Fırçalı DC Motor PWM Kontrolde Tork Problemi

Başlatan veliusta, 08 Aralık 2020, 19:27:04

veliusta

Yeni fark ettiğim olay, Fırçalı DC Motor PWM kontrollü yapıldığında tork düşüyor.
ee Neden o zaman hız kontrolü yapıyoruz?

Bunun bir çözümü var mı? Onun yerine step motor mu kullanılıyor?

Motor sürücüde Frekansın ve PWM bit ne olmalıdır, kriterler nelerdir?
1MHz'de motor sürsek ne olur?  24 bit PWM'de sürsek ne olur?

PWM yerine Ayarlanabilir DC Voltaj elektrikle kontrol edilse daha iyi olmaz mı?

Mucit23

FeedBack yapmadan tabiki tork düşer. Fakat Motor devrini okuyup PI veya PID gibi kontrolcülerle feedback yaparsa istenilen devirde hedeflenen tork üretilebilir.

PWM çözünürlüğünün motor tepki vermedikten sonra çok yüksek olmasının anlamı yok. Çoğu uygulama için 8 bit bile yeterli olur. Bu biraz motorun karakteristiği ile alakalı.

Yuunus

cok yuksek pwm frekansi anahtarlama kaybindan baska bir ise yaramaz, tabiri caiz ise afedersiniz 😄  essek kadar bir motor bu frekanslara tepki vermeyebilir diye dusunmeden edemedim.

veliusta

ilyas KAYA

Şont direnci de iş görür encoder şart değil

apsis

Hız kontrolü başka tork kontrolü başkadır. Bir kere akım geribeslemesine ihtiyacın var. Vektör kontrol yapamayacağın için encodere ihtiyaç yok (Hız kontrolü de yapacaksan durum değişir).

Daha sonra motorun karakteristiğine göre akıma bağlı olarak tork kontrolü için bir PI kontrol yapmalısın.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

veliusta

Şönt direnç ile nasıl olacak? Motorun önüne bir direnç bağlayıp voltajını ölçerek mi?
Motor akımı artıkça , PWM sinyalinde duty cycle kısmını mı artıracağım?
İnternette baktımda böyle yapan hiç görmedim.

tunayk

Akim kontrolü daha basit olacaktır şüphesiz. Devir kontrolü yapıldığında  doğal olarak motor istenen torku vermez mi?

M.Salim GÜLLÜCE

Motor zorlandıkça daha faza akım çekme eğilimine girer.
Şönt üzerinden bunu anlamanız mümkün.
Ancak devir konusu kesinlikle geri beslemeye ihtiyaç duyar.
Yani encoder.

PWM ile yaptığınız devir kontrolü aslında yüke sabit gözle bakıldığında devir dengeye gelir.
Değişken yüklerde devir sapıtır.
Dolayısıyla tork ile yük dengesini sabit devirde tutabilmek için Encoder şart.

veliusta

Kafam karıştı,  Torku sabitleyip, Devir kontrolü nasıl olacak o zaman?  Şönt ve encoderle mi?
Yoksa sadece encoder mi?

veliusta

Hem tork, hem devir kontrolü yapılması mümkün değil bence.

ilyas KAYA

Encoder olduktan sonra sont direncine gerek yok.
Motor yüke bindikce devir de düşecek dir ama bu sefer isin icine epey bir formül hesap kitap isi girecektir. Oran orantı gibi.

Yada hazir PI veya PID kontrol yapabilirsiniz.

Şont direnci ile basit bir opamp devresi ile de feedback yapabilirsiniz.

Yada basitçe direnç üzerindeki gerilim arttıkça pwm e bu farki ekleyin olsun bitsin. :)

Arkadaşların da dediği gibi devir kontrol etmek başka tork kontrol etmek başka. Sistemin ne olduğunu bilmek lazım

veliusta

Bir arkadaşım şöyle bir cihaz yapacakmış, motor sordu bana dc redüktörlü motor alabilirsin dedim,
Bu iş için en uygun motor nasıl olmalı? Servo, Step, Fırçalı ??

apsis

Bir sistemi nasıl kontrol etmek istiyorsanız modelini araştırmak gerekli. Tork ve hız nedir neler bağımlıdır bunlar hakkında da fikir verir.

Akımı bilmeden sadece encoderdeki veriye göre motoru kontrol edersen duman olabilir.

https://www.intechopen.com/books/applied-electromechanical-devices-and-machines-for-electric-mobility-solutions/torque-control-of-a-dc-motor-with-a-state-space-estimator-and-kalman-filter-applied-in-electrical-ve

Alıntı YapBir arkadaşım şöyle bir cihaz yapacakmış, motor sordu bana dc redüktörlü motor alabilirsin dedim,
Bu iş için en uygun motor nasıl olmalı? Servo, Step, Fırçalı ??

Servo bunun için pahalı kalabilir. Fırçalı redüktörlü motor bu iş için daha mantıklı gibi. Okuldayken arkadaşlar bundan yapmıştı. Redüktörlü motor kullamışlardı.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

ilyas KAYA

Değişken yük ve değişken tork ve değişken hiz var. Encoder şart.