USB to I²C+UART Converter.

Başlatan M.Salim GÜLLÜCE, 10 Aralık 2020, 17:12:55

M.Salim GÜLLÜCE

Mr.Thinking

+3.3 voltu nerden alacağız bu devrede.
ego=1/Knowledge

dnacikaya

Alıntı yapılan: elektro77 - 11 Aralık 2020, 09:07:37+3.3 voltu nerden alacağız bu devrede.

MCP2221 datasheetine baktım 3 volt ile 5.5 volt arasında çalışıyor bu entegre. Aslında şemayı çizen kişi 3.3 volt ile çalıştırmak istemiş devreyi. Ve besleme devresini eklememiş bu çizime. İsterseniz doğrudan usb 5 voltuna (vbus) bağlanabilir devrenin + besleme ucu olan pin 1.

Neden 3.3 volt ile beslemiş derseniz büyük ihtimal I2C veya uart haberleşme hattında 3.3 volt ile çalışan bir şeyler olabilir.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: dnacikaya - 11 Aralık 2020, 12:21:15MCP2221 datasheetine baktım 3 volt ile 5.5 volt arasında çalışıyor bu entegre. Aslında şemayı çizen kişi 3.3 volt ile çalıştırmak istemiş devreyi. Ve besleme devresini eklememiş bu çizime. İsterseniz doğrudan usb 5 voltuna (vbus) bağlanabilir devrenin + besleme ucu olan pin 1.

Neden 3.3 volt ile beslemiş derseniz büyük ihtimal I2C veya uart haberleşme hattında 3.3 volt ile çalışan bir şeyler olabilir.
Peki 11. pini ne yapacağız?
ego=1/Knowledge

dnacikaya

11. pin entegre içindeki 3.3 volt regülatörün çıkışıdır. Bu çıkışa 10mf kondansatör bağlamalısınız. Tabi 5 volt ile çalıştıracaksanız. 3.3 volt ile çalıştıracağım derseniz o zaman şemadaki bağlantı doğru, 11. pine 3.3 volt uygulayın.

5 volt ile beslendiğinde 11. pinle gnd arasına 10mf bağlanmalı. Ancak 11. pine bir voltaj verilmez. Bu entegre datasheetinin 16-17-18. sayfalarında bu konudan bahsedilmiş.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: dnacikaya - 11 Aralık 2020, 12:21:15MCP2221 datasheetine baktım 3 volt ile 5.5 volt arasında çalışıyor bu entegre. Aslında şemayı çizen kişi 3.3 volt ile çalıştırmak istemiş devreyi. Ve besleme devresini eklememiş bu çizime. İsterseniz doğrudan usb 5 voltuna (vbus) bağlanabilir devrenin + besleme ucu olan pin 1.

Şema bir geliştirme kitinden alıntı.
Geliştirme kitindeki MCU zaten 3.3V ile çalışmak üzerine kurulu.

Çip ile ilgili kullanıma dair Datasheet e bakarak devre kurmak biraz zor olduğundan örnek bir şema olsun diye ekledim.

mr.engineer

Merhaba konuyu tekrar canlandırmak istiyorum.

Benim de elime MCP2221 converter geçti. Devrede bir MCU'ya yukarıdaki gibi UART_TX ve UART_RX pinlerine bağlı. MCU'nun uart ile yolladığını USB'ye çevirip PC'ye yollayacak.
Şimdilik çalıştıramadım MCU'dan birer byte yolluyorum osiloskoptan kontrol ediyorum fakat bu converter PC tarafına yollamıyor yollarsa da yanlış yolluyor.

Microchip utility driver vs. programlarını indirdim konfigurasyon için ama bir şeye yaramadı.

Datasheet'de komut falan yollamam gerektiği yazıyor ama tam olarak anlamadım. Nasıl yollayacam bu komutları.

Amacım sadece MCU'dan PC ye uart/USB şeklinde dönüşüm yapıp data yollamak.

power20

UART_TX ve UART_RX pinleri kısa devre edelim.  PCden veri gönderelim. Örneğin terminal programı ile a tuşuna basalım aynen geri gelmesi ekranda a görünmesi gerekir

Tabi bunu yapabilmek için sürücü gerekirse öncelikle onu yüklemek aygıt yöneticisinde seri portu görmek gerekir. Com1 com2 vs..

Bu MCP2221 çipin pc tarafı CDC değil de  HID ise o zaman hid terminal programı gerekir.

mr.engineer

Alıntı yapılan: power20 - 10 Şubat 2024, 13:05:44UART_TX ve UART_RX pinleri kısa devre edelim.  PCden veri gönderelim. Örneğin terminal programı ile a tuşuna basalım aynen geri gelmesi ekranda a görünmesi gerekir

Bunu denedim UART_TX pininde bir şey olmadı.

Alıntı yapılan: power20 - 10 Şubat 2024, 13:05:44Tabi bunu yapabilmek için sürücü gerekirse öncelikle onu yüklemek aygıt yöneticisinde seri portu görmek gerekir. Com1 com2 vs..

Bu MCP2221 çipin pc tarafı CDC değil de  HID ise o zaman hid terminal programı gerekir.

Seri portu görebiliyorum.

Çipin pc tarafının CDC ya da HID olmasından kastınız nedir? Kart üzerindeki type mini USB girşinden bilgisayara bağlantı sağlıyorum

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

power20

CDC: usb serial port com1, com2..
HID : insan arabirim aygıtı 

mehmet

Alıntı yapılan: mr.engineer - 10 Şubat 2024, 13:00:46Merhaba konuyu tekrar canlandırmak istiyorum.

Benim de elime MCP2221 converter geçti. Devrede bir MCU'ya yukarıdaki gibi UART_TX ve UART_RX pinlerine bağlı. MCU'nun uart ile yolladığını USB'ye çevirip PC'ye yollayacak.
Şimdilik çalıştıramadım MCU'dan birer byte yolluyorum osiloskoptan kontrol ediyorum fakat bu converter PC tarafına yollamıyor yollarsa da yanlış yolluyor.

Microchip utility driver vs. programlarını indirdim konfigurasyon için ama bir şeye yaramadı.

Datasheet'de komut falan yollamam gerektiği yazıyor ama tam olarak anlamadım. Nasıl yollayacam bu komutları.

Amacım sadece MCU'dan PC ye uart/USB şeklinde dönüşüm yapıp data yollamak.
Zaten standart bağlantı ile USB/uart
dönüştürücü olarak çalışıyor.
MCU uart pinleri ile MCP uart pinleri
birleştiği zaman veri yollayıp almanız
mümkün olacaktır.
Ek:
I²C pinlerini pull-up yaparsanız daha iyi olacak.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

mr.engineer

Alıntı yapılan: mehmet - 10 Şubat 2024, 17:29:49Zaten standart bağlantı ile USB/uart
dönüştürücü olarak çalışıyor.
MCU uart pinleri ile MCP uart pinleri
birleştiği zaman veri yollayıp almanız
mümkün olacaktır.
Ek:
I²C pinlerini pull-up yaparsanız daha iyi olacak.

Bu phyton kütüphanesini falan kullanmadan direk çalıştırabiliyor olmam lazım değil mi ben de öyle anladım.

power20

direk çalıştırmak nedir? comport aygıt yöneticisinde görünüyorsa bir program kullanmanız gerek.  terminal programı

mr.engineer

Alıntı yapılan: power20 - 10 Şubat 2024, 19:05:38direk çalıştırmak nedir? comport aygıt yöneticisinde görünüyorsa bir program kullanmanız gerek.  terminal programı

Aygıt yöneticisinde comport görünüyor. Tera term veya realterm kullanıyorum fakat başka bir sorun var gibi.

Microchip utility programı da görüyor çip bilgilerini vs. okuyor. Yukarıdaki Python kütüphenesinden LED falan da yaktım ama UART çalışmadı