Gerilim ve Akımın Birlikte Ölçülmesi

Başlatan quarko, 15 Aralık 2020, 20:31:01

quarko

Beslemeyi girişten izole olarak alıyorum aslında. Gnd hattımın bozulduğu kesin. Ama bu bozulma, gerilim ve akım girişleri birlikte olunca oluyor. Sadece akım girişleri bağlıyken ölçüm yaptığımda problem yok.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

JOKERAS

Alıntı yapılan: quarko - 16 Aralık 2020, 15:26:34Beslemeyi girişten izole olarak alıyorum aslında. Gnd hattımın bozulduğu kesin. Ama bu bozulma, gerilim ve akım girişleri birlikte olunca oluyor. Sadece akım girişleri bağlıyken ölçüm yaptığımda problem yok.
O izoleden bahsetmedim.
Şönt direnci üzerindeki yükün kendi Gnd'sini bozduğunu diyorum.
Sadece Akım okumada sorun olmaması gayet normal.Çünkü O an tüm yapı ölçülen Akım ile Module oluyor.
Tam o sırada Gerilimi ölçünce Şönt Akımına  Module(Kirlenmiş)olan Gnd, Voltaj Opampını etkiliyor.
Bunu Voltaj Opampın Ofsetiyle bir nebze düzeletebilirsiniz belki ama Akımın değişkenliğini yakalamak zor
olur. 

TeknoM

akımın çok yüksek. bu derece bir akım için kaç mohm şönt kullanıyorsun? Ki 1m ohm bile kullansan üzerine max 100mv düşer. Bu 100mV şöntün hemen ayaklarına sıfır noktada ancak doğru ölçülebilir. Şönt ayaklarından birazcık uzaklaşırsan (şöntün her iki ucu içinde) değer bu denli büyük bir akımda aşırı yüklecektir büyük ihtimalle.

Yani ölçüm yapacağın kaynakla adc nin tek GND ortak noktası şöntün GND sinin sıfırından alman gerekiyor. GND ler bu nokta haricinde asla buluşmamalı.

1A için alacağın 1mv değer her ne kadar harika sistem kursanda o akım altında çok temiz olmayacaktır. O yüzden akım kaynaklı gnd kaymasını çok iyi takip etmeli ve ne gürültü olarak nede kayma olarak gnd uyuşmamazlığına müsade etmemelisin.
biraz yüksekçe bir akım altında şöntün gnd si ile adc nin gnd sini bir ölç. 0.0V u görmelisin

M.Salim GÜLLÜCE

Ölçme GND sini hatalı alıyor olabilirmisin.
Eklediğim şemadaki GND noktası ölçme devresinin GND si de olacak şekilde bağlamadıysan ortalık karışır.

JOKERAS

@quarko ,Şimdi aklıma geldi.Şu şekilde bir yöntem denermisiniz?

Gnd'leri Star Topolji yapın.Özellikle Şönt direncinden mümkün olduğunca uzaklaşan
bir yapı olsun.Sanırım bu bir nebze işe yarar diye düşünüyorum.

quarko

Texas Instruments'ın AMC1200 izole opampı ile bir devre tasarladım. O şekilde akım girişlerini izole edip, gerilimle birlikte okumayı deneyeceğim. Sonucu paylaşırım.

https://www.ti.com/lit/ds/symlink/amc1200.pdf

@TeknoM kullandığım şönt 100A/60mV. Dolayısıyla direnci 0.6mΩ.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

z

Semayi vermisin ama yuk tarafini vermemissin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com