VFD İnverter Sürücüler İçin Komple IGBT var mı?

Başlatan TeknoM, 17 Aralık 2020, 11:42:46

TeknoM

Selamün Aleyküm.
Basit bir ihtiyaç için temel seviyede motor frekansı kotrol etmem gerekiyor. Max 3kW 380V.

Şimdi kabaca mantığın ana bir 600VDC bara ve h-bridge 3 faz sürüş yapılması gerektiği kadarına biliyorum : ).
Daha önce tek faz DC h-bridge yapılar tasarladım. Ama 3 faz hiç yapmadım. Ve fazların senkronize konusu biraz kafamı karıştırıyor. Her ne kadar örnek kod bloklaıyla işlemcilerin bu işi kısmı seviyede çözeceğini düşünsemde böyle senkronize hassas bir işi, bu iş için üretilmiş daha basit ve stabil ciplerin olması gerektiğine inanıyorum. : ). Yani mosfet sürücüsü de dahil komple 3 faz bir IGBT modül ve bu mosfetlere senkron faz sinyali üreten bir chip tavsiyelerine ihtiyacım var.
Şuan düşük adetli bir çalışma olacağı ve ihtiyaca özel şekileneceği için maliyetin çok önemi yok. Asıl hedefim düşük arge süresi ile stabil bir sürücü katı tasarlamak.
Değerli tavsiyelerinizi bekliyor, saygılarımı sunuyorum.

foseydon

intelligent power module diye arat. yine disarida surucu olmasi lazim ama yukun hafifler.

M.Salim GÜLLÜCE

Özdisandan araştır.
IGBT ve Driver hazır olarak listelerinde war.
50 amper 1200 volt ürün şunu denemiştim...
Dual IGBT modül.
FII50-12ER

TeknoM

@faseydon teşekkürler. İntelligent power moduleleri inceledim ve galiba dahili akım,gerilim ve termal korumalı IGBT lerin gelişmiş versiyonu. Bunların dahili IGBT modülüne dahil edilmiş olması harika. Ve kesinlikle IGBT tarafında daha iyisini bulana kadar : ) bu yapıyı kullanmalıyım diye düşünüyorum. Fiyat olarakda gayet uygun görünüyorlar. Acaba işlevsellikleri ne derecedir?. İncelediğim IPM ler genelde harici şönt dirençli bir yapı ve dış geri besleme istiyorlar. Keşke bunlarıda içine dahil etselerdi. Muhakkak özelleştirilmesi gerektiği için dahil etmemişlerdir ama çok uzman olmayarak gireceğim bu işte bir çuval IGBT yakmamak için güzel olurdu : )

@M.Salim GÜLLÜCE Teşekkürler. Az arge ile iyi ürün hedeflediğim için olabildiğince az sayıda kompleks eleman ile bu işi çözmek istiyorum. Sonuçta her bir direncin sorumluluğu var. Bu sebeple mosfet ile h-bridge bence benim için çok tehlikeli. Özdisan stokları yetişemeyebilir : ). Yinede tavsiyeniz için teşekkür ederim.

Asıl sorunum temel seviyede bir V/F IGBT Controllera ihtiyacım var. Böyle TL494 ayarında 0-5V la motorun devrini kontrol edebilecek birşey : )). Yardımlarınızı beklemeye devam ediyorum.

sezgin

MG20G6EL1 ile karşılaşmıştım bir keresinde katalog değerleri uyarsa işinize yarayabilir. Yine SCM1243MF de modülü de işinize yarayabilir.

TeknoM

@sezgin Power katında IGBT alternatiflerinde değerlendirebileceğim tavsiyeleriniz için teşekkürler. Controller chip bulduğumda bu kısmını değerlendireceğim.
@z hocam aslında tam olarak istediğim MC3PHACWP. Ama üretimi durdurulmuş ve fiyatı 12 dolar ulaşabildiğim en düşük fiyat. Açıkcası basitleştirerek ulaşmak istediğimiz düşük fiyat için bu ağır bir rakam. Ama yine de değerlendirmeye en azından alternatiflerini araştırmak için güzel bir öneriydi. Teşekkür ederim.

Okan AKÇA

Cip tavsiyesi yerine hazir modül alarak yazilimi geliştirdikten sonra donaminla ugrasmaniz. Değilse igbt sizi çok yorar. Sebepsiz yere durmadan bozulur.