Led yakma

Başlatan Mr.Thinking, 09 Aralık 2020, 22:48:55

JOKERAS

Alıntı yapılan: elektro77 - 13 Aralık 2020, 15:53:52Dışarıdan extra bir devre kullanmadan olmalı.

peki şöyle düşünsek:
Aynı "i" noktalarının x-y ve z yollarından sonrada var olduğunu düşünürsek ve yine onlardan sonrada var olduğunu,
SONUÇTA  rastgele bir sayı üretmekte bize faydası olur mu?

...X2
                        .
          ...X.....İ2......Y2
          .            .
          .            ...Z2
          .
          .
          .
........İ....Y.....İ3
          .
          .   
          .
          .
          .
          ...Z.....İ4
@elektro77 , siz gerçekten 3 Ledin rastgele bir zamanda yanmasınımı soruyorsunuz,yoksa
fikir jimnastiği olsun diyemi soruyorsunuz?
Önerilen yöntemlerde dışarıdan ekstra bir şey yokki.
Timer ve Adc İşlemci içinde.

Ayrıca...
Değer atanmamış yerel değişkenler Rastgele değerler alır.Ne kadar rastgeledir bu tartışılır.
brandice5 'in dediğine göre bu rastgelelik Belli bir rastgelelik,o zaman buna rastgele diyemeyiz.
Ama 3 led için yeterli olur sanırım. 3 Ledin Rastglelik durumu ne olabilirki?
Ya ondadır ya bunda yada Turşucunun kızında.

Ağacın gövdesi,dallar,yapraklar,çiçekler...Sonuçta geriye doğru gidince
kökün Rastgeleliği kadar sonuç üretecek.Mesele kökü Dallandırıp budaklandırmakta değil,
Kökü Rastgele bir değer ile başlatmak.Kime göre neye göre rastgele.

Hadi Rast gelsin Makam gitsin:)

---------

Mehmet Salim,Profilindeki resim senmisin?
Korktum!O nasıl bakış öyle:)

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: JOKERAS - 14 Aralık 2020, 14:01:20@elektro77

Mehmet Salim,Profilindeki resim senmisin?
Korktum!O nasıl bakış öyle:)

Kork walla, görünce bende gendimden korktum  ::)
Yaşlandıkça göz kapaklarım kaşlarım çöker oldu..

20 yılda insan ne kadar çok değişiyor azizim..   :du:  :'(

brandice5

Aslinda bu baslik altinda yazilacak o kadar cok sey var ki :) neyse konu kapanmasin diye yazmiyorum..

z

Alti ustu random led yakacak abartmayin.

Ledler gercek randommus gibi yansa ne olur yanmasa ne olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

brandice5

Bu arada benim bahsettigim konu led yakmakla ilgili degil, olayin felsefi boyutundan bakarak yazacak cok sey var :)

JOKERAS

Alıntı yapılan: brandice5 - 14 Aralık 2020, 15:57:14Bu arada benim bahsettigim konu led yakmakla ilgili degil, olayin felsefi boyutundan bakarak yazacak cok sey var :)
Tamam işte ne güzel.Mevzu Rastgelelik olduğuna göre işin felsefesini yapın.

Mesela siz,Rastgele sayı üretmek için donanımlar olduğundan bahsettiniz.
Bu donanımları açabilir mantığını anlatabilirsiniz.

Rastgelelik aslında sonsuzluk değilmidir?
Eğer böyle ise herhangi bir donanımın ürettiği değere Rastgele bir değer diyebilirmiyiz?
Üretilen Rastgele değer çözünürlüğü kadar Rastgeledir diyebilirmiyiz?

Donanımın ürettiği Rastgele değer ile bir sonraki işleminde tesadüfen aynı değeri tekrar
üretirse buna da Rastgele değer diyebilirmiyiz?
Donanım ürettiği Değeri Elimine ederekmi sonraki değeri üretiyor vs.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: JOKERAS - 14 Aralık 2020, 14:01:20siz gerçekten 3 Ledin rastgele bir zamanda yanmasınımı soruyorsunuz,yoksa
fikir jimnastiği olsun diyemi soruyorsunuz?

Alıntı yapılan: brandice5 - 14 Aralık 2020, 14:50:05Aslinda bu baslik altinda yazilacak o kadar cok sey var ki (Resim gizlendi görmek için tıklayın.) neyse konu kapanmasin diye yazmiyorum..

Birileri geçekten düşünmeye başlamış gibi görünüyor...Sizi tebrik ederim konuyu felsefeye ve beyin jimnastiğine kadar dayandırdınız...
Asıl amacım bu idi, sizi düşündürmek ve bu sonuca çıkabilenleri görmek. Ama ledi de yakmak istiyorum tabi ki...

yumurtadan yeni çıkmış bir su kaplumbağası düşünün. Bu kablumbağanın rolü program koşturucu olmak.
Birde kumsal var rolu ise "x" yolu olmak. Tam tersi yerdeki denizin görevi ise "z" rolünü oynamak. yumurtaların bırakıldığı yer ise "y" çukuru.
Yumurtadan yeni çıkmış kablumbağada yazılımsal olarak hiç bir koşullandırma yok. Fakat tesadüfen denize gitmeyi seçiyor.
Başka bir kaplumbağa ise tam tersine, kumsala gitmeyi seçiyor ama bir kuş onu alıp götürüyor. Bir diğeri ise olduğu yerde kalıyor ama onuda bir başka canlı, alıp götürüyor. Denize gitmeyi başaranı ise bir balık yutuveriyor.(doğru mu?)
Bu işin felsefi kısmı işte.

Sizden, ledleri yakmak için istediğim fikir aslında tam olarak bu. Yazılımsal olarak, kablumbağanın yaptığını nasıl yaparım?
Random sayılardaki rastgelelikler bir mantığa dayalı rastgelelikler olduğu için mantıkları bir noktadan sonra çözülebiliyor.
Bu nedenle daha zekice bir fikre ihtiyacım var.
Yada i noktasına bir "cin" oturtup tüm işi ona yaptıracağım...:)
ego=1/Knowledge

RaMu

Alıntı yapılan: elektro77 - 14 Aralık 2020, 21:11:46...
Bu nedenle daha zekice bir fikre ihtiyacım var.
Yada i noktasına bir "cin" oturtup tüm işi ona yaptıracağım...:)
Zekiceyse cin değil bi büyük oturtmalı,
sarhoş  olup rastgele davranabilir belki.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: RaMu - 14 Aralık 2020, 21:59:29Zekiceyse cin değil bi büyük oturtmalı,
sarhoş  olup rastgele davranabilir belki.
Evet en zekice fikirdi. :) :)
Yazılımsal olarak bir sarhoş nasıl taklit edilir. Aradığım cevap burada yatıyor. Ne yaptığını bilmeyen bir algoritmaya ihtiyacım var. Fakat stack taşması olmadan.
ego=1/Knowledge

RaMu

Aslında aklıma iki basit yöntem geldi.

Biri hile yapmak:
Belirli bir adet random rutin gerekli ise
dışarıda standart yöntemlerle rastgele sekanslar önceden üretilip
mcu hafızasına yüklenir.
Mcu bu sekansları sırayla ledlere uygular, kaldığı yeri enerji kesilsede aklında tutar,
her enerjilenmede aynı sıralamayla ledleri yakmaz en azından.

Diğer aklıma gelense yalan:
Ne kadar random olur araştırmadım ama
pi gibi bir sayının sıradaki basamağı hesaplanıp
bu basamak random sayı olarak kullanılabilir,
program ilk yüklendiğinde kaçıncı basamaktan başlayarak kullanılacağı yine random olarak belirtilir,
her enerjilenmede sıradaki basamağı kullansın diyede bir kayıt tutulur.

--------

Bu arada kaplumbağa hareketleri büyük ihtimalle rastgele değildir.
Akıl oyunlarında John Nash güvercin yürüyüşünün logaritmik olduğunu hesaplıyordu sanki.
Gerçek mi film hikayesimi emin olamadım.
Ayçiçeğinde çekirdeklerin fibonacci serisine uyması vb. durumlarda düşünülürse
bu davranışların belirli koşullamalarla gerçekleştiği ve
matematiksel olarak açıklanabileceğini düşünüyorum.
Random işine fazla takılmazdım bu iş için.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

JOKERAS

Alıntı yapılan: elektro77 - 14 Aralık 2020, 21:11:46Birileri geçekten düşünmeye başlamış gibi görünüyor...Sizi tebrik ederim konuyu felsefeye ve beyin jimnastiğine kadar dayandırdınız...
Asıl amacım bu idi, sizi düşündürmek ve bu sonuca çıkabilenleri görmek. Ama ledi de yakmak istiyorum tabi ki...
@elektro77 , gördüğün gibi çıkabiliyoz:)
Çıkıyoruz da inebilirmiyiz o ayrı.

Evet evet,katılıyorum.Buna Çok daha Cin fikir gerekir.Bu soru göründüğü kadar kolay ve basit
bir soru değil.

Bu arada ben bir kaç yöntem kafamda düşündüm.Çok basit ve oldukça etkili ve belli sınırlar dahilinde  Rastgele değer üretir diye düşünüyorum.Belli sınırlar içindeyse bu nasıl olacak diye sorduğunu duyar
gibiyim.Belli sınırlar dahilinde bile olsa düşündüğüm yöntemin "Doğaçlama" değer üreteceğini düşünüyorum.Bu değeri üretirken ise rastgele herhangi bir çevriminde aynı değeri üretmişse
bir daha o değeri kesinlikle üretmeyeceğini,Tamamen Unik bir değer üreteceğini düşünüyorum.

Aslında Matematikçiler bunu daha iyi çözebilirler,anlayabilirler.Ama işin ilginç yani ortada yoklar.
Kendilerinin bile inanmadığı basit bir örnek verip tüydüler:)

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: JOKERAS - 15 Aralık 2020, 14:36:13Aslında Matematikçiler bunu daha iyi çözebilirler,anlayabilirler.Ama işin ilginç yani ortada yoklar.
Kendilerinin bile inanmadığı basit bir örnek verip tüydüler:)

Ben matematikçilerin bir tanesini buldum. Ama videonun sonunda sorunun ne olduğunu unuttum.:)

ego=1/Knowledge

JOKERAS

@elektro77 ,Yaklaşık 1.5 Saatlik Video'yu izlettiniz bana.Ama zevkliydi.
Matematikçi dediğin böyle olmalı.Bizim İlkokul hocası,öğrenciler bir şeyi yapamayınca
ya döver ya kızardı.Aynı şekilde Orta Okul öğretmenlerimizin de çoğu yapamayan
anlamayan öğrencileri döverdi.Neyse ne.

Büyük resmi Göremeyenler Resmin içinde Figüran olurlar.
İşin vahim ve Komik tarafı Figüran olduklarını bile anlamazlar.

Bu çooook felsefi bir söz ile işin felsefe kısmını geçelim artık.
İcraaata bakalım.

Ne yaptınız 3 Ledin Rastgelelik durumunu çözdünüzmü?

RaMu

Hazır denk gelmişken paylaşayım:
Quantum Entanglement'ı test etmek için kullanmak üzere
tasarlanan deney düzeneğinde A veya B seçimini random yapması için bir kaynak gerekiyor,
bu kaynak 7 milyar ışık yılı uzaktaki iki Quasar'ın dünyaya ulaşan ışığındaki rastgele değişimler,
bu kaynaklardan random sayı üretmek ve deneyi yapmak için
adamlar dağ başında, buz sarkıtlarıyla cebelleşip, sisle pusla kapışıp
iki  gözlem evini kullanıyorlar.
Yine belgeselde Quantum Entanglement ve Kuantum Bilgisayar'ın çok önemli kullanım alanı ve
bunu ticari olarak kullanan bir Çin şirketi ve
şirketin yörüngeye yolladığı uydudanda bahsediliyor.

Rastgele sayı kısmı 28.30 :
https://www.youtube.com/watch?v=0f4YFF9d9tY

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: JOKERAS - 15 Aralık 2020, 17:24:57Ne yaptınız 3 Ledin Rastgelelik durumunu çözdünüzmü?
Bunu rastgelelikle halletmem imkansız. Bunu zaten baştan beri biliyordum. Sadece felsefeyi elektronik ile bağdaştırarak yorumlamanızı sağlamaya ve biraz düşünmeye sevkettim.
     Rastgelelilik veya şans diye bir şey yoktur. (İlk yazımda "Bir nevi şans eseri gibi" yazmam sadece bir ironiydi.)  Bu tamamen zihinsel bir kavram. Bir paranın yazı mı yoksa tura mı geleceğini bile, matamatiksel olarak net bir şekilde hesaplamak mümkündür.
     Parayı havaya sistemli olarak (belli kurallar çerçevesinde) attığınızda: paranın ağırlığı, yüzey genişliği, atış hızı, devir sayısı, sürtünme katsayısı, ivmelenme, maksimum yüksekliği, yerçekimi gibi verilerin ve bulunan kanunların ve henüz bulunmamış kanunların hepsi bir arada değerlendirilip hesap yapıldığında atılan paranın yazımı yoksa turamı geleceği kesin olarak hesaplanabilir. Yani şanş diye bir şeyin olduğuna inanmayanlardanım. Eğer varsa galton düzeneğini nasıl yorumlandırmalıyız.
     Bilinçli yada bilinçsiz seçim vardır, o parayı havaya atmayı veya atmamayı seçmek. Asıl seçilmesi gereken budur. x-y-z yollarından birini seçmekle aynı anlamda.
Projemde ledleri seçecek olan bilincin işlemci olmasını istiyorum. Ben İşlemciye bir irade yüklemek istiyorum.
Devreyi oluşturup istediğim anlamda bir ledin yandığını gördüğümde bunun benim algoritmalarımla değil  işlemcinin kendinin seçtiğini bilmek istiyorum.  Algoritmalarım sadece seçim yapması gerektiğini söyleyecek.
 (Bu duruma bazıları yapay zeka diyebiliyor ama malesef yapay zekada da bir irade yoktur. Yapay zeka sadece ona dışardan yüklenen bilgilerden yararlanarak bir seçim yapar. Seçim yaparken de seçim yapacağı seylerin ne olduğu bilgisi yüklendiğinde seçim yapar. Buna irade denebilir mi? x-y-z yollarında ne olduğu belli değil.Sadece tahmin edilebilir. Yani mavi yada kırmızı hap. )
Bu işi fiziksel olarak yapacak olursam:
Deneyi bir üst seviyeye çıkartıp şunları yapabilirim belki: Ana konu: İşlemcinin, işleri tesadüfe, rastgeleliğe bırakmayan veya iradesi olan bir şeyden yararlanmasını sağlamak. Peki nasıl olacak?
En basit yöntemle:
Bir hamam böceğini dar  bir kutuya koyup bu kutuya da hamam böceğinin sığabileceği kadar  üç kanal açacağım.(Daha iyi anlaşılması için, elimden geldiğince çizdiğim resimler ektedir)
Hamam böceği ile kanallar arasına da bir set koyacağım. Bu seti kaldırınca hamamböceği  ile kanallar arası ulaşılabilir olacak.
Kanalların herbirine ise en basit yöntemle, herbiri işlemciye bağlı birer optik algılayıcı koyacağım. Seti kaldırdığımda hamamböceğinin kanallardan herhangi birine girip girmediğine bakacağım. Eğer herhangibir  kanalda ise o kanala ait ledi işlemci tarafından aktif edeceğim.
Zor olan ise:
Hamam böceğinin başına uygun algılayıcılar yerleştirilir. Alınan sinyaller opamplarla uygun oranda yükseltip filitre edilir. Daha sonra bu sinyaller  analiz edilerek  matematiksel olarak anlamlandırılır. Sonuç olarak  hamam böceğinin hangi kanala gitmek istediği bulunmaya çalışılır.
Bu deneyin düzeneğinde  kutudaki set şeffaf olmalı ve hamamböceği kanala gitmek istesede ulaşamamalı. Her hareketindeki sinyaller analiz edilip hangi kanala gitmek istediği kolayca tespit edilebir.
Bu tespitler ışığında da, istenilen led, bir irade kullanılarak yakılmış olur.
Peki Hamam böceğine bu iradeyi kim yazılımlamış ki?????Hangi kanala gireceğini random sayılarla bulmuyor.
Bu algoritma nedir?
Söylediklerim tamamen birer hipotezdir. Tamamen yanlış olabilir.. Sonuçta Einstein'de yanıldı. Ben kimim ki!
Not: Hamam böceğini arasıra beslemeyi unutmayın.:)

ego=1/Knowledge