Yarıiletken üretimi PATLADI

Başlatan Erol YILMAZ, 18 Aralık 2020, 09:39:28

Erol YILMAZ

https://www.reuters.com/article/idUSKBN28R0ZL

Sebep olarak 4 temel konudan bahsediliyor.

1. ABD'nin HUAWEI'ye Ambargosuna binaen HUAWEI'nin aşırı miktarda komponent Stok girişimi
2. TESLA araba üretiminin aşırı komponent eritmesi
3. Pandemiden dolayı bazı yarıiletken üretim noktalarının kapatılması
4. Fransa ST'deki GREV...

https://ekonomi.haber7.com/ekonomi/haber/3046591-abd-60tan-fazla-cinli-firmayi-kara-listeye-aldi

noravel

5" ve altı tft panel üretiminde de sıkıntılar var. Salgından önce Özdisan dan 11 USD'a aldığım 4.3 TFT panel şuan 29 USD civarında. Sorun panel üreticilerinin üretim kapasitelerini orta ve büyük boyutlu panellere kaydırmış olması.

RaMu

Yabancı forumlarda ST mcuların tedariğinde sıkıntılar olduğunu söylüyorlardı.
Var mı sıkıntı yaşayan arkadaşlar?

@Erol YILMAZ  sizin ürünlerde ST kullanıyordunuz hatırladığım kadarıyla,
sıkıntı var mı hocam?
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Elektroemre

STM32F030 da ciddi sıkıntı var. Hiç bir yerde stok yok. Olanlar saçma sapan fiyatlarda.
Aynı şekilde TFT fiyatları 2'ye katlanda. 7" standart TFT'ler 2 katı fiyata çıktı dünya çapında.

MT

#4
STM32xxx
42 hafta gibi teslim tarihleri öngörülüyor.

Ekran tarafında uzaktan eğitim kaynaklı laptop tablet piyasasına üretim yapmaya karar vermiş global 5 ekran üretici firma, bundan dolayı fiyatlar 2 katına yakın bir meblaya çıktı. Mayıs ayına doğru normale dönüş bekleniyor.

apsis

Evet bir sıkıntı var. Linkedin'de bazen benzer paylaşımlara denk geliyorum. Bir haberde ST fabrikasında grev olduğunu okumuştum.

Bir işlemci için sample istemiştim sağolsunlar gönderdiler. Sanırım üretim aksaklığından 15 gün gecikmeli gelmişti.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

elektronart

Geçen yıl yaptığım bir led panel sürücü tasarımında STM32F030K6T6 çipini seçmiştim. Hem çok bulunuyor hem lehimlemesi kolay hem de fiyatı gayet uygundu. Yeni dizgi yapmam gerekiyor ancak çipi bulamıyorum. Önceki projelerinden elinde olan varsa 10-30 adet almak istiyorum. Aynı pin yapısına sahip alternatifler de iş görür. STM32F0xxKxTx veya STM32L0xxKxTx
Açık Elektronik

sımışka

merhaba, bende bir tasarıma STM32F030K6T6 koymayı düşünüyorum fakat bu stoksuzluk durumu beni korkutuyor. bulabildiniz mi ? 

mfurkanuyar

Şuan STMicroelectronics dahil tüm bilindik üretici firmalarında tedarik süresi çok yüksek. Firmamıza 50+ haftanın altında süre veren hiç kimse olmadı. Şuan için HOLTEK, NUVOTON ve RENESANS marka MCU'ların durumu biraz daha iyi.

kimlenbu

STM32F1XX, STM32F0XX serilerinde bilindik MCU'larda stok yok(STM32F030, STM32F103). Pin uyumlu bulabilirseniz fiyatları iki katına yakın. Mouser'dan STM32F030F4P6 yerine STM32L011F4P6 sipariş ettim. Listemi hazırlamam uzun sürdüğü için bir kaç günlük sürede başka alternatiflerin de stokları bitti. Çindekiler zaten orjinal değil, çalışıyorlar ama uzun vadede sıkıntı yaratır diye kullanamıyorum.

STM32F7 de genel olarak stok problemi görünmese de stok sayıları azaldıkça azalıyor. Ben işimi görecek kadar SMT32F767 ve STM32F730 satın aldım. Artık önceden çalıştığım MCU'larla tasarım yapmadan önce oturup stok var mı yok mu kontrol ediyorum ondan sonra tasarıma başlıyorum.

Mucit23

Herkes gibi bende aynı sıkıntıları yaşıyorum. Son 2 senedir neredeyse bütün tasarımlarımı STM serisi mcu'larla yapıyorum. Artık kullandığım mcu ları bulmayı geçtim pin to pin alternatifleri bile bulamıyorum. Bazı uygulamaları tekrardan stok sıkıntısı yaşamayacağım Pic16-Pic18 serisi MCU lara taşımayı planlıyorum.

ahuramazda

PIC24F GU/GL serilerini öneririm. fiyatları da neredeyse 8 bitlik işlemcilerden daha ucuz.


Tagli

Bu devirde çok mecbur olmadıkça C++ derleyicisi olmayan bir işlemci ile uğraşmam açıkçası. Microchip'in ürünlerini çekici kılmak için bu eksiğini kapatması gerekir bence.
Gökçe Tağlıoğlu

sımışka

Elimde kötü günler için ayırdığım biraz stm32f103c8 var fakat yapacağım iş için hem kompleks hemde çok pahalı. O yüzden f0 serisi ile başladım tasarımai dönüp stoklara bakınca tasarımı duraklattım.
Çinlilere sordum onlarda yarıpatatesi vardır belki. ;)

apsis

Alıntı yapılan: Tagli - 15 Şubat 2021, 15:13:08Bu devirde çok mecbur olmadıkça C++ derleyicisi olmayan bir işlemci ile uğraşmam açıkçası. Microchip'in ürünlerini çekici kılmak için bu eksiğini kapatması gerekir bence.

Ayrıca online debug desteği hala yok.

ST'de aylar önce bir grev başlamıştı ve hala çözülmediği söyleniyor. Bundan dolayı üretim çok az olabilir.

https://www.eenewseurope.com/news/strike-calls-continue-stmicroelectronics-france
"Makineye Beyin" MEKATRONİK