem yazılan cevaplara alternatif olarak Raspberry pi ve kamera ile görüntüdeki değişim ile çözülebilir gibi duruyor.
Yani bu sensör,ortamda canlı varken sürekli sinyal vermiyor öylemi?
Sadece Canlı hareket edince Sinyal üretiyor yani.
O zaman Sürekli sinyal veren bir Sensör düşünelim.Ama nasıl?

fide

Alıntı yapılan: JOKERAS - 08 Aralık 2020, 14:18:10Yani bu sensör,ortamda canlı varken sürekli sinyal vermiyor öylemi?
Sadece Canlı hareket edince Sinyal üretiyor yani.
O zaman Sürekli sinyal veren bir Sensör düşünelim.Ama nasıl?

Termal izleme.

AMG8833

8x8 termal sensor

catalyst

Merhaba, radar sensörü denedim. Çok düşük genlik ve frekansta sinyal veriyor. Opamp ile yükselttim. Fakat 1200mm uzaklığı algılamıyor sensör. Bunu arttırmanın bir yöntemi var mı ? Yani sinyali daha da mı yükseltmeliyim? Yoksa sensör kaynaklı bir problem midir bu?

z

Role suren transistoru vardir. Pullup direnc eklemeyi dene.

catalyst

Yok dostum, IF çıkışından alıyorum o sinyali ben.